TK KBS

Dnes je nedeľa 25. 08. 2019   Meniny má Ľudovít       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Sofii sa stretli hovorcovia biskupských konferencií z 25 krajín Európy
P:3, 12. 06. 2017 11:01, ZAHSofia 11. júna (TK KBS) Hovorcovia biskupských konferencií a pracovníci poverení starostlivosťou o médiá sa v dňoch 7. až 10. júna stretli v Sofii, kam pricestovali na pozvanie Mons. Christa Proykova, apoštolského exarchu Sofie a predsedu Konferencie biskupov Bulharska. Stretnutie každoročne organizuje Rada európskych biskupských konferencií (CCEE). Konferenciu biskupov Slovenska v Sofii zastupoval Martin Kramara.

V hlavnom meste Bulharska hovorcovia uvažovali o používaní nových médií, najmä sociálnych sietí, na rozvíjanie synodálnej dimenzie Cirkvi a komunikovanie kresťanského zmyslu povolaní. Hovorili tiež o službe Cirkvi pre Európu, ale aj o boji proti zneužívaniu mladistvých prostredníctvom internetu a podelili sa o svoje skúsenosti a projekty v oblasti komunikácie.

V Bulharsku malo 45 delegátov pochádzajúcich z 25 európskych krajín viacero príležitostí bližšie poznať významné kultúrne duchovné dedičstvo krajiny. Slávili sväté omše s miestnym katolíckym spoločenstvom a navštívili aj pravoslávny kláštor v Rile. Stretli sa s bývalým bulharským cárom a neskorším predsedom vlády Simeonom Sakskoburggotskim (na snímke), ako aj s Maximom Minchevom, riaditeľom národnej bulharskej tlačovej agentúry (BTA).

Hovorcovia prijali informáciu o ťažkostiach, ktorým čelí miestny exarchát. Zatiaľčo Bulharsko sa pripravuje na prevzatie predsedníctva Rady EU (od januára 2018), finančný úrad hlavného mesta neustále odmieta uznať katolíckym kláštorom v Sofii status náboženských subjektov. Keďže sa tak deje v rozpore s odporúčaniami kompetentných štátnych orgánov, vrátane Rady pre náboženské záležitosti bulharskej Rady ministrov, bulharská cirkev sa musela obrátiť na súd. Mons. Christo Proykov podotkol, že "takáto poľutovaniahodná neústupčivosť daného úradu stavia do zlého svetla náboženskú slobodu v Bulharsku, ktorá je opakovane ohrozovaná osobnými interpretáciami miestnych či štátnych funkcionárov."

Na stretnutí v Sofii odzneli referáty Mons. Paola Rudelliho, stáleho pozorovateľa Svätej Stolice pri Rade Európy a pátra Oliviera Poquillona, generálneho sekretára COMECE. Ich témou boli ekonomické, kultúrne a spoločenské výzvy, pred ktorými v súčasnosti stojí európsky kontinent.

Vzhľadom na blížiacu sa synodu o mládeži hovorcovia diskutovali o nových možnostiach a technologických výzvach komunikácie, najmä v kontexte sociálnych médií. Hovorili o koncepte synodality a predstavení kresťanského zmyslu povolania. Vážnu pozornosť venovali snahe Cirkvi v boji proti zneužívaniu mladistvých prostredníctvom internetu. Na tieto témy odzneli príspevky pátra Erica Salobira, povereného pre oblasť sociálnej komunikácie rehole dominikánov, sr. Nathalie Becquartovej, vedúcej úradu francúzskej biskupskej konferencie pre evanjelizáciu mladých a povolania a prof. Hansa Zollnera, predsedu centra na ochranu detí a mladistvých.

Prof. Zollner informoval hovorcov o hlavných iniciatívach centra, predovšetkým o blížiacom sa kongrese "Dôstojnosť dieťaťa v digitálnom svete", ktorý sa uskutoční 3. až 6. októbra v Ríme a jeho prípravy napredujú v súlade s prioritnou snahou Cirkvi čeliť čo najúčinnejšie fenoménu zneužívania - v spolupráci s vládami jednotlivých krajín a medzinárodnými inštitúciami.

Stretnutie hovorcov bolo tiež príležitosťou na výmenu skúseností v oblasti spoločenských oznamovacích prostriedkov, v rámci pôsobnosti jednotlivých biskupských konferencií.( TK KBS, mk; ml ) 20170611001   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 831 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019