TK KBS

Dnes je utorok 22. 01. 2019   Meniny má Zora       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Celoslovenské kolo Biblickej olympiády v Badíne už pozná svojich víťazov
P:3, 19. 05. 2017 08:29, DOMBadín 19. mája (TK KBS) V  Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne sa 16. – 18. mája 2017 uskutočnil šestnásty ročník Biblickej olympiády. Desať družstiev z celého Slovenska súťažilo medzi sebou v kategórii základných a stredných škôl. Prvenstvo v prvej kategórii si odnieslo trojčlenné družstvo žiakov ZŠ sv. Dominika Savia, Zvolen. Medzi stredoškolákmi zvíťazili študenti z Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach.

Obsah súťaže je zameraný na vedomosti, zručnosti, skúsenosti a návyky, vychádzajúce zo štúdia Svätého písma. Cieľom je výchova k hodnotám a medziľudským vzťahom na základe spoznávania biblických postáv a udalostí. Tento rok žiaci a študenti súťažili z kníh Starého zákona: Genezis (1 – 11), Sudcov a z Knihy proroka Daniela - a z Nového zákona: z Listu sv. Pavla Efezanom. Uvedené knihy spája spoločná téma Zápas o pravé hodnoty.

Súťažiaci riešili otázky v šiestich kolách: testové otázky, posolstvo biblického textu, biblická geografia, práca s biblickým obrazom a prerozprávanie biblickej udalosti. Oživením súťaže je dramatizácia, v ktorej formou scénky na niektorý príbeh z daných kníh Svätého písma prejavili súťažiaci tvorivosť a aktualizáciu Božieho slova do života.

Okrem súťaživosti sa darilo vytvárať aj spoločenstvo viery žijúcich ľudí. Súťažiaci preukázali veľké vedomosti; na otázky odpovedali pohotovo. Žiaci a študenti sa zdieľali s tým, čo ich oslovilo a ako chápali texty Svätého písma.

Odpovede posudzovala päťčlenná porota, ktorej predsedom pre ZŠ bol prof. František Trstenský. Členmi poroty pre ZŠ boli: biblista S. S. Dr. Pavel Vilhan (Banskobystrická diecéza) a traja metodici z diecéznych katechetických úradov – Mgr. Klára Soľanová (Spišská diecéza), dp. Mgr. Ján Ducár (Košická eparchia), dp. PaedDr. Patrik Bacigál (Trnavská arcidiecéza). V porote pre SŠ bol predsedom S. S. Dr. Pavel Vilhan a ďalšou členkou bola Agáta Moňoková (Košická arcidiecéza). Súťaž moderoval Mgr. Andrej Šottník (Bratislavská arcidiecéza).

Deň pred súťažou každej kategórie pripravili organizátori pre účastníkov aj duchovný a poznávací program. Po ňom v prvý deň slávil svätú omšu v Kaplnke sv. Františka Xaverského generálny vikár Mons. Branislav Koppal. V homílii vyzdvihol počúvanie Božieho slova a svedectvo o jeho posolstve v našom živote. Druhý deň slávil sv. omšu pre stredoškolákov otec biskup Marián Chovanec, banskobystrický diecézny biskup. V homílii sa sústredil na vzťah k Svätému písmu. Prítomných vyzval, aby nadobudnuté vedomosti a vzťah k Bohu čo najviac prenášali do každodenného života. Obaja to ilustrovali pútavými príkladmi zo života.

Vo večernom programe v prvý večer účastníci zažili príjemné prekvapenie, keď do sály razantným krokom vošiel Matej Tóth, olympijský víťaz v chôdzi na 50 km. Podelil sa so svojimi zážitkami a tiež odpovedal na otázky. Na záver povzbudil súťažiacich, aby sa tešili na súťaž a nepodliehali stresu, čo sa ešte majú naučiť.

Počas spoločného večerného stretnutia v obidva dni sa súťažiaci podelili o svoje dojmy z práce so Svätým písmom v ich živote. Zdieľali svoje skúsenosti s tým, čo im išlo ľahšie, čo im robilo menšie problémy. Potom zazneli otázky súvisiace s danými knihami, na ktoré odpovedali biblisti, členovia poroty i tvorcovia otázok.

Súťaž vyhlasuje Komisia pre katechizáciu a školstvo KBS a Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR. Finálové kolo pripravilo Katolícke pedagogické a katechetické centrum, n. o. v Levoči v spolupráci s Diecéznym katechetickým úradom Banskobystrickej diecézy a Komisiou pre katechizáciu a školstvo KBS.

Počas súťaže boli vystavené aj víťazné obrazy súťaže Biblia očami detí a mládeže v siedmich kategóriách – materské školy, prvý až druhý ročník ZŠ, tretí až štvrtý ročník ZŠ, piaty až šiesty ročník ZŠ, siedmy až deviaty ročník ZŠ, gymnáziá SŠ a špeciálne školy. Tieto vyhodnotila odborná porota. Podrobnosti možno nájsť na webových stránkach KPKC.

Poradie družstiev celoslovenského kola Biblickej olympiády

I. kategória – ZŠ

ZŠ sv. Dominika Savia, Zvolen (Banskobystrická diecéza)
Gymnázium sv. Františka z Assisi, Žilina (Žilinská diecéza)
ZŠ sv. Don Bosca, Zlaté Moravce (Nitrianska diecéza)
Spojená škola sv. Františka, Bratislava (Bratislavská arcidiecéza)
Cirkevná spojená škola – Gym. sv. Františka z Assisi, Vranov nad Topľou (Košická arcidiecéza)
ZŠ Bernolákova, Vranov nad Topľou (Prešovská archieparchia)
ZŠ s MŠ Angely Merici, Trnava (Trnavská arcidiecéza)
ZŠ sv. Cyrila a Metoda, Spišská Nová Ves (Spišská diecéza)
Cirkevná ZŠ sv. Jána Bosca, Lučenec (Rožňavská diecéza)
Gymnázium Sobrance (Košická eparchia)

II. kategória – SŠ

Gymnázium sv. Edity Steinovej (Košická arcidiecéza)
Gymnázium B. Slančíkovej-Timravy (Rožňavská diecéza)
Stredná zdravotnícka škola, Banská Bystrica (Banskobystrická diecéza)
Gymnázium Pierra de Coubertina, Piešťany (Trnavská arcidiecéza)
Gymnázium L. Novomeského, Senica (Bratislavská arcidiecéza)
Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Sučany (Žilinská diecéza)
Gymnázium sv. Jána Krstiteľa, Trebišov (Košická eparchia)
Gymnázium sv. Mikuláša Stará Ľubovňa (Spišská diecéza)
Gymnázium Topoľčany (Nitrianska diecéza)
Gymnázium sv. Mikuláša, Stará Ľubovňa (Prešovská archieparchia)

O ceny pre súťažiacich sa postarali mnohí sponzori. Odovzdali ich pred­seda poroty prof. František Trstenský (v prvý deň), S. S. Dr. Pavel Vilhan (v druhý deň), riaditeľ KPKC PaedDr. Marek Cimbala a Eugen Valovič, tajomník subkomisie pre školské vyučovanie náboženstva.

TK KBS informoval Eugen Valovič( TK KBS, ev, mk ) 20170519005   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 929 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019