[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 17. 05. 2022   Meniny má Gizela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slováci na prípravnom stretnutí k svetovému stretnutiu rodín v Dubline
P:3, 05. 06. 2017 15:59, ZAH

Dublin 5. mája (TK KBS) Írsky Dublin privítal prvý a druhý júnový deň tohto roka prípravné stretnutie k deviatemu Svetovému svetovému stretnutiu rodín. Konalo sa na pozvanie dublinského arcibiskupa Mons. Diarmunda Martina v priestoroch City University. Slovensko medzi 120 delegátmi z 20 krajín sveta reprezentovali v dvoch častiach programu členka Rady pre rodinu a výkonná riaditeľka Arcidiecézneho centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy Monika Jucková a tajomníčka Rady pre rodiny KBS Viera Václavová.

Prvý deň stretnutia za účasti biskupov, kňazov a laikov sa uskutočnila konferencia, ktorú otvoril arcibiskup Martin. Účastníkov privítal a pozdravil aj kardinál Kevin Joseph Farrell, prefekt Kongregácie pre laikov, rodinu a život. Nasledoval blok prednášok venovaný príprave na manželstvo z pohľadu posynodálnej exhortácie Amoris Laetitia – Radosť lásky.

Biskup Northamptonu Mons. Peter Doyle so spolupracovníkmi predstavil iniciatívu Biskupskej konferencie Anglicka a Walesu s názvom „Usmernenia pre prípravu párov na manželstvo“. V ôsmich sekciách sa zaoberajú procesom prípravy na manželstvo, jej postupmi, obsahom programov prípravy, vzdelávaním, rozvojom a podporou pre poskytovateľov prípravy, ako pochopiť hodnoty manželstva vo farnosti, výmenou skúseností s prípravou na manželstvo (medzi rozličnými jej poskytovateľmi napr. medzi tímami) a jej skvalitňovaním na základe spätnej väzby.

Účastníci konferencie mali následne možnosť zdieľať sa v skupinách o príprave na manželstvo v ich krajine.

Druhý blok konferencie sa zaoberal konkrétnou prípravou a organizáciou Svetového stretnutia rodín. Naplánované je od 22. do 26. augusta 2018. Úvod patril predstaveniu hymny stretnutia „Radosť pre celú zem“, ktorá je inšpirovaná dokumentom Amoris Laetitia - Radosť lásky. Na predstavení bol prítomný aj autor hymny Ephrem Feeley.

Potom organizátori predstavili obdobie prípravy na stretnutie, ktoré potrvá od septembra 2017 až do času konania stretnutia v auguste 2018. Zvolili formu interaktívnej multimediálnej katechetickej platformy podnetov k príprave s názvom „Amoris - Poďme sa rozprávať o rodine! Buďme rodinou!“ K dispozícii bude od septembra 2017 na oficiálnej webstránke www.worldmeeting2018.ie.

V závere prvého dňa stretnutia organizátori predstavili oficiálny program samotného deviateho Svetového stretnutia rodín. Bude mať tri časti. Prvou je teologicko – pastoračný kongres (22. - 24. augusta) na tému „Evanjelium rodiny: radosť pre svet“. Uskutoční v priestoroch kongresového komplexu RDS Venue formou prednášok, workshopov, svedectiev, diskusií a samostatným programom pre deti a mladých.

Ďalšou časťou bude tzv. festival rodín, ktorý sa uskutoční v sobotu 25. augusta 2018 v Croke Park (na historickom gaelicovom štadióne s kapacitou 82 300 ľudí). Vyvrcholením bude nedeľné (26. augusta 2018) slávenie Eucharistie so Svätom Otcom vo Phoenix Park, kde slúžil svätú omšu v roku 1979 sv. Ján Pavol II. Miesta, na ktorých sa uskutočnia tieto podujatia, si účastníci stretnutia prezreli ďalší deň.

Spoločné prípravné podujatie sprevádzala okrem pracovných bodov aj spoločná modlitba účastníkov a slávenie svätej omše.

Slovenskí delegáti Monika Jucková a Viera Václavová sa potom stretli aj so zástupcami slovenskej komunity v Dubline dp. Eugenom Rybanským a Katarínou Giertlovou. Hovorili o možnom programe a účasti rodín zo Slovenska. Rada pre rodinu bude všetky novinky, ktoré sa týkajú prípravy do Dublinu, postupne zverejňovať na stránke rodina.kbs.sk.

Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK / Rada KBS pre rodinu

Poznámka: Aktualizované

( TK KBS, RV ej, rpr; ml ) 20170605034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním