[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Misijná púť na Mariánskej hore v Levoči prilákala viac ako tisíc detí
P:3, 17. 05. 2017 11:18, DOM

Levoča 17. mája (TK KBS) V nedeľu 13. mája sa v Levoči stretlo viac ako 1200 pútnikov z 57 rôznych farností na Misijnej púti detí. Program púte bol zameraný na Fatimské zjavenia a ich posolstvo. Deti sa už počas pešieho putovania cestou na Mariánsku horu hravou formou dozvedeli mená Fatimských detí, rok zjavení, to, že sa Fatima nachádza v Portugalsku - keď na mape spájali svoje obce s Fatimou a priliepali papieriky s prosbami. Posledné stanovište sa týkalo modlitby ruženca, keďže práve túto modlitbu nám priblížila Panna Mária cez Fatimské deti ako prostriedok pre polepšenie človeka i sveta. V súvislosti s tým dostal každý pútnik ešte pred začiatkom podujatia desiatok misijného ruženca.

Na vrchole Mariánskej hory vítali prichádzajúce deti moderátori, s ktorými sa cez tanečný časostroj presunuli do roku 1917. Stretli sa tak s tromi malými pastierikmi Luciou, Hyacintou a Františkom. Tí im sprostredkovali informácie o tom kto sú, čo robia, prečo pasú zvieratká hoci sú len deti, ale aj to, čo sa stalo, že o nich hovorí celý svet. Zjavila sa im Panna Mária, ktorá práve cez tieto deti svetu sprostredkovala túžbu po mieri a duchovné prostriedky k tomu, aby takýto mier vytvárali.

Moderátori pre deti pripravili aktivitu, v ktorej 3 Fatimské deti symbolizovali 3 oblasti: MIER, MISIA, MAMA. Tieto slová detskí pútnici poskladali z písmen a o každom sa niečo dozvedeli:

MIER - v roku 1917 neboli v Európe také pokojné časy ako dnes. Deti sa dozvedeli, že mier môžu mať v srdci, aj sa zaň modliť pre svet. Zároveň boli pozvané k modlitbe ruženca a k vytváraniu pokoja v srdci skrze svätú spoveď.

MISIA - mieru pomáhame nielen modlitbou, ale aj prakticky: deti pomáhajú napríklad koledovaním v Dobrej Novine. Na púť zároveň prinášali obetný dar (drogériu a potraviny), ktorý pomáha iným.

MAMA – to je slovo, ktoré vie povedať každý ako prvé. Mama sa o nás stará – varí, perie, upratuje, učí sa s nami... Pán Ježiš nám všetkým dal svoju mamu – Pannu Máriu. Aj ona sa o nás stará, prihovára sa za nás a pomáha nám.

Cieľom spoločnej záverečnej aktivity bolo vytvoriť čo najväčšie ľudské M: V tomto M-ku ako vďaku mamám, ale i nebeskej mamke Márii, deti kričali trikrát MAMA JE NAJ! A s vedomím toho, že všetko dobré máme od Boha zatancovali aj tanec pre Ježiša.

Živé M sa rozpŕchlo po celej Mariánskej hore. Malí pútnici mali potom príležitosť na svätú spoveď, mohli si prezrieť Baziliku a tiež vypočuť niečo o histórii tohto miesta. Nosnú časť programu tvorili workshopy s kňazmi a bohoslovcami, ktorí pútnikom priblížili ako žiť fatimské posolstvá v bežnom živote – vo svojich povinnostiach, či pri hre.

Obloha sa zatiahla až počas obeda, tak sa deti za spevu piesní presunuli do Bazililky, kde sa pomodlili ruženec. Po ňom nasledovalo slávenie svätej omše, ktorú celebroval spišský biskup Mons. Štefan Sečka. Cez príklad Fatimských detí povzbudil všetkých k aktívnemu a svätému životu.

Svoju činorodosť pútnici ukázali aj tým, že zozbierali viac ako 450 kg potravín a 15 škatúľ drogérie. Organizátori púte sprostredkujú vyzbierané obetné dary konkrétnym rodinám v náročnej životnej situácii a tiež krízovému centru ALŽBETKA v Spišskej Novej Vsi.

TK KBS informovala Ivana Harvánková

( TK KBS, ih; pz, mk ) 20170517014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]