TK KBS

Dnes je piatok 24. 05. 2019   Meniny má Ela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František navštívi koncom novembra Mjanmarsko a Bangladéš
P:3, 28. 08. 2017 11:00, ZAHVatikán/Mjanmarsko 28. augusta (RV) Pápež František navštívi v dňoch od 27. novembra do 2. decembra tohto roku Mjanmarsko a Bangladéš. Ako sa uvádza v oficiálnom komuniké Tlačového strediska Svätej stolice urobí tak na „prijatie pozvania príslušných štátnych predstaviteľov a biskupov“.

Svätý Otec navštívi v dňoch od 27. do 30. novembra dve mjanmarské mestá a to bývalú metropolu Rangún (Yankoun) a súčasné hlavné mesto Neipyijto (Nay Pyj Taw). Hlavné mesto Bangladéšu Dháka bude zase Petrovho nástupcu hostiť od 30. novembra do 2. decembra. Presný program cesty spresní Svätá stolica neskôr.

Nečakaná správa prichádza len deň po tom, ako sa Svätý Otec František zastal prenasledovanej moslimskej menšiny Rohingov v Mjanmarsku. Apoštolská návšteva prevažne budhistického Mjanmarska má už aj svoje oficiálne logo a to v tvare srdca vo farbách Vatikánu (žltá a biela) a vo farbách Mjanmarska (žltá, zelená a červená.

Mottom pápežovej návštevy je „Pokoj a láska“. Práve slovo láska je spoločnou pôdou v dialógu medzi kresťanstvom a budhizmom. V Mjanmarsku sa k budhizmu hlási až 89%, pričom kresťanov sú 4%. Na jednej strane srdca je fotografia pápeža s holubicou v ruke a na druhej strane obrysy ázijskej krajiny, ktorú tvorí osem hlavných skupín a viac než 130 etnických skupín s rôznymi jazykmi, dialektmi a kultúrou.

Vzťahy Svätej stolice a Mjanmarska

Svätá stolica a Mjanmarsko sa dohodli na nadviazaní diplomatických vzťahov na úrovni nunciatúry a veľvyslanectva v máji 2017. Pri tejto príležitosti prijal pápež František v Apoštolskom paláci vo Vatikáne štátnu radkyňu a ministerku zahraničných vecí Mjanmarskej zväzovej republiky Aun Schan Su Ťij. Prvým apoštolským nunciom sa v polovici augusta tohto roku stal Mons. Paul Tschang In‑Nam.

V Mjanmarsku, ktoré sa oslobodilo spod nadvlády Veľkej Británie v roku 1948, sa z viac než 50 miliónov obyvateľov hlási k budhizmu 89% ľudí. Kresťania majú svoje zastúpenie v ázijskej krajine minimálne. Zo 4% kresťanov sú až tri štvrtiny protestanti. Tretím najpočetnejším vierovyznaním je islam, ku ktorému sa hlási tiež 4% obyvateľstva.

Oficiálne logo pápežovej návštevy v Bangladéši

Návšteva Bangladéšu nesie anglický názov „Harmónia a pokoj“ spolu s rovnomenným názvom v bengálčine „Shomprity – shanti“. Oficiálne logo znázorňuje obrysy holubice, ktorá reprezentuje pápeža Františka, ambasádora harmónie a pokoja pre túto krajinu. Slovo harmónia má za cieľ vystihnúť vzájomný vzťah a prepojenie medzi náboženstvami, kultúrami, históriou a tradíciami v Bangladéši.

Uprostred holubice sa nachádza kríž, symbol Kristovej prítomnosti a Božej lásky pre ľudstvo, ktorý vychádza z ružového lekna, národného kvetu shpala. Ten znázorňuje život a nádej. Hlavné farby loga zelená, červená a žltá sú oficiálnymi farbami Bangladéšu a Vatikánu.

Vzťahy medzi Svätou stolicou a Bangladéšom

Vatikán bol vôbec prvým štátom, ktorý v roku 1971 uznal nezávislosť tejto ázijskej krajiny. Bangladéš má približne 160 miliónov obyvateľov. Až 88% a hlási k islamu, pričom väčšina z nich sú sunniti, 9% tvoria hinduisti, 1% kresťania (prevažne katolíci) a 1% budhisti. Ázijskú krajinu navštívil v novembri 1986 pápež Ján Pavol II.

Poznámka: Aktualizované( TK KBS, RV ej; ml ) 20170828013   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 936 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019