[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sté výročie Fatimy oslávili aj v najstaršom pútnickom mieste na Slovensku
P:3, 17. 05. 2017 15:11, DOM

Marianka 17. mája (TK KBS) V sobotu 13. mája slávil bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský svätú omšu v Bazilike Narodenia Panny Márie v Marianke. Pútnické miesto navštívil pri príležitosti 100. výročia fatimských zjavení Panny Márie a zároveň 640. výročia konsekrácie Baziliky v Marianke.

Prítomným veriacim arcibiskup oznámil otvorenie jubilejného roka v Bazilike, s ktorým je spojená možnosť získať úplné odpustky. Túto možnosť na jeho žiadosť, na základe osobitného mandátu od Svätého Otca Františka, poskytla Apoštolská penitenciária. Urobila tak pre "posvätenie veriacich a aby sa ešte hojnejšie otvorili pramene Božej milosti".

Od 13.5.2017 do 16.5.2018 teda môžu veriaci pri zachovaní zvyčajných podmienok (sviatosť zmierenia, prijatie Najsvätejšej Sviatosti a modlitba na úmysel Svätého Otca) v Bazilike Narodenia Panny Márie v Marianke získať plnomocné odpustky:

– ak sa nábožne zúčastnia jubilejných slávení ustanovených so súhlasom arcibiskupa – metropolitu

– ak sa nábožne zúčastnia svätých pútí, alebo iných nábožných úkonov, ktoré sa počas jubilea budú sláviť

– ak navštívia jubilujúcu baziliku, či už jednotlivo alebo v skupinách a tam nejaký čas strávia v nábožnej meditácii ktorú ukončia modlitbou Pána, Vyznaním viery, a vzývaním Bohorodičky Panny Márie, Matky, Učiteľky a vznešenej Kráľovnej.

Starí, chorí a všetci, čo z vážnej príčiny nemôžu opustiť svoj domov, môžu tiež získať úplné odpustky, ak sa nábožným vzdychom spoja s tými, ktorí zbožne navštívia baziliku alebo do nej putujú, vylúčia naviazanosť na akýkoľvek hriech, splnia spomínané tri zvyčajné podmienky a pred obrazom Blahoslavenej Panny Márie, hoc aj malým, odrecitujú vyššie spomínané modlitby a svoje bolesti a ťažkosti svojho života pokorne odovzdajú Bohu cez Máriu.

Úplné znenie dekrétu si možno prečítať na TEJTO ADRESE.

Svätý otec udelil bratislavskému arcibiskupovi metropolitovi Stanislavovi Zvolenskému aj právomoc udeľovať apoštolské požehnanie počas jubilejného roka v Marianke. S ním sa tiež spája prijatie úplných odpustkov za zvyčajných podmienok.

Požehnanie s odpustkami z Marianky možno získať aj vtedy, keď sa ho veriaci pre nejakú príčinu nemôžu zúčastniť osobne, ale bude prenášané prostredníctvom televízie alebo rádia.

O Bazilike

Pútnické miesto v Marianke je podľa tradície najstarším na Slovensku. Jeho pôvod siaha až do 11. storočia, keď na mieste kde sa zjavila Panna Mária, podľa legendy vytryskol prameň vody, vďaka ktorému sa veriaci pútnici uzdravovali z rozličných chorôb. Do slávy a známosti ju prvý krát uviedol práve pred 640 rokmi kráľovskou listinou vydanou v Budínskom hrade 16. Mája 1377 vtedajší Uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký z rodu Anjou, keď odovzdal kostol a jeho priľahlé budovy a majetky, ktoré dovtedy patrili pod správu pajštúnskeho hradu, Rádu sv. Pavla, prvého pustovníka.

Marianka odvtedy zažila slávu aj úpadok, ale veriaci počas týchto stáročí tam nikdy neprestali chodiť, vzdávať poctu Panne Márii a prostredníctvom vody sa uzdravovať z chorôb. Od 18. storočia zvlášť prichádzali prosiť o milosť matky, ktoré nemohli mať deti, o množstve zázrakov počuť až doteraz.

V súčasnosti Baziliku a pútnické miesto spravuje Kongregácia bratov Tešiteľov z Gethsemán a zároveň je aj sídlom jej generálneho predstaveného.

TK KBS informoval páter Marek Vadrna, CCG( TK KBS, pz; mv, mk ) 20170517019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]