[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Projekt “Noc hradov a zrúcanín” sa už po piatykrát uskutoční aj na Katarínke
P:3, 11. 08. 2017 11:32, DOM

Dechtice 11. augusta (TK KBS) Dobrovoľníci z projektu Katarínka v sobotu 19. augusta 2017 opäť otvoria svoje ruiny kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pre verejnosť. Tento rok sa po piatykrát zapoja do projektu Noc hradov a zrúcanín, ktorý na Slovensku organizuje združenie Zachráňme hrady. Podujatie Noc hradov a zrúcanín začne o 18:45 hod. svätou omšou pod holým nebom priamo v lodi kostola. Po nej čaká návštevníkov barokový koncert v podaní dvoch mladých umelcov: Adama Štefunka – organ a Michala Klasa – spev/barokové husle. Hudobníci interpretujú skladby od známych skladateľov - Veracini, Gemiani, Fesch, Roškovský.

Po ukončení koncertu bude pre návštevníkov pripravené občerstvenie v podaní mastných chlebov s cibuľou. Program bude pokračovať nočným sprevádzaním Katarínkou za svetla lampášov, fakieľ a sviečok, a zároveň bude možnosť stíšenia sa v modlitbe pri San Damiánskom kríži. Predpokladané ukončenie podujatia odhadujeme na 23. hodinu. Upozorňujeme návštevníkov, že sprevádzanie vo veži bude možné len do začiatku svätej omše.

Návštevníci sa na Katarínku dostanú pešo, po vyznačených a vysvietených turistických trasách z okolitých obcí Naháč, Dechtice alebo Dobrá voda. Zároveň je možné využiť aj odstavné parkovisko pod Katarínkou, na ktoré sa dá dostať odbočkou medzi obcami Naháč a Dechtice. Medzi parkoviskom a Katarínkou bude v prípade potreby k dispozícii „kyvadlová doprava – biela kocábka“. Zachráňme hrady je záujmové združenie, ktoré spája členské organizácie zachraňujúce hrady, kláštory, kostoly a iné zaujímavé historické objekty na Slovensku. V roku 2002 vznikli ako občianske združenie nadšencov, ktorých spája záujem o pamiatky a vízia záchrany ruín a torzálnej architektúry s cieľom zachovania pre ďalšie generácie.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok projekt vstupuje už do 23. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci aktívne venujú záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke sú vedené pod zastrešujúcou organizáciou ZKSM a od založenia, sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1602 dobrovoľníkov, ktorí na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky škárovania a murovania. V nasledujúcej sezóne je naplánované dokončovanie konzervačných prác kláštora. V kostole sa bude pracovať na posledných dvoch hlaviciach pilierov a ich následnom zatrávnení. Zároveň, okrem hrubých prác budú prebiehať aj archeologické výskumy.

TK KBS informovalo o.z. Katarínka

( TK KBS, ozka; ml ) 20170811019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]