[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri návrate z Fatimy pápež František vysvetlil stav otázky Medžugoria
P:3, 14. 05. 2017 21:42, ZAHVatikán/Fatima 14. mája (RV) Vatikán/Fatima 14. mája - Pri spiatočnom lete z apoštolskej púte do Fatimy pápež František odpovedal pri tlačovej konferencii na otázky novinárov. Za najdôležitejší odkaz svojej púte označil vytúžený pokoj pre svet, pričom potvrdil, že fatimské posolstvo zostáva stále platné a jeho interpretácia, ktorú už Cirkev v minulosti vyjadrila, zostáva bezo zmeny.

Portugalskú novinárku Fátimu Ferreirovú z Radiotelevisione zaujímalo, aký odkaz má pre dnešný svet a Cirkev Fatima.

Pápež František: „Posolstvo pokoja. Chcel by som povedať jednu príhodu, ktorá sa ma dotkla. Ešte pred odletom [do Fatimy] som prijal vedcov z viacerých náboženstiev, ktorí mali odborné stretnutie vo Vatikánskom observatóriu v Castel Gandolfe, vrátane agnostikov a ateistov. Jeden ateista mi povedal: ,Ja som ateista’. Nepovedal mi, akej je národnosti alebo odkiaľ pochádza. Hovoril po anglicky, takže som nevedel a nespýtal som sa ho. ,Chcem vás poprosiť o jednu láskavosť: povedzte kresťanom, aby mali viac radi moslimov,’ povedal. Ide o posolstvo pokoja.“

Na žiadosť talianskych novinárov Svätý Otec vysvetlil súčasný stav úradného posúdenia otázky Medžugoria. Výsledok práce komisie vedenej kardinálom Ruinim z prelomu rokov 2013-2014 označil za veľmi kvalitný materiál. Vo vysvetlení súčasného stavu posudzovania pápež František otázku prehľadne rozčlenil na tri časti.

Prvou zložkou je skúmanie počiatočnej fázy zjavení, keď boli vizionári v mladom veku. V tomto skúmaní je podľa slov Svätého Otca potrebné ďalej pokračovať. Ohľadom druhej zložky, ktorou sú v súčasnosti údajne pokračujúce zjavenia, vyjadril pápež František ako súkromný názor svoje pochybnosti. Treťou zložkou, ktorú Svätý Otec označil za skutočné jadro správy kardinála Ruiniho o otázke Medžugoria, je nepopierateľné pastoračné ovocie duchovných obrátení ľudí prichádzajúcich do Medžugoria, keď sa na tomto mieste stretnú s Bohom a zmenia svoj život.

Taliansky vatikanista Mimmo Muolo z denníka Avvenire sa pápeža Františka v zastúpení celej skupiny talianskych novinárov opýtal:

„Včera a dnes sme vo Fatime videli veľké svedectvo ľudovej viery, spolu s Vami. Rovnaké, aké nachádzame napr. v iných mariánskych svätyniach, ako Medžugorie. Čo si myslíte o tých zjaveniach – ak sú to zjavenia – a o náboženskom oduševnení, ktoré vyvolali, keďže ste sa rozhodli vymenovať delegovaného biskupa pre pastorálne aspekty?

A ak si môžem dovoliť druhú otázku, o ktorej viem, že veľmi leží na srdci aj Vám, okrem nás Talianov: Mimovládne organizácie boli obvinené z paktovania s prevádzačmi na člnoch, obchodujúcimi s ľuďmi. Chcel by som vedieť: čo si o tom myslíte?“

Pápež František: „Začnem s druhou otázkou. Čítal som v novinách, ktoré si ráno listujem, že tu bol tento problém, ale zatiaľ nepoznám aké sú podrobnosti. A preto si nemôžem urobiť názor. Viem že je tam problém a že vyšetrovania pokračujú. Prajem tomu, aby celá pravda vyšla na povrch.

