[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 08. 2022   Meniny má Milica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V slovenčine vychádza knižný rozhovor s emeritným pápežom Benediktom XVI.
P:3, 12. 04. 2017 14:54, DOM

Bratislava 12. apríla (TK KBS) Pri príležitosti 90. narodenín emeritného pápeža Benedikta XVI., ktoré oslávi na Veľkonočnú nedeľu 16. apríla, vychádza v Spolku svätého Vojtecha v slovenčine svetový bestseller Posledné rozhovory autorskej dvojice Benedikt XVI. – Peter Seewald. Kniha sa označuje za duchovný testament Benedikta XVI. Odkrýva nielen jeho osobné spomienky, ale aj pohľad na niektoré kritické momenty pontifikátu či názor na jeho nástupcu pápeža Františka. Prvý raz v dejinách tak hodnotí pápež svoj vlastný pontifikát.

Podľa slov nemeckého novinára Petra Seewalda, ktorý od roku 1992 vydal už štyri knižné rozhovory s Josephom Ratzingerom, neskorším pápežom Benediktom XVI., je cieľom tejto publikácie „lepšie pochopiť človeka Josepha Ratzingera a pastiera Benedikta XVI., oceniť jeho svätosť – a predovšetkým otvoriť prístup k jeho dielu, v ktorom sa skrýva poklad pre budúce generácie“.

„Som veľmi rád, že sme knihu mohli vydať pri príležitosti vzácneho životného jubilea Benedikta XVI., hoci naše vydavateľstvo získalo autorské práva na slovenský preklad až na konci februára,“ hovorí riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík. „Benedikt XVI. je mysliteľ a teológ, ktorý výrazne ovplyvnil Cirkev i teológiu druhej polovice 20. storočia a začiatku 21. storočia, pričom zanechal kľúčové dielo, ktorého veľkosť sa plne docení až v budúcnosti,“ dodáva. Riaditeľ najväčšieho katolíckeho vydavateľstva na Slovensku si na emeritnom pápežovi mimoriadne váži jeho otvorenosť a priamosť, s akou odpovedá aj na náročné a nepríjemné otázky. „Na Benediktovi XVI. je vzácne, že sa o jeho názor zaujímajú aj tí, ktorí s ním nesúhlasia. V rámci Cirkvi dokázal ľudí spájať, no jasne si uvedomoval, že jednota nie je uniformita a jedinečnosť bohatstva Cirkvi spočíva v rôznorodosti,“ myslí si Ivan Šulík.

Kniha Posledné rozhovory je rozdelená na tri časti. V prvej časti s názvom Rímske zvony Benedikt XVI. otvorene rozpráva o dôvodoch, ktoré ho viedli k odstúpeniu, a nevyhýba sa ani odpovedi na otázku, či to aspoň na okamih neoľutoval. V druhej časti Príbeh služobníka spomína emeritný pápež na svoje najdôležitejšie životné míľniky i na ľudí, s ktorými spolupracoval a ktorých si vážil. Nechýbajú medzi nimi veľkí teológovia ako Henri de Lubac, Hans Urs von Balthasar či Karl Rahner. Rovnako cenné sú jeho spomienky na priebeh Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý sám ako mladý teológ významne ovplyvnil. Tretia časť Ježišov pápež sa venuje dôležitým aspektom pontifikátu a apoštolským cestám Benedikta XVI., vracia sa však aj k trom aféram, ktoré poznačili jeho úrad – k prípadom sexuálneho zneužívanie mladistvých kňazmi, prípadu Williamson a afére Vatileaks –, ku ktorým sa Benedikt XVI. vyjadruje veľmi priamo a jednoznačne.

V Spolku svätého Vojtecha vychádza kniha v edícii Profily a sprevádzajú ju príťažlivé fotografie. Prezentácia knihy sa uskutoční 19. apríla 2017 o 18.00 hodine, v deň 12. výročia zvolenia Benedikta XVI. za pápeža, v Aule Benedikta XVI. na Rímskokatolíckej cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave, ktorú Joseph Ratzinger navštívil 1. apríla 1992 ešte ako prefekt Kongregácie pre náuku viery.

TK KBS informovala Martina Grochálová

( TK KBS, mgr; ml ) 20170412017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus