[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezentácia Košickej eparchie v talianskej diecéze Casale Monferrato
P:3, 29. 05. 2017 08:31, ZAH

Košice 29. mája (TK KBS) Košická eparchia sa predstavila v talianskom biskupstve Casale Monferrato. Prišli na pozvanie tamojšieho biskupa Mons. Alceste Catella. Táto prezentácia prebiehala v rámci pastoračného programu talianskej diecézy, ktorý okrem iného chce predstaviť aj mnohotvárnosť Katolíckej cirkvi. Tá sa odzrkadľuje v rôznorodosti jej liturgických tradicií.

Do biskupstva prišli niekoľkí slovenskí kňazi pod vedením vladyku Milana Chautura, košického eparchu. Prezentácia prebiehala v piatok na biskupskom úrade za účasti domáceho biskupa i mnohých kňazov a laikov. Program obohacovala svojimi vstupmi vo forme spevu liturgických hymien i časť miešaného Katedrálneho zboru sv. Cyrila a Metoda z Košíc pod vedením dirigentky Lucie Lovašovej.

Po úvodných slovách Martin Mráz, duchovný správca pre vysokoškolákov, uviedol prítomných do všeobecnej problematiky východných cirkví. V druhej časti svojej prezentácie priblížil históriu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a v rámci nej predstavil aj Gréckokatolícku eparchiu Košice. Tému Biblickej tradície v liturgickom živote byzantskej cirkvi rozobral Róbert Jáger, sekretár vladyku Milana a hovorca Košickej eparchie, v ktorej upozornil na výzvu pre modliaceho sa vstúpiť do skúsenosti biblickej udalosti.

Dojmy večera charakterizoval miestny biskup, ktorý v závere povedal: „Slovo, ktorým chcem vyjadriť svoje pocity z dnešného večera je krása. Nie krása povrchná, ale niečo čo vychádza z vnútra. Z vnútra Vašej cirkvi, ktorú ochraňoval Boh aj v tých najťažších časoch komunistického prenasledovania.“

Program druhého dňa prezentácie slovenskej gréckokatolíckej cirkvi v diecéze Casale Monferrato začal svätou liturgiou v miestnej katedrále pri hrobe patróna a prvého biskupa tejto diecézy sv. hieromučeníka Evázia.

Ďalej pokračoval stretnutím vladyku Milana Chautura CSsR, košického eparchu, s primátorkou spomenutého mesta Concettou Palazzetti. Všetkých hostí zo Slovenska, ktorí prišli spolu s vladykom Milanom, osobne previedla budovou magistrátu a priblížila historickú a spoločenskú situáciu mesta.

"Modlitbová podpora je to, čo človek dnes najviac potrebuje. Zvlášť je to potrebné pre kresťana v tejto komplikovanej modernej spoločnosti, kedy je vystavený mnohým prekážkam často aj diskriminácii. Duchovné spoločenstvo je to, čím sa vzájomne podporujeme, aby sme obstáli vo výzvach a ostali verní Kristovi", dodala primátorka.

V poobedňajších hodinách sa v starobylej diecéznej knižnici koncertom predstavili členovia košického miešaného Katedrálneho zboru sv. Cyrila a Metoda, ktorých dirigovala Lucia Lovašová. Zazneli vybrané spevy byzantsko-slovanskej tradície, ktoré najviac prezentujú hĺbku a bohatstvo liturgie a najdôležitejšie obdobia liturgického roka Východnej cirkvi. Koncert uviedol Mons. Francesco Mancinelli, rektor Baziliky minor Santuario di Crea, ktorý je hlavný organizátor návštevy vladyku Milana v tejto diecéze.

Počas koncertu Martin Mráz, duchovný správca pre vysokoškolákov, niekoľkými vstupmi v krátkosti predstavil históriu i pôsobenie zboru, ako aj minulosť a súčasnosť Košickej eparchie. Poukázal na fakt, že hlavnou myšlienkou koncertu bolo skrze krásu východného liturgického spevu poukázať na slová pápeža sv. Jána Pavla II, ktoré počas svojho pontifikátu niekoľkokrát zdôraznil: Katolícka cirkev musí dýchať oboma stranami pľúc - východnou i západnou. Na záver sa prítomným prihovoril vladyka Milan a poďakoval za rodinné stretnutie, keďže, ako zdôraznil, Cirkev je vlastne jedná veľká rodina, v ktorej je mnoho obradov, v čom sa len násobí jej krása ako krása lúky pokrytá mnohorakými kvetmi.

Počiatok chrámového zborového spevu v košickej farnosti zaznamenáva kronika z roku 1851. Na dlhú tradíciu tohto chrámového zborového spevu nadväzuje aj zbor sv. Cyrila a Metoda, ktorý založil v roku 1984 vtedajší kaplán farnosti Narodenia Presvätej Bohorodičky Vojtech Boháč. Od roku 1991 bol dirigentom zboru Šimon Marinčák a od roku 1996 doteraz je dirigentkou Lucia Lovašová.

Repertoár zboru tvoria liturgické a iné sakrálne skladby v cirkevnoslovanskom a slovenskom jazyku. V poslednom čase sa zbor venuje aj ľudovému cirkevnému spevu - prostopíniju. Hlavným poslaním zboru je služba katedrálnemu chrámu pri bohoslužbách a rôznych slávnostiach, ktoré sa konajú po založení Košického exarchátu.

Vyvrcholením prezentácie Východnej cirkvi v diecéze Casale Moferrato bola nedeľná archijerejská svätá liturgia v Bazilike minor Santuario di Crea. Liturgickému zhromaždeniu predsedal vladyka Milan za účasti miestneho biskupa Mons. Alcesteho Catellu a niekoľkých, aj domácich kňazov. Spevom liturgické slávenie sprevádzali členovia miešaného katedrálneho zboru sv. Cyrila a Metoda z Košíc, ktorý viedla dirigentka Lucia Lovašová.

Hneď v úvode sa prihovoril domáci biskup, ktorý vyjadril svoju radosť z účasti na slávení eucharistie v slovansko-byzantskom obrade. Ako zdôraznil, rôznorodosť cirkvi sa spája práve v skutočnosti Eucharistie, ktorá je zdrojom jej jednoty.

Vladyka Milan Chautur vo svojej kázni poukázal na nebo, ako na cieľ ľudského života, na ktorý sa však človek málo zameriava. To však dáva do pozornosti Presvätá Bohorodička, keď sa zjavuje vo Fatime a tak veľmi zdôrazňuje pokánie. Ako vladyka vysvetlil, pokánie nie je len prísť od chrámu, či z času na čas sa vyspovedať, ale zmeniť zmýšľanie, sústrediť sa nie na pozemské, ale na večné hodnoty. Toto vyzvanie zavŕšil vladyka Milan slovami prosby k Bohorodičke: „Daj aby sme hľadali nebeské radosti.

Slávenie liturgie za účasti plnej Baziliky minor dalo veriacim možnosť prakticky zakúsiť teoretické poznatky, ktoré mohli spoznať v predchádzajúcich dňoch. Hlavným organizátorom tejto návštevy bol Mons. Francesco Mancinelli, rektor Baziliky minor Santuario di Crea.

( TK KBS, TSKE; ml; pz ) 20170529010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23