K prvej otázke: Medžugorie. Všetky zjavenia alebo údajné zjavenia patria do súkromnej oblasti, nie sú súčasťou verejného riadneho Magistéria Cirkvi. Medžugorie: bola vytvorená komisia na čele s kardinálom Ruinim. Ustanovil ju Benedikt XVI. Ja som koncom roku 2013 alebo začiatkom roku 2014 dostal od kardinála Ruiniho výsledok. Komisia skvelých teológov, biskupov, kardinálov; skvelých, skvelých, skvelých.

Ruiniho správa je veľmi, veľmi dobrá. Potom tu boli nejaké pochybnosti na Kongregácii pre náuku viery a Kongregácia považovala za vhodné zaslať každému z členov zhromaždenia, tzv. „feria quarta“, celú dokumentáciu, aj veci, ktoré sa zdali byť proti Ruiniho správe. Dostal som to na vedomie: spomínam si, že to bolo v sobotu večer, vo večerných hodinách.

Nezdalo sa mi to byť správne: bolo to ako dať na dražbu – prepáčte za výraz – Ruiniho správu, ktorá bola veľmi dobre vypracovaná. A v nedeľu ráno prefekt Kongregácie pre náuku viery dostal odo mňa list, v ktorom som ho požiadal, aby oznámil, že názory sa majú zasielať priamo mne, a nie na „feria quarta“. Tieto názory boli preštudované, a všetky zdôrazňujú hutnosť Ruiniho správy.

Áno, principiálne sa musia rozlišovať tri veci. O prvých zjaveniach, keď [vizionári] boli mladí, správa viac-menej hovorí, že je potrebné pokračovať vo vyšetrovaní.

Ohľadom údajných aktuálnych zjavení správa vyjadruje svoje pochybnosti. Ja osobne som tu skôr „zlý“: preferujem Madonu ako matku, našu Matku, a nie Madonu ako vedúcu telegrafického oddelenia, ktorá denne rozosiela posolstvo o určitej hodine... toto nie je Ježišova mama.

Tieto údajné zjavenia nemajú takú hodnotu. A toto hovorím ako osobný názor. Ale ak niekto uvažuje tak, že by Panna Mária vravela: ‚Príďte, lebo zajtra o tej a tej hodine poviem posolstvo tomuto vizionárovi‘, toto nie. [V Ruiniho správe] sa rozlišujú tieto dvoje zjavenia.

A po tretie, pravým a ozajstným jadrom Ruiniho správy je duchovná skutočnosť, pastoračná skutočnosť, ľudia, ktorí tam prichádzajú a obrátia sa, ľudia, ktorí sa stretnú s Bohom, ktorí zmenia život... Na to neexistuje nejaká čarodejná palička, a túto duchovno-pastoračnú skutočnosť nemožno poprieť.

Teraz, aby sme videli záležitosť so všetkými týmito údajmi, s odpoveďami, ktoré mi zaslali teológovia, bol menovaný tento biskup [pozn.: osobitný pápežský vyslanec arcibiskup Henryk Hoser] – skvelý, pretože je skúsený –, aby sa pozrel, ako funguje pastoračná časť. A nakoniec príde nejaké vyjadrenie.“

Pápež František v rozhovore s novinármi ďalej potvrdil pokračovanie ekumenického úsilia o jednotu s evanjelikmi ako aj snahy o obnovenie jednoty s lefébvristami. Odpovedal aj na otázku o jeho blížiacom sa stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, a to v zmysle dialogického postoja otvorenosti pre osobné stretnutie s každým človekom.

Claudio Lavanga z americkej televízie NBC sa na pápeža Františka obrátil s otázkou o jeho blížiacom sa stretnutí s prezidentom Donaldom Trumpom: „Včera ste prosili veriacich, aby zbúrali všetky múry. A predsa, 24. mája sa stretnete s hlavou štátu, čo vyzýva k budovaniu múrov: to trochu protirečí Vaším slovám, a ako sa zdá, má názory a rozhodnutia odlišné od Vás aj v iných otázkach, napr. o nutnosti reagovať proti globálnemu otepľovaniu či ohľadom prijímania migrantov. Pred blížiacim sa stretnutím, aký názor ste si urobili na politiku ktorú doposiaľ presadzuje prezident Trump v týchto otázkach, a čo očakávate od stretnutia s hlavou štátu, ktorá, ako sa zdá, myslí a koná opačne ako Vy?“

