TK KBS

Dnes je utorok 20. 08. 2019   Meniny má Anabela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bazilike sv. Egídia v Bardejove prebiehajú organové dni Jozefa Grešáka
P:3, 30. 07. 2017 00:28, DOMBardejov 30. júla (TK KBS) V gotickom skvoste Bardejova v Bazilike minor sv. Egídia až do 2. októbra 2017 prebieha jubilejný už XXV. ročník Organových dní Jozefa Grešáka. Tento medzinárodný organový festival má tohto roku pridanú aj ďalšiu jubilejnú hodnotu. Koná sa v Roku Jozefa Grešáka, ktorého Predsedníctvo približuje život a dielo skladateľa Jozefa Grešáka pri príležitosti 110. výročia narodenia a 30. výročia odchodu do večnosti vo viac ako dvanástich aktivitách od výstav, pedagogických projektov, cez výskum a koncerty. Záštitu nad Rokom Jozefa Grešáka – a aj týmto festivalom – prevzal primátor mesta Bardejov MUDr. Boris Hanuščak.

Západnej chórovej empore dominuje dvojmanuálový pneumatický kužeľkový organ z roku 1909 s označením Opus 1498 Rieger Ottó Budapest z dielne významnej organárskej firmy Rieger – brata Otta Riegera. Nástroj zaujme aj špecificky stvárnenou organovou skriňou v neogotickom slohu čím nadväzuje na celkovú rekonštrukciu chrámu v poslednej štvrtine 19.storočia.

Dramaturgiu festivalu tvorí 6 večerných organových recitálov, na ktorých sa predstavujú umelci z Českej republiky, Maďarska, Ukrajiny, Holandska a Slovenska. V dramaturgiách organových recitálov jednotliví interpreti uvádzajú aj výber z Grešákovho diela Organová kniha pre Ivana Sokola (Orgelbuch für Ivan Sokol). Na otváracom koncerte sa predstavila česká organistka Drahomíra Matznerová s dielami od Johanna Sebastiana Bacha po Astora Piazzolu. Drahomíra Matznerová pôsobí ako titulárna organistka (obdobia staršieho pomenovania regenschori) v Kostole Panny Márie Víťaznej v Prahe a odrazilo sa to aj v jej citlivom výbere skladieb i celkovej interpretácii. Na druhom recitáli sa stretli dva nástroj – organ a akordeón. Organista Ján Vladimír Michalko je hlavným organistom v Hlavnom evanjelickom chráme v Bratislave a zároveň profesorom na HF VŠMU, kde sa venuje aj formovaniu organistov ako liturgických hudobníkov. Uviedol pozoruhodné diela renesančného repertoáru v zaujímavej registrácii, čím zvýraznil široké farebné a tým aj výrazové možnosti tohto dispozíciou romantického nástroja. Akordeonista Boris Lenko uviedol o. i. vo svojej úprave Suitu choreicu skomponovanú v Košiciach žijúce a pôsobiaceho skladateľa a pedagóga Jozefa Podprockého inšpirujúc sa Pestrým levočským zborníkom.

Jubilejný XXV. ročník prešiel významným organizačným posunom. Odborným gestorom festivali sa stala Štátna filharmónia Košice, ktorá spolu s organistom a prof. Ivanom Sokolom zakladala tento medzinárodný organový festival v roku 1993. Spoluorganizátormi sú Mesto Bardejov a jeho oddelenie kultúry a Rímskokatolícka farsnoť sv. Egídia Bardejov.

Streda 2. 8. 2017 - MAREK VRÁBEL - organ - SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Program: Alexander Pierre François Boëly, Felix Mendelssohn – Bartholdy;
Tomaso Albinoni; Jozef Grešák, Ján Levoslav Bella

Utorok 15. 8. 2017 – RÓBERT KOVÁCS – ORGAN – MAĎARSKÁ REPUBLIKA
Program: Felix Mendelssohn – Bartholdy; Zoltán Kodály; Jozef Grešák; Ribert Kovács;
Franz Schmidt

Streda 30. 8. 2017 – KATERYNA GAZHO – organ – UKRAJINA
Program: Johann Pachelbel; Johann Sebastian Bach; Marco Enrico Bossi; Viktor Telychko;
Jozef Grešák, César Franck; Eugène Gigout

Pondelok 2. 10. 2017 – PIETER VAN DIJK – organ – HOLANDSKO
Program: Johannes Brahms; Johann Sebastian Bach; Jozef Grešák; Max Reger;
Felix Mendelssohn - Bartholdy

Koncerty sa konajú v Bazilike minor sv. Egídia v Bardejove o 20.00 hod. Pacienti a hostia z Bardejovských Kúpeľov sa na koncert dostanú vždy osobitným autobusom, ktorý z Bardejovských Kúpeľov odchádza o 19.30 hod. a po skončení koncertu ich odvezie späť. Touto službou organizátori sprístupňujú tieto koncerty organového umenia aj návštevníkom z rôznych kútov Slovenska i zahraničia, aby sa mohli započúvať do pozoruhodných farebných a dynamických výrazových možností nástroja v špičkovej interpetácii.

TK KBS informovala Silvia Fecsková, muzikologička( TK KBS, sf, mk ) 20170730002   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 812 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019