TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generálni sekretári európskych biskupských konferencií sa zišli v Bukurešti
P:3, 06. 07. 2017 11:24, ZAHRumunsko 6. júla (TK KBS) Už 45. stretnutie generálnych sekretárov európskych biskupských konferencií sa uskutočnilo v uplynulých dňoch v rumunskej Bukurešti (30. 6. - 3. 7. 2017). Zástupcovia jednotlivých biskupských konferencií tam diskutovali o roli cirkvi v pluralitnej Európe, hovorili o aktuálnych problémoch a zdieľali svoje skúsenosti. Konferenciu biskupov Slovenska zastupoval Anton Ziolkovsky, výkonný sekretár KBS.

Pri tejto príležitosti prinášame záverečnú správu zo zasadnutia:

Cirkev v pluralistickej Európe (45. stretnutie generálnych sekretárov európskych biskupských konferencií)
Bukurešť, Rumunsko, 30. júna – 3. júla 2017

Aká je úloha Cirkvi v “pluralistickej“ Európe? V aktuálnom európskom kontexte, poznačenom spoločenským, kultúrnym, politickým a ekonomickým pluralizmom, sa generálni sekretári európskych biskupských konferencií na svojom zasadaní v Bukurešti počas štyroch dní zaoberali poslaním Cirkvi na tomto kontinente, identifikovali úlohy a podelili sa o svoje skúsenosti.

Zasadanie otvoril popoludní 30. júna generálny sekretár CCEE Mons. Duarte da Cunha a generálny sekretár Rumunskej biskupskej konferencie Don Francisc Ungureanu. Na otváracom zasadaní vystúpili tiež latinský arcibiskup metropolita Bukurešti J. E. Mons. Ioan Robu, grécko-katolícky biskup hlavného mesta J. E. Mons. Mihai Frațilă a apoštolský nuncius v Rumunsku a v Moldavskej republike J. E. Mons. Miguel Maury Buendía. Okrem predstavenia Cirkvi v Rumunsku - keďže na tento rok pripadá 10. výročie Tretieho európskeho ekumenického zhromaždenia v Sibiu - bolo popoludnie venované téme stretnutia „Úloha Cirkvi, osobitne biskupských konferencií, v pluralistickej Európe“, ktorú svojou prednáškou uviedol prof. Daniel Barbu, pôsobiaci na Fakulte politických vied Univerzity v Bukurešti.

Zasadanie ďalej pokračovalo hlbším preniknutím do témy stretnutia počas plenárnych diskusií a v pracovných skupinách, kde sa hovorilo o rôznych skúsenostiach biskupských konferencií, pokiaľ ide o vzťah k politickým a občianskym inštitúciám v jednotlivých krajinách. Následne boli na stretnutí naplánované rozhovory ohľadom niektorých aktuálnych otázok, zvlášť na tému pastorácie rodín a migrantov, ohľadom prípravy biskupských konferencií na nastávajúcu synodu o mladých; no tiež o otázke ochrany detí v Cirkvi, dialógu s moslimami a napokon i ekumenického dialógu. V sobotu 1. júla večer sa generálni sekretári zúčastnili na modlitebnej vigílii s mladými vo farnosti Svätej Márie Kráľovny z Cioplea-Bukurešti.

V nedeľu 2. júla, po slávení svätej omše v latinskej katedrále v Bukurešti, ktorej predsedal Mons. Robu, navštívili generálni sekretári domovy pre deti v Singureni a Voluntari, rozostavaný kostol pre komunitu na juhu Bukurešti, a väznicu Jilava – miesto, kde podstúpil mučenícku smrť blahoslavený Vladimír Ghiko a ďalší svedkovia viery. Popoludní práce pokračovali prednesením správ o aktivitách CCEE a COMECE.

Zasadanie sa skončilo v pondelok 3. júla. Stretnutie prebiehalo za zatvorenými dverami. Tlačové vyhlásenie bolo publikované v utorok 4. júla.

-

Rada biskupských konferencií Európy (CCEE) v súčasnosti združuje 33 európskych biskupských konferencií, reprezentovaných ich predsedami, ďalej arcibiskupmi z Luxemburgu a Monackého kniežatstva, arcibiskupom maronitov z Cypru, biskupom z Chişinău (Moldavská republika), eparchiálnym biskupom z Mukačeva a apoštolským administrátorom Estónska. Súčasným predsedom je kardinál Angelo Bagnasco, arcibiskup z Janova, podpredsedami sú kardinál Vincent Nichols, arcibiskup z Westminsteru, a Mons. Stanisław Gądecki, arcibiskup z Poznańe. Generálnym sekretárom CCEE je Mons. Duarte da Cunha. Sekretariát má svoje sídlo v San Galllen (Švajčiarsko).

Zdroj: Rada biskupských konferencií Európy (CCEE) / Preložila: Mária Spišiaková( TK KBS, CCEE, msp; ml ) 20170706040   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 648 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018