Pápež František: „Nuž, k prvej otázke – ale môžem odpovedať na obe –: nikdy si nerobím úsudok o niekom bez toho, aby som ho vypočul. Som presvedčený, že to nemám robiť. Počas vzájomného rozhovoru sa veci ukážu: ja poviem, čo si myslím, on povie, čo si myslí. Ale nikdy, nikdy som nemal vôľu posudzovať bez toho, aby som si človeka vypočul. A druhá [otázka] bola, čo si myslím...“

Claudio Lavanga: „Čo si myslíte zvlášť ohľadom tých tém, ako je prijímanie migrantov...“

Pápež František: „Ale toto viete dobre!“

Claudio Lavanga: „Druhá [otázka] teda je, čo očakávate od stretnutia s hlavou štátu, ktorá zmýšľa opačne ako Vy.“

Pápež František: „Vždy sú tu dvere, ktoré nie sú zatvorené. Treba hľadať dvere, ktoré sú aspoň pootvorené, aby sme nimi vošli a hovorili o spoločných veciach a postúpili ďalej. Krok po kroku. Pokoj je dômyselným remeslom: tvorí sa každý deň. Aj priateľstvo medzi ľuďmi, vzájomné poznanie a uznanie je remeslom a tvorí sa každodenne. Úcta k inému, povedať, čo si myslím, ale s rešpektom, kráčať spolu... Niekto uvažuje určitým spôsobom: treba to vysloviť, byť veľmi úprimnými v tom, čo si každý myslí.“

Claudio Lavanga: „Myslíte si, že po tomto [stretnutí] zjemní svoje rozhodnutia...?“

Pápež František: „Toto je politická kalkulácia, ktorú si ja nedovolím robiť. Ani v náboženskej rovine, ja nie som propagátor (tal. „proselitista“). Ďakujem.“

Pápež František potvrdil, že si vo Fatime pripomenul aj 25 rokov od chvíle, keď mu oznámili jeho menovanie za pomocného biskupa Buenos Aires. V odpovediach na otázky novinárov Svätý Otec vysvetlil ďalšie napredovanie v riešení káuz sexuálneho zneužívania kňazmi. Vyjadril sa aj k paradoxu, že v krajine, ktorá sa formálne hlási ku Katolíckej cirkvi akou je napr. Portugalsko, sa konkrétna politika neraz orientuje v rozpore s morálnymi postojmi Cirkvi.

Portugalská vatikanistka Joana Hadererová z agentúry Lusa sa Petrovho nástupcu opýtala, čo si myslí o tom, že v mnohých západných krajinách – vrátane Portugalska – sa väčšina obyvateľstva hlási ku Katolíckej cirkvi, v Portugalsku takmer 90%, pričom však tamojšie spoločnosti sú v mnohých otázkach, akými sú zväzky homosexuálnych párov, potraty či eutanázia, veľmi liberálne.

Pápež František: „Myslím si, že je to politický problém. A tiež, že toto katolícke presvedčenie nie je často tým katolíckym presvedčením úplnej príslušnosti k Cirkvi a že za tým je nedostatok širokospektrálnej katechézy, ľudskej katechézy. Inými slovami, Katechizmus Katolíckej cirkvi je príkladom niečoho seriózneho a širokospektrálneho.

Myslím si, že chýba formácia a tiež kultúra. Je to zvláštne: v niektorých iných regiónoch, napríklad v Taliansku či v Latinskej Amerike, sú ľudia veľkými katolíkmi, ale sú antiklerikálni, ,požierači kňazov’ (smiech). Je to fenomén, ktorý ma znepokojuje.

Práve preto hovorím kňazom, treba si to prečítať: ,Utekajte od klerikalizmu’, lebo klerikalizmus vzďaľuje ľudí. ,Utekajte pred klerikalizmom’, a dodávam: je to mor v Cirkvi. Ale ide tu tiež o prácu na vyučovaní kresťanskej náuky, na zvyšovaní povedomia, na dialógu, vrátane ľudských hodnôt. Ďakujem.“

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV jb, ab, ej; pz ) 20170514002   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]