TK KBS

Dnes je piatok 22. 06. 2018   Meniny má Paulína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mladí ľudia z rôznych kútov Európy sa stretnú na Magise 2017 v Prahe
P:3, 14. 07. 2017 10:10, ZAHPraha 13. júla (TK KBS) Takmer 250 mladých ľudí z 22 krajín očakávajú na stredoeurópskom stretnutí mladých Magis Central Europe 2017, ktoré sa uskutoční koncom júla v Prahe. Organizátori privítajú účastníkov z rôznych krajín, popri štátoch strednej a západnej Európy ako je Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Holandsko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko či Rumunsko sa do programu prihlásili tiež mladí veriaci z Egypta, Sýrie, Libanonu, Ruska a účastník z Indie.

Vyvrcholeniu podujatia predchádza program na rôznych miestach v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku a Maďarsku, v Slovinsku, v rakúskych Alpách a tiež v povojnovom území Kosova. Tieto miesta sa im na týždeň stanú domovom. V menších skupinkách, ktorých členovia sú vždy kombináciou rôznych národností, budú prostredníctvom rozličných aktivít objavovať krásy prírody, umenia, poznávať nových ľudí a kultúry. Spoločným cieľom je hľadanie Boha a jeho milosrdenstva v maličkostiach každého dňa.

Hlavnou témou blížiaceho sa stretnutia je myšlienka „Byť kontemplatívni v činnosti“. Snaha nachádzať Boha vo všetkom je inšpirovaná jedným zo základných pilierov jezuitskej spirituality. Mladí ľudia budú počas prvých dní tvoriť 16 menších skupiniek, každá z nich je zameraná na jednu konkrétnu činnosť, v sociálnej, ekologickej, putovnej alebo umeleckej oblasti.

Napríklad na Velehrade, v Telči, na Slovensku a v maďarskom Miškolci sa budú účastníci venovať výtvarnému umeniu, divadlu a hudbe. Prostredníctvom hudby a spevu piesní z Taizé, maľovania ikon, či dramatického stvárňovania biblických príbehov sa budú snažiť priblížiť bližšie k Bohu tí, ktorí majú blízko k umeniu. Cez rakúske Alpy, Moravu a jej pútnické miesta, poľské Klotsko, Stolové hory a tiež maďarský Národný park Duna-Ipoly sa vydajú na cestu ako pútnici. Zabávať a hrať sa s deťmi, z prevažne rómskej komunity, budú členovia experimentu v Miškolci. Venovať čas starším ľuďom budú účastníci v poľskom rehabilitačno-liečebnom centre Sosnowa Aleja. V Ljublane, slovinskom hlavnom meste, budú mladí pracovať s ľuďmi ktorí sa ocitli na okraji spoločnosti, s utečencami a bezdomovcami.

Napriek rozdielnosti v činnostiach či aktivitách, ktoré účastníkov čakajú, majú dni trávené v komunite tri spoločné piliere: rannú modlitbu, slávenie eucharistie a večerné zdieľanie (tzv. magis kruh). Počas dňa je dostatok príležitostí rozjímať nad Božím slovom, spoznávať nových ľudí, hľadať vo všetkom Boha a prehlbovať svoj vzťah s Ním.

Záver bude patriť špeciálnemu programu. „Jednotlivé delegácie budú môcť predstaviť svoju krajinu na Festivale národov. Bude to večer plný hudby, tanca a tradícií. Stal sa neoddeliteľnou súčasťou Magis stretnutí a patrí medzi obľúbené časti programu“, hovorí členka organizačného týmu Lenka Češková a dodáva: „pre účastníkov spoločného víkendu sme pripravili aj Pražskú hru, ktorej súčasťou bude poznávanie nášho hlavného mesta a jeho histórie.“ Stretnutie bude ukončené spoločným slávením Eucharistie v nedeľu 23. júla o 12:15 h v kostole Najsvätejšieho Salvátora v Prahe.

Počiatky programu Magis siahajú do roku 1997, keď pri príležitostí Svetových dní mládeže (SDM) v Paríži, jezuiti vyzvali mladých ľudí z celého sveta aby sa zúčastnili púte, ktorá by bola prípravou na samotné stretnutie so svätým otcom. Súčasná podoba programu vznikla v roku 2005, ktorý je spojený so SDM v Kolíne. Tradícia ďalej pokračovala popri SDM (2005 v Nemecku, 2008 v Austrálii, 2011 v Španielsku, 2013 v Brazílii a 2016 v Poľsku). Stredoeurópsky Magis sa konal zatiaľ na Slovensku (2013) a v Maďarsku (2014).

TK KBS informovala Miroslava Janišová( TK KBS, mja; ml ) 20170714020   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 448 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018