[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensko prichádza pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need
P:3, 17. 03. 2017 10:30, DOM

Bratislava 17. marca (TK KBS) Na Slovensko prichádza pápežská nadácia ACN - Aid to the Church in Need (u nás známa skôr ako Kirche in Not), aby tu otvorila svoju 24. národnú kanceláriu. Deje sa tak v mimoriadnom roku 70. výročia založenia ACN, 100. výročia fatimských zjavení a ako ovocie Svätého roku milosrdenstva. Slovenská kancelária bude niesť meno „ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi“ a jej patrónom bude svätý Jozef.

K otvoreniu ACN Slovensko je pripravený niekoľkodňový sprievodný program, ktorého súčasťou je predstavenie diela a poslania nadácie ACN vo svete a na Slovensku, ako aj svedectvo o prenasledovanej Cirkvi vo svete, o ktoré sa podelí Mons. Jean - Abdo Arbach, arcibiskup melchitskej gréckokatolíckej cirkvi z Homsu v Sýrii. Vyvrcholením programu bude pontifikálna svätá omša v Dóme sv. Martina, ktorú bude 25. marca 2017 o 18:00 h celebrovať predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita. Na túto svätú omšu je pozvaná aj široká verejnosť.

V súčasnosti asi 200 miliónov ľudí na svete nemôže praktizovať svoju vieru. Základné právo na náboženskú slobodu nie je zaručené vo viac ako 80 krajinách sveta. Kresťania sú dnes prenasledovaní, diskriminovaní alebo utláčaní vo viac ako 40 krajinách. Slovensko má v živej pamäti, čo znamená byť prenasledovanou Cirkvou. Duchovná a materiálna obnova Cirkvi na Slovensku si vyžadovala a stále vyžaduje nemálo modlitieb, ľudského úsilia, ale aj financií. ACN poskytla Slovensku za posledných 24 rokov podporu vo výške viac ako 32 miliónov eur.

"Vďaka všetkým ľuďom na Slovensku i vo svete, ktorí celé roky pomáhajú trpiacim zmierňovať ich bolesť - materiálne i duchovne. Slovensko vie, čo znamená prenasledovanie, vzrastanie z mála. Ale tiež vie, čo je to vďačnosť a radostné dávanie, ktoré robí človeka celistvou bytosťou. Zakladateľ nadácie, páter Werenfried van Straaten povedal: „Oni sú skúšaní vo viere, my sme skúšaní v láske." S celosvetovou rodinou dobrodincov sme pozvaní chrániť veľkodušnou láskou základné hodnoty ľudskosti a kresťanstva. Pridávame sa k tejto rodine, pretože láska nemá strach z konkrétnej pomoci, v ktorej stretáva človek človeka. A tak stretáva Boha," povedala Martina Hatoková, riaditeľka národnej kancelárie ACN Slovensko.

ACN je celosvetovou katolíckou dobročinnou a pastoračnou organizáciou (v roku 2011 bola povýšená pápežom Benediktom XVI. na nadáciu pápežského práva), ktorej poslanie je zamerané na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci Cirkvi všade tam, kde je prenasledