[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 08. 2022   Meniny má Milica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rozhovor s Mons. Milanom Lachom, novým administrátorom eparchie Parma v USA
P:3, 24. 06. 2017 12:33, DOM

Bratislava 24. júna (TK KBS) Pri príležitosti nového menovania doterajšieho pomocného biskupa Prešovskej archieparchie Mons. Milana Lacha za apoštolského administrátora sede vacante eparchie Parma pre Ruténov v USA prinášame našim čitateľom krátky rozhovor.

1. Vladyka, čo znamená toto menovanie a aké sú jeho dôvody?

Toto moje menovanie Svätým Otcom Františkom za Apoštolského administrátora sede vacante ruténskej eparchie Parma v Spojených štátoch amerických znamená, že budem spravovať túto uprázdnenú eparchiu ako administrátor s právami sídelného biskupa, teda nateraz nebudem riadnym eparchiálnym biskupom. Apoštolský administrátor sede vacante znamená, že tam idem z poverenia Svätého Otca do času, ktorý nie je natrvalo, a on môže neskôr vymenovať riadneho eparchiálneho biskupa. Dôvodom je starostlivosť Svätej stolice o našich gréckokatolíckych veriacich v eparchii Parma, ktorá pokrýva 14 štátov severnej strednej časti USA - s veľkomestami ako Chicago či Detroit. Ich predkovia z väčšej časti boli Rusínmi, ktorí sa tam odsťahovali za prácou pred viac ako 100 rokmi. Teda idem upevňovať vo viere v Trojjediného Boha našich gréckokatolíckych veriacich, ako ich biskup – otec, zatiaľ dočasne.

2. Aká je to Ruténska cirkev, pod koho prináleží a kto sú jej veriaci? Sú medzi nimi aj ľudia slovenského pôvodu?

Ruténska cirkev je označením pre gréckokatolíckych veriacich v USA, ktorí predovšetkým pochádzajú z územia východného Slovenska a z mukačevskej eparchie na Podkarpatí. Toto označenie je také preto, lebo okrem nich sú tam ešte aj iní gréckokatolíci, Ukrajinci či melchiti z blízkeho Východu. Cirkevnoprávne je ruténska gréckokatolícka cirkev v USA metropolitnou cirkvou sui iuris so svojou Radou hierarchov, rovnako ako gréckokatolícka cirkev na Slovensku. Má štyri eparchie – archieparchiu v Pittsburghu, na čele s hlavou tejto gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskupom a metropolitom vladykom Wiliamom C. Skurlom, eparchiu Passaic, blízko New Yorku, na čele s vladykom Kurtom Burnettom, eparchiu Phoenix, blízko San Francisca, s vladykom Johnom Pazakom CSsR a nakoniec eparchiu Parma, blízko Clevelandu, kde som bol menovaný ja, za Apoštolského administrátora sede vacante. Ako som už povedal vyššie, sú to predovšetkým potomkovia našich Rusínov, ale aj Slovákov, Maďarov či Chorvátov - gréckokatolíkov z bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie. Dnes už hovoria všetci po anglicky a po anglicky sa vysluhujú aj všetky bohoslužby v tejto cirkvi.

3. Prečo myslíte, že Svätý Otec menoval práve vás?

Svätý Otec to asi videl ako najlepšiu možnosť pre dobro týchto našich veriacich. Keď Svätý Otec poveruje nejakou službou v Cirkvi, tá sa neodmieta. Podľa mojich informácii je v eparchii Parma asi 9 tisíc veriacich, v 30 farnostiach s približne 34 kňazmi. Sú tam aj stáli diakoni a seminaristi. V tejto eparchii pôsobia aj dvaja ženatí kňazi so svojimi rodinami z našej Prešovskej archieparchie, otec Mirón Keruľ-Kmec a otec Marek Višňovský. V eparchii je aj jeden ženský monastier so šiestimi mníškami, a sú tam aj sestry baziliánky. Je to pre mňa výzva, aby azda viac spolupracovali naše gréckokatolícke cirkvi na Slovensku a v USA. Len pre zaujímavosť, aj môj starý otec z maminej strany Ján Zavacký, sa narodil pri Chicagu, na území terajšej eparchie Parma a ako štvorročný sa vrátil so svojimi rodičmi a súrodencami späť do Osturne za Rakúsko-Uhorska, dnes v okrese Kežmarok. Takže vidíte: história sa opakuje. Tak ako môj prastarý otec išiel za prácou do USA pred viac ako sto rokmi, tak ja tam idem teraz, aby som s Božou pomocou spravoval týchto našich veriacich a bol im otcom.

4. Bude to znamenať, že Prešovská archieparchia dostane v najbližšej dobe nového biskupa?

Na túto otázku vám neviem dať odpoveď.

5. Čo bude teraz nasledovať vo vašom živote, čo sa zmení? Odchádzate zo Slovenska?

Zmeny v mojom živote budú, tak ako už mnohokrát predtým. Od môjho vstupu do kňazského seminára som nebol nikde viac ako 5 rokov. Takže už bol čas. Pre nás jezuitov to nie je nič neobvyklé. Je to misia, ktorú dostávam od Svätého otca. Odchádzam zo Slovenska do Spojených štátov. Do dvoch až troch mesiacov mám povinnosť, podľa kánonov CCEO, prebrať oficiálne svoj úrad Apoštolského administrátora sede vacante v Parme. Po štyroch rokoch v úlohe pomocného biskupa v Prešove, čo ma veľmi obohatilo mnohými skúsenosťami a za čo sa chcem poďakovať otcovi arcibiskupovi a metropolitovi Jánovi Babjakovi SJ, budem žiť s mojimi gréckokatolíckymi veriacimi v americkej kultúre, v anglicky hovoriacej krajine a v iných podmienkach. Oni chcú žiť evanjelium a počuť Božie slovo. Ja ho mám ohlasovať slovom a mojím životom: to je moje najdôležitejšie poslanie biskupa, kvôli tomu tam idem. Ale idem tam s veľkou dôverou, že Boh je so mnou. Neopúšťa ma. Dôverujem mu.

6. Vladyka, mohli by sme vás ešte poprosiť o krátky odkaz pre našich čitateľov?

Prosím veriacich na Slovensku i v zahraničí, aby sa za mňa modlili, lebo som len slabý človek, ale ako hovorí svätý apoštol Pavol: „Milosťou Božou som tým, čím som.“ Aj ja zahŕňam všetkých vás do mojich modlitieb. A ešte: Nedajte si ukradnúť zo svojich sŕdc Ježiša Krista. Usilujte sa byť pravdiví k sebe aj k iným, nezáviďte si, ba práve naopak, doprajte iným a majte radosť a pokoj v srdci. Takých kresťanov potrebuje zažiť Slovensko. Bojujte duchovný boj, aby sme sa raz stretli v nebi, lebo tam je náš skutočný domov.( TK KBS, mk; pz ) 20170624003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus