[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 07. 2025   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Jeruzalem hostí fórum monoteistických náboženstiev o význame Svätého mesta
P:3, 20. 07. 2017 09:58, ZAH

Jeruzalem 20. júla (RV) Včera sa v Jeruzaleme na Pápežskom inštitúte Notre Dame začalo medzináboženské fórum s témou „Jeruzalem a monoteistické náboženstvá: symbol, postoje a reálny život.“ Reprezentanti moslimov, židov a kresťanov sa zamýšľajú nad hodnotou Svätého mesta pre ich veriacich a nad jeho úlohou pri definovaní rôznorodej identity. Stretnutie sa uskutoční v rámci letnej školy, ktorú organizuje Európska univerzita z Ríma spolu s asociáciou diplomatov pri Pápežskom inštitúte Notre Dame v Jeruzaleme. Program nesie názov „Živá história: izraelské a palestínske územia“.

Medzi diskutujúcimi je rabín David Rosen, ktorý je prezidentom Medzinárodnej rady kresťanov a židov a účastníkom židovsko-kresťanského dialógu od pontifikátu Jána Pavla II. Fórum privíta aj ďalšie osobnosti ako palestínskeho filozofa Sari Nussebeha, jazykovedca a odborníka na židovské tradície Cyrila Aslanova, analytika moslimského sveta Alexandra Greenberga a ďalších odborníkov z oblasti medzinárodných vzťahov a medzináboženského dialógu.

O význame mesta Jeruzalem a o potrebe zachovania mieru v tomto meste sa pred začiatkom fóra vyjadril kustód Svätej zeme páter Francesco Patton OFM:

„Mier je skutočnosť, ktorú nedokážeme dosiahnuť sami. Vieme, že v biblicko- kresťanskom zjavení je mier niečo, čo Boh sám tvorí, je to Boží sen. Z pohľadu človeka je potrebné prejsť od strachu k nádeji, a to je krok extrémne ťažký. Z našej strany, ako kresťanskej zložky mesta Jeruzalem, sme zložkou, ktorá aspoň v niektorých situáciách môže byť mostom, pretože nie je vnímaná ako niečo nebezpečné už pre samotný fakt, že sme menšinou z menšín, ale tiež pre prístup, aký máme k problémom. Je to prístup dialogický, ktorý sa vyhýba akejkoľvek forme násilia a ospravedlňovania násilia.“

( TK KBS, RV ab; pz ) 20170720017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]