[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 05. 2021   Meniny má Svetozár       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na plenárnom zasadnutí biskupov v Marianke vystúpil predseda vlády SR
P:3, 20. 06. 2017 13:00, DOMMarianka 20. júna (TK KBS) Členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) privítali dnes na plenárnom zasadnutí predsedu vlády SR Roberta Fica. Vystúpil na úvod ich dvojdňového pracovného rokovania v Marianke (20. - 21. júna 2017), na ktorom sa zúčastnil aj emeritný apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana. Premiéra Fica privítal predseda KBS. Mons. Stanislav Zvolenský ocenil prítomnosť jedného z ústavných činiteľov. Pripomenul, že je to znakom dobrých vzťahov medzi SR a Svätou stolicou a výrazom dobrej spolupráce medzi Katolíckou cirkvou a vládou SR na Slovensku.

Arcibiskup Zvolenský sa pred biskupmi a premiérom podelil o niekoľko úvah, ktorými reagoval na aktuálne spoločenské témy, ktoré rozvíjajú miesto Katolíckej cirkvi v spoločnosti. Prvou témou, o ktorej hovoril, bola diskusia o budúcnosti Európy a Európskej únie (EÚ). Tá je podľa jeho slov na mieste, pretože témy ako migračná kríza, brexit či nárast pravicového či ľavicového populizmu vyvolávajú o mnohých znepokojenia a obavy o budúcnosť. Katolícka cirkev chce podľa neho prispievať k rozvoju tým, že poukáže na dobrá, ktoré sú vďaka európskej integrácii.

Predseda KBS ďalej pripomenul dva momenty. Prvou bola myšlienka dnes už svätého Jána Pavla II., ktorý často hovoril o Európe, ktorá dýcha dvomi pľúcami. Európa by bez kultúrneho a duchovného priestoru strednej a východnej Európy nebola úplná, uviedol v tejto súvislosti arcibiskup Zvolenský. Za druhý moment označil heslo EÚ - jednota v rozličnosti, ktoré vyzdvihuje princíp subsidiarity. Princíp subsidiarity a solidarity s princípom zachovania ľudskej dôstojnosti sú podľa jeho slov tri piliere, ktoré môžeme prehlbovať, uviedol arcibiskup Zvolenský.

Predseda biskupskej konferencie ďalej povedal, že osobitne dôležitá by mala byť tiež diskusia o ľudských právach, keďže v súčasnosti sme podľa neho svedkami “širších práv” . Biskupi podľa neho majú obavy, že predmetom debaty o budúcnosti EÚ sú len ekonomické a technické otázky. Vystavujeme sa tak podľa jeho slov riziku, že s človekom sa bude narábať ako s tovarom, čo znamená - na princípe výhodnosti. EÚ sa podľa arcibiskupa ukazuje ako kontinent bez nádeje. Svedčí o tom najmä rozsiahla demografická kríza, postupujúca sekularizácia a vytesňovanie náboženstva z verejného priestoru.

KBS podľa arcibiskupa Zvolenského podporuje proces európskej integrácie a rozvíjanie členstva Slovenska v EÚ. Za najväčšie domáce spoločenské výzvy podľa jeho slov považujú biskup dosiahnutie väčšej mravnosti v spoločnosti, demografickú krízu a reformu vzdelávania. Zdôraznil tiež, že zo strany KBS “sme pripravení k podpore prijatia utečencov - predovšetkým kresťanov, osobitne žien a detí, ktorí sa nachádzajú na území EÚ, prešli azylovým konaním a nateraz zostávajú v azylových táboroch na juhu Európy,” uviedol.

Pri uvažovaní o našom priestore v EÚ by sme podľa slov arcibiskupa Zvolenského mali uvažovať nad tým, že žijeme v kultúrnom priestore strednej a východnej Európy. Znamená to podľa neho to, že naše integračné smerovanie by nás nemalo priviesť do situácie, aby sme sa v zásadných otázkach dostali do sporu s národmi žijúcimi v tomto priestore. Prehĺbujúca integrácie by tiež podľa arcibiskupa nemala znamenať rozvrátenie našich “duchovných a kultúrnych tradícii”. Za modelový príklad, aby by integrácia nemala vyzerať, označil nedávny podpis Európskej únie pod tzv. Istanbulským dohovorom.

“Slovenská republika by mala zvážiť právne kroky, aby sme sa jeho ratifikáciou vôbec nemuseli zaoberať,” uviedol predseda KBS. EÚ podľa Zvolenského pri rozširovaní právomoci zabúda na to, že štáty tu boli skôr, ako únia. Riešením podľa neho nie je regulácia, ale návrat k cieľom, ktoré sú v preambule o EÚ. V závere poďakoval za rozvíjanie vzťahov medzi Svätou stolicou a Slovenskom a vyjadril nádej, že sa dotiahne zmluva o uznávaní akademických titulov, chýbajúce zmluvy o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi, ako aj Zmluva o výhrade vo

svedomí.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť TU

Premiér Fico pred biskupmi poďakoval apoštolskému nunciovi Mariovi Giordanovi za jeho deväťročné pôsobenie na Slovensku. V súvislosti s diskusiou o budúcnosti EÚ pripomenul, že jeho vláda je presvedčená, že pre Slovensko neexistuje iná alternatíva ako byť súčasťou integračného jadra Európskej únie a tak byť aj pri kreovaní jej politík a v centre rozhodovacích procesov. Ocenil prínos cirkví a náboženských spoločností v oblasti výchovy, vzdelávania, charita, ale aj v boji za demokraciu, budovaní slovenskej štátnosti a sociálneho zmieru.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť TU

TK KBS vydala k správe FOTO a AUDIO

( TK KBS, ml; ml ) 20170620011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]