[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prví novokňazi z Košickej eparchie si pripomenuli dvadsiate výročie kňazstva
P:3, 19. 06. 2017 10:37, DOM

Košice 19. júna (TK KBS) V košickej katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky 14. júna ďakovali prví svätenci Košickej eparchie za dar kňazstva. Spolu s vladykom Milanom Chauturom CSsR, košickým eparchom, ktorý si zároveň v tento deň pripomenul 36 rokov svojej kňazskej služby, slávili ďakovnú liturgiu deviati jubilujúci kňazi: otcovia Pavol Bardzák, Peter Bombár, Milan Gábor, Igor Suchý, Ľuboslav Tóth, Vladimír Varga, Dávid Zorvan a jeromonach Pimen Pavol Medviď. Dvaja spolusvätení, otec Marek Pejo a otec Ján Ostapčuk, sa zúčastniť nemohli.

Vladyka Milan v homílii pripomenul spoločné začiatky, posmelil k odovzdávaniu nadobudnutých skúseností mladším kňazom, ale nezabudol zdôrazniť ani podstatu a cieľ kňazstva: "Aby sme nestratili spred zraku svoj cieľ, ktorým je večný život a k dosiahnutiu tohto cieľa pomáhali aj svojim veriacim." Zároveň vladyka povzbudil prítomných jubilujúcich kňazov k prežívaniu kňazského povolania v jednoduchej poslušnosti Bohu, plnením každodenných kňazských úloh v prehlbovaní osobnej duchovnosti i horlivej verejnej službe.

Po sv. liturgii sa kňazi s manželkami stretli s vladykom na spoločnej večeri, počas ktorej v priateľskej a radostnej atmosfére odznelo veľa osobných spomienok na udalosti zo seminára a kňazského života.

Pred 20 rokmi po vzniku Košického apoštolského exarchátu sa všetci bohoslovci pochádzajúci z územia košického kraja stali členmi tohto nového biskupstva. Kňazské vysviacky vtedajšieho Košického exarchátu sa uskutočnili v dvoch etapách. V júni boli svätení štyria a v auguste siedmi novokňazi. Jeden z dôvodov pre rozdelenie kňazských svätení bol aj fakt, že jeden zo svätencov ešte nemal potrebný kánonický vek. Napriek tomu oslavu jubilea uskutočnili spoločne, aby tak deklarovali vzájomné priateľstvo a kňazskú jednotu, ktoré prežívajú už od seminárskych čias.

Na potvrdenie tejto jednoty, ktorá presahuje aj hranice eparchie sa uskutoční aj spoločné stretnutie ročníka "1997" v prešovskom seminári 24. júna 2017. Jubileum sa zídu osláviť kňazi so svojimi rodinami (dnes je to viac ako 120 gréckokatolíkov) spolu so svojim spolužiakom vladykom Milanom Lachom.

TK KBS informoval Dávid Zorvan

( TK KBS, dzo; ml ) 20170619022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]