[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 12. 2022   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Galis požehnal obnovenú sochu sv. Jána Nepomuckého v Divine
P:3, 05. 06. 2017 11:32, DOM

Divina 5. júna (TK KBS) Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis požehnal v piatok 2. júna obnovenú sochu svätého Jána Nepomuckého v obci Divina v Žilinskej diecéze. Projekt obnovy sochy, ktorá je zároveň Národnou kultúrnou pamiatkou, vznikol z iniciatívy architekta Mareka Sobolu a bol zrealizovaný pod záštitou Veľvyslanectva Nemeckej Spolkovej republiky na Slovensku. Podujatiu predchádzala slávnostná svätá omša v Kostole sv. Ondreja, po ktorej sochu odhalil Joachim Bleicker, veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko so starostom Diviny Emilom Molkom a autorom projektu M. Sobolom.

“Stalo sa tak až po vyše 190 rokoch od jej obnovy, keď ju poškodila povodeň,” informovalo občianske združenie Servare et Manere. Na slávnosti sa okrem biskupa, nemeckého veľvyslanca a kancelára žilinskej kúrie zúčastnili aj pozvaní partneri. Marek Sobola pripomenul, že všetkých, ktorí sa podieľali na obnove sochy svätého Jána Nepomuckého zahrnul do svojich modlitieb aj emeritný pápež Benedikt XVI. Odovzdal tiež poďakovania a pozdravy ďalších známych ľudí. Po odhalení a požehnaní sochy nasledovala vernisáž, kde boli na paneloch predstavení všetci partneri obnovy pamiatky.

Pri príležitosti požehnania a odhalenia sochy vznikla aj odborná publikácia Príbeh svätojánsky, Socha svätého Jána Nepomuckého v Divine, ktorú napísal Marek Sobola spolu s kolektívom ďalších autorov. Táto kniha okrem životopisu svätého Jána Nepomuckého približuje tiež podobné pamiatky v bližšom okolí Diviny. Nie je to ucelená vedecká a historická štúdia o Jánovi Nepomuckom, ale vďaka svojmu obsahu pomôže pochopiť, ako sa aj v súčasnosti môže naplniť odkaz stredovekého mučeníka, ktorého viac menej všedná plastika dokázala prekročiť hranice jednej obce na severozápade Slovenska.

Publikácia má resumé v nemeckom, anglickom, bulharskom a khmérskom jazyku a na vernisáži bola slávnostne uvedená do života posypaním divinskou zeminou. Partneri, ktorí boli autorom projektu oslovení k spolupráci, majú súvislosť so svätým Jánom Nepmuckým alebo so Slovenskom. Spolupatrónmi a podporovateľmi sa stali Jeho Veličenstvo Norod Sihamoni, kambodžský kráľ a Jeho Veličenstvo Simeon II., posledný bulharský cár. Autor knihu venoval jednému s patrónov, Simeonovi II. k jeho 80. narodeninám, ktoré oslávi 16. júna 2017. Slovenská pošta vydala k tejto príležitosti oficiálne poštové produkty – pečiatku, obálky a známkové kupóny.

Príbeh sochy svätého Jána Nepomuckého v Divine odhaľuje kanonická vizitácia divinskej farnosti z 1. septembra 1828, kde je uvedený rok vzniku sochy – 1796. Sochu v roku 1822 poškodila masívna povodeň. Vtedy ju podmyla a zobrala voda a objavili ju až o niekoľko dní neskôr – bez hlavy. Našťastie Nepomuka vzápätí opravili. Počas storočí bol niekoľko krát premaľovaný a obnovovaný. Keď si ho v roku 2016 prevzali reštaurátori, po očistení bola naozaj zreteľne viditeľná ryha okolo celého krku – jasný znak, že hlava bola zhotovená nanovo.

K správe bolo vydané ::FOTO::.

( TK KBS, msa; ml ) 20170605024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23