[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 01. 2021   Meniny má Timotej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Posolstvo ôsmej diecéznej púte starých rodičov vo farnosti Lednické Rovne
P:3, 24. 07. 2017 09:53, DOMLednické Rovne 24. júla (TK KBS) Uplynulý víkend sa vo farnosti Lednické Rovne v areáli pútnického miesta pri kaplnke sv. Anny konala 8. diecézna púť starých rodičov žilinskej diecézy. Púť navštívil veľký počet pútnikov, mnohých z nich v nedeľu na slávnostnú svätú omšu priviezol historický vlak, špeciálne vypravený pre túto príležitosť.

Zo železničnej zastávky v Pruskom pristúpili do vlaku k pútnikom aj žilinský biskup Mons. Tomáš Galis a farár z Lednických Rovní Stanislav Stolárik, organizátor púte. Púť sa začala v sobotu podvečer a po nočnom mládežníckom programe vyvrcholila v nedeľu slávnostnou sv. omšou o 10.00 h, ktorú celebroval žilinský biskup Mons. Tomáš Galis.

V úvode svojej homílie vykreslil trpkú, no zároveň častú realitu vzájomných medziľudských vzťahov, ktoré sú povrchné, vyjadrujúce nenaplnenosť, smútok, zahľadenosť do seba, či stagnáciu na mŕtvom bode. Dôsledkom takýchto plytkých a labilných vzťahov je častokrát ich rozpad. Odpoveďou na prázdnotu života je otvoriť svoje oči, uši a srdcia Božiemu slovu.

Samotní učeníci mohli počuť z úst Pána slová: „Blahoslavené sú vaše oči, že vidia a vaše uši, že počujú“. Boli blahoslavení preto, že na vlastné oči videli a počuli, ako sú Ježišovým slovom tí, ktorí ho hľadali uzdravovaní. Videli a počuli, ako sú zázračnými znameniami potvrdzované slová tohto muža, ktorý ohlasoval Božie kráľovstvo.

Je to zrejmý prejav Božej milosti, zhmotnenej v Ježišovi, ktorý prišiel medzi nich ako Mesiáš. To mohli apoštoli priamo vidieť a počuť. A nielen oni, ale všetci ľudia, ktorí vtedy Ježiša vídali a počúvali. Niektorí ho prijali, no niektorí ostali slepí a hluchí. Takéto dvojaké videnie a počutie možno badať i dnes. Niektorí zostanú skeptickí, iní vidia v Ježišovom slove cestu k pochopeniu tajomstiev Božieho kráľovstva.

A práve tí, ktorí to objavujú, sú tak ako apoštoli blahoslavenými. Cirkev vzťahuje toto blahoslavenstvo na rodičov Panny Márie sv. Joachima a Annu. V ich dome ich sprevádzala svojou láskou a vierou. V ich dome sa naučila počúvať Pána a nasledovať jeho vôľu, čo potvrdila aj neskôr, keď v poslušnosti prijala poslanie byť matkou Božieho syna, ktorého potom odovzdala svetu ako najvzácnejší dar.

Tak možno vnímať vzácnu hodnotu rodiny ako privilegovaného miesta pre šírenie viery. Je to prvá škola života, kde sa každý človek učí otvárať dobru, ale aj zlu. Poslušnosť človeka má svoj základ v poslušnosti Bohu, čo potvrdila svojim postojom Panna Mária i jej syn Ježiš Kristus. Rodičom, ktorí neslúžia Bohu sa nepodriaďujú ani ich deti. Preto v našich rodinách majú dôležitú úlohu nielen rodičia, ale i starí rodičia, ktorých prítomnosť je nielen bohatstvom rodiny, ale i celej spoločnosti. Sú skúsenými odovzdávateľmi dedičstva ľudskosti a viery, ktorá je nevyhnutná pre každú spoločnosť.

V závere otec biskup upriamil pútnikov na skutočnosť, že vo Fatime sa Panna Mária zjavila trom pastierikom, deťom a vyzývala ich na modlitbu svätého ruženca. Je to geniálny projekt nielen pre minulé storočie, ale i pre súčasnosť. Aj my sme pozývaní k modlitbe svätého ruženca a k dobrovoľným obetám za obrátenie hriešnikov, za pokoj v rodinách a za ich posvätenie. Je to program pre naše rodiny, ktorý nám ponúka pracovať na formovaní jej členov ako i celej ľudskej spoločnosti. Otec biskup sa poďakoval pútnikom za ich účasť na púti aj napriek nestálemu počasiu. Aj to je prejav túžby modliť sa a vyjadrením dobrovoľnej obety.

TK KBS informoval Stanislav Stolárik, farár Lednické Rovne( TK KBS, ss, mk ) 20170724015   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]