[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V meste Reydarfjördur na Islande bol posvätený nový katolícky kostol
P:3, 19. 06. 2017 12:25, DOM

Island 19. júna (TK KBS) V meste Reydarfjördur, ktoré sa nachádza na východe Islandu, bol v sobotu 17. júna 2017 posvätený nový katolícky kostol sv. Þorláka (Torlaka). Konsekroval ho biskup pochádzajúci zo Slovenska, kapucín Dávid Bartimej Tencer.

Drevo použité na stavbu kostola pochádza zo Slovenska z Poľany. Doprava dreva zo Slovenska bola financovaná organizáciou nemeckých katolíkov Bonifatiuswerk, združením s cieľom podporovať menšiny katolíkov v severských krajinách. Pri stavbe kostola pomáhali aj dobrovoľníci zo Slovenska. Kostol so svojou architektúrou bude dominantou okolia. Na posviacke kostola sa zúčastnilo viacero hostí - delegácia miestnych evanjelických pastorov, starosta obce, delegácia vedená slovenským predsedom vlády SR Robertom Ficom s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom a ministrom financií SR Petrom Kažimírom a ďalší.

Slovenský biskup z Reykjavíku Tencer je najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi na Islande. Miestnu farnosť v Reydarfjördure spravuje komunita troch bratov kapucínov zo Slovenska na čele s Petrom Kováčikom. “Po troch rokoch prác nastal ten veľký deň, odkedy sa sväté omše a sviatosti budú môct vysluhovať v novom kostole. Doteraz sme slúžievali v kaplnke pre 25 ľudí,” povedal v rozhovore pre TK KBS Peter Kováčik OFM Cap.

“Samotná vysviacka sa pripravovala v horúčkovitom tempe posledných úprav vnútorného i vonkajšieho zariadenia kostola. Biskup Dávid pozýval ľudí z celého sveta. Napokon sme privítali 150 - 180 hostí. Samotné obrady začali procesiou zo starej kaplnky, ktorá bude teraz slúžiť ako pastoračná miestnosť na stretanie po svätých omšiach. Do kostola vošlo približne 80 ľudí, zvyšok bol vonku. Obrady vysviacky prebiehali v troch jazykoch - islandskom, poľskom a slovenskom. V príhovore sa prítomným prihovoril biskup Tencer. Jeho reč sa niesla v duchu poďakovania a smerovala k budovaniu živej Cirkvi,” opisuje P. Kováčik.

Na záver všetkým príomným poďakoval miestny správca farnosti sv. Þorláka Peter Kováčik a pozval všetkých na slávnostné pohostenie. Slávnostný deň ukončili ďakovnou adoráciou v novom drevenom kostole. Ten má tvar františkánskeho kríža sv. Damiána a je vysoký 12 metrov. Postavili ho na Raticovom vrchu pri Hriňovej a použili naň drevo z Podpoľania. Následne ho rozobrali a previezli na Island. Kostolík je na Islande unikátny, pretože drevo je na tomto kamenistom ostrove vzácne. Farnosť spravuje komunita troch bratov kapucínov zo Slovenska.

Reykjavicka diecéza je jedinou katolíckou diecézou na Islande. Diecéza Reykjavík je dva a pol krát rozľahlejšia ako Švajčiarsko a rozprestiera sa naprieč ostrovom na 103 000 km2 s približne 320 000 obyvateľmi. Na celom ostrove žije roztrúsených 13 000 katolíkov. Prvá evanjelizácia ostrova sa datuje do 10. storočia. Dnešný Island je krajinou, kde žije, čo sa škandinávskych krajín týka, najväčšie percento (3,5 %) katolíkov. Katolícka cirkev na Islande je mladá, dynamická a narastá. Je tam desaťkrát viac krstov ako pohrebov.

Dôležitou udalosťou v Diecéze Reykjavík bola návšteva pápeža Jána Pavla II. v r. 1989. V roku 2014 na 25. výročie jeho návštevy biskup Bürcher zasvätil nový kostol a novú farnosť v rozsiahlom regióne Keflavík sv. Jánovi Pavlovi II. V roku 2013 bolo na Islande publikované prvé vydanie Rímskeho misála v islandskom jazyku a odvtedy sa používa vo všetkých tamojších farnostiach. Reykiavícky biskup je členom Škandinávskej biskupskej konferencie (Conferentia Episcopalis Scandiæ).

( TK KBS, pko; ml ) 20170619034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]