TK KBS

Dnes je streda 21. 08. 2019   Meniny má Jana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František na slávnosť sv. Petra a Pavla požehnal páliá pre 36 metropolitov
P:3, 29. 06. 2017 21:55, ZAHVatikán 29. júna (RV) Pri dnešnej Slávnosti sv. apoštolov Petra a Pavla vo Vatikáne Svätý Otec požehnal páliá určené pre 36 nových arcibiskupov metropolitov. Páliá boli pred slávnosťou uložené na mieste pochovania sv. Petra pod hlavným oltárom baziliky. Svätý Otec zostúpil na toto posvätné miesto sprevádzaný pravoslávnym arcibiskupom Jobom z Telmessosu, vedúcim delegácie vyslanej z Konštantínopolu patriarchom Bartolomejom.

Počas omše v latinskom jazyku, ktorá sa začala na Vatikánskom námestí o 9.30, koncelebroval aj kardinálsky zbor, ktorý sa včera rozšíril o piatich nových členov. Kardinál Protodiakon Renato Raffaele Martino predstavil pápežovi nových metropolitov, ktorí potom predniesli slávnostnú prísahu, po ktorej nasledovalo poženanie pálií. Tie si podľa najnovšieho zvyku metropoliti slávnostne oblečú až pri ďalšej slávnosti v kruhu spoločenstva vlastnej diecézy.

Arcibiskupi vymenovaní počas posledného roka pochádzajú zo všetkých kontinentov. Piati sú z Brazílie, po troch z Poľska a USA, dvaja z Filipín. Po jednom sú zastúpení metropoliti z Alžírska, Čadu, Sudánu, Kamerunu, Kene, Konga, Mozambiku, ďalej z Kanady, Kuby, Dominikánskej republiky, Venezuely, Argentíny a Čile, z Indie, Bangladéša, Vietnamu, z Indonézie, Malajzie a Francúzskej Polynézie. Z Európy je okrem Poľska zastúpené Albánsko, Francúzsko a Taliansko.

V homílii Svätý Otec poukázal na príklad sv. Petra a Pavla ako apoštolov, ktorí vyznali vieru v Krista životným svedectvom, dosvedčili ju v utrpení a neustále ju v sebe živili modlitbou. Pápež František veriacich vyzval položiť si otázku o vlastnom náboženskom postoji:

„Spytujme sa, či sme salónnymi kresťanmi, ktorí vedú pletky o tom, ako sa uberajú veci v Cirkvi a vo svete, alebo sme kráčajúcimi apoštolmi, ktorí vyznávajú Ježiša životom, pretože ho majú v srdci. Kto vyznáva Ježiša, vie, že sa od neho nežiada len vyjadrovať názory, ale dať život; vie, že nemôže veriť vlažným spôsobom, ale je povolaný, aby „horel“ láskou...“

Po poukázaní na prítomnosť kríža v životoch sv. Petra a Pavla, ktorí sa tak pripodobnili svojmu Majstrovi, Svätý Otec položil dôraz na potrebu praktického života modlitby:

„V Cirkvi je veľmi naliehavé mať učiteľov modlitby, ale na prvom mieste byť mužmi a ženami modlitby, ktorí žijú modlitbu!”

Práve vďaka modlitbe môže veriaci človek s Pánovou pomocou obstáť, pokračoval Svätý Otec:

„Pán zasahuje, keď sa modlíme, on, ktorý je verný láske, ktorú sme mu vyznali a stojí pri nás počas skúšok. On sprevádzal cestu apoštolov a bude sprevádzať aj vás, drahí bratia kardináli, ktorí ste sa tu zišli v láske apoštolov, čo vyznali vieru krvou. Bude nablízku aj vám, drahí bratia arcibiskupi, ktorí ste dostali pálium a budete utvrdení v žití pre stádo, napodobňujúc Dobrého Pastiera, ktorý vás podporuje a nesie na svojich pleciach.“

Svätý Otec v závere homílie vyprosoval požehnanie pre „drahého brata Bartolomeja“, ekumenického patriarchu z Konštantínopolu, ktorý na znak vzájomných vzťahov vyslal na slávnosť do Ríma svoju delegáciu. Trojčlennú pravoslávnu delegáciu pozdravil Svätý Otec podaním ruky na záver slávenia.

Na slávnosti účinkovali okrem domácich zborov Cappella Sistina a Mater Ecclesiae aj hostia: chlapčenský zbor Toelzer Knabenchor z Mníchova a zmiešaný zbor z USA (St. John the Evangelist Church Choir, Columbia-Maryland).

Na svätej omši a poludňajšej modlitbe Anjel Pána sa zúčastnilo podľa oficiálnych odhadov okolo 20-tisíc osôb. Z okna apoštolského paláca predniesol pápež František o 12. hodine zamyslenie nad aspektom oslobodenia a Božej pomoci v životoch sv. Petra a sv. Pavla. Na príhovor Panny Márie osobitne vyprosoval požehnanie obyvateľom mesta Ríma, ktoré má sv. apoštolov za svojich patrónov.

V dnešný deň si odovzdávajú štafetu aj vikári Svätého Otca pre mesto Rím: po 75-ročnom kardinálovi Agostinovi Vallinim nastupuje 63-ročný arcibiskup Angelo de Donatis.( TK KBS, RV jb; pz ) 20170629019   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 812 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019