TK KBS

Dnes je nedeľa 25. 08. 2019   Meniny má Ľudovít       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fórum kresťanských inštitúcii povedie nový predseda, je ním Tomáš Kuzár
P:3, 25. 03. 2017 15:04, DOMBratislava 25. marca (TK KBS) Pri príležitosti 29. výročia Sviečkovej manifestácie sa uskutočnilo pravidelné valné zhromaždenie Fóra kresťanských inštitúcií. Na svojom pracovnom stretnutí sa členovia organizácii zišli 24. marca 2017 v Bratislava.

Vladyku Petra Rusnáka, ktorý je v rámci KBS poverený sprevádzaním FKI, zastupoval na zasadaní Vladimír Skyba, protosynkel Bratislavskej eparchie, ktorý na začiatku stretnutia povzbudil všetkých k láske, oddanosti a k nádeji. Prítomní diskutovali o činnosti FKI za posledný rok a potvrdili líniu a priority FKI do ďalšieho obdobia – spájať sa v láske a službe a primeraným spôsobom vnášať hlas kresťanov do spoločnosti.

FKI ocenilo snahu KBS systematicky sa zaoberať legislatívou a bude naďalej rozvíjať spoluprácu v tejto oblasti. Sociálna solidarita a zviditeľnenie verejnoprospešnosti cirkví a sociálnych iniciatív v rámci Veľtrhu sociálnych aktivít a podpora farností a lokálnych združení pri organizovaní Dňa rodiny považuje FKI za svoje dôležité priority, ktoré chce naďalej rozvíjať. Už teraz sa začína uvažovať o nasledujúcom ročníku spomienky na sviečkovú manifestáciu, kedy budeme sláviť okrúhle 30. výročie.

Valné zhromaždenie si uctilo pamiatku zosnulého českého kardinála Miloslava Vlka, ktorého dnes pochovali v Prahe.

K tomuto termínu skončilo funkčné obdobie predsedníčky FKI Kataríny Hulmanovej a členov predsedníctva Veroniky Remišovej a Tomáša Kuzára. Novým predsedom sa stal Tomáš Kuzár, ktorého nominovala členská organizácia FKI o.z. Christin. Členmi predsedníctva naďalej zostávajú Pavol Kossey (Fórum pre verejné otázky), Eduard Filo (Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže), Branislav Kožuch (z o.z. V.I.A.C.) a Peter Mach (Združenie kresťanských seniorov Slovenska). FKI má v súčasnosti 57 členských organizácií.

Valné zhromaždenie bolo zavŕšené verejnou pripomienkou Sviečkovej manifestácie. Slávnostná svätá omša sa konala vo františkánskom kostole Zvestovania Pána, ktorý je najstarším kostolom v Bratislave a ktorého 720. výročie od jeho posvätenia sme si v tento deň pripomenuli. Celebroval ju predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský.

Mons. Stanislav Zvolenský v homílii pripomenul význam chrámu ako miesta, na ktorom si jedinečným spôsobom uvedomujeme Božie jestvovanie, čo nás pozýva k tomu, aby my sme hlbšie uvedomili, že v krste sme boli povolaní stať sa chrámom Ducha Svätého. Život v Duchu Svätom so sebou prináša aj úlohu vydávať svedectvo pred svetom, čo so sebou prináša často nemalé obety, ako o tom svedčia aj udalosti Sviečkovej manifestácie, ktorej 29. výročie si pripomíname.

Po svätej omši si prítomní členovia FKI s veriacimi i arcibiskupom Zvolenským pripomenuli odvahu kresťanov zídených v roku 1988 na Hviezdoslavovom námestí uctili sviečkovým sprievodom k pamätníku Sviečkovej manifestácie pred kostolom Notre Dame. Na tejto spomienke sa zúčastnil aj osobitný vyslanec EÚ pre otázky náboženských slobôd a vyznania vo svete Ján Figeľ, predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, starosta miestnej časti Bratislava Staré Mesto Radoslav Števčík.

Na miesto prišiel aj prvý zatknutý po Sviečkovej manifestácii Stanislav Kopček. Na záver slávnosti arcibiskup Zvolenský a Vladimír Skyba udelili prítomným požehnanie.

TK KBS informovali Katarína Hulmanová a Július Pomšár( TK KBS, khu, jpo; ml ) 20170325005   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1261 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019