[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podnety pápeža talianskym biskupom pri ich 70. plenárnom zasadnutí
P:3, 23. 05. 2017 18:59, ZAH

Taliansko 23. mája (RV) Svätý Otec František sa v pondelok večer osobne zúčastnil na otvorení 70. plenárneho zasadania Konferencie biskupov Talianska. V Synodálnej aule vo Vatikáne spolu s nimi vzýval pomoc Ducha Svätého pre stretnutie, ktorého hlavná téma je zameraná na „mládež a stretnutie vo viere“.

Plenárne zasadnutie potrvá v Ríme až do štvrtka. Dnes sa biskupi zaoberali zostavením terna, čiže voľbou troch kandidátov na nástupcu súčasného predsedu Konferencie biskupov Talianska kardinála Bagnasca, ktorý bol vo funkcii už 10 rokov. Tri mená predložia Svätému Otcovi, aby sám urobil definitívny výber. Medzi ďalšími bodmi programu sú okrem iného príprava tzv. „Sociálneho týždňa“ 26. – 29. októbera v Cagliari či otázka smerníc pre administratívny režim cirkevných súdov v Taliansku.

Okrem spontánnych slov pápež odovzdal biskupom v písomnej podobe meditatívny príhovor, v ktorom spojil hymnus vzývania Ducha Svätého s biblickými podnetmi siedmim ázijským cirkvám z Knihy Zjavenia sv. Jána. Medzi inými napomenutiami a povzbudeniami Svätý Otec biskupov vyzval k zodpovednému plneniu záväzku plynúceho z viery v Ježiša Krista a k prorockému rozmeru ich služby:

„Tak ako Cirkev v Laodicei, možno aj my poznáme vlažnosť záväzku, vypočítavú nerozhodnosť, nástrahy dvojznačnosti. Vieme, že práve na tieto postoje sa vzťahuje to najprísnejšie odsúdenie. Navyše, ako nám to pripomína svedok z 20. storočia, lacno zjednávaná milosť je smrteľnou nepriateľkou Cirkvi: nespoznáva živé Božie slovo a uzatvára nám cestu za Kristom.

Skutočná milosť, ktorá stála život [Božieho] Syna, môže byť len za drahú cenu, lebo pozýva nasledovať Ježiša Krista, lebo stojí človeka cenu života, lebo odsudzuje hriech a ospravedlňuje hriešnika, lebo neoslobodzuje od práce... Je za drahú cenu, avšak je to milosť, ktorá dáva život a umožňuje žiť vo svete bez toho, aby sme sa v ňom stratili (porov. D. Bonhoeffer, Sequela).

Otvorme srdce na klopanie večného Pútnika: dovoľme mu vstúpiť, povečerajme s ním. Nanovo vykročíme, aby sme sa dostali na každé miesto s posolstvom spravodlivosti, bratstva a pokoja.“

„Žiada sa od nás odvaha, aby sme sa vyhli navyknutiu si na situácie, ktoré sú tak hlboko zakorenené, že sa zdajú byť normálne či neprekonateľné. Proroctvo nežiada roztrhnúť si šaty, ale urobiť odvážne rozhodnutia, ktoré sú vlastné skutočnej cirkevnej komunite: povedú k tomu, že sa necháme «vyrušiť» udalosťami a ľuďmi a vstúpime do ľudských situácií, pohýnaní uzdravujúcim duchom blahoslavenstiev.

Na tejto ceste budeme vedieť nanovo pretvoriť formy nášho ohlasovania, ktoré sa šíri predovšetkým láskou. Pohnime sa vpred s dôverou tých, čo vedia, že aj tento čas je kairos, čas milosti, v ktorom prebýva Duch Zmŕtvychvstalého. Nám prislúcha zodpovednosť rozpoznať ho, prijať ho a oddane sa ním riadiť.“

„Nech je toto vaším povolaním, lebo ako píše sv. Terézia Ježiškova: «Iba láska udržuje údy Cirkvi v činnosti. Ak by láska vyhasla, apoštoli by už neohlasovali Evanjelium, mučeníci by sa zdráhali preliať svoju krv...».“

( TK KBS, RV jb, ej; ml ) 20170523030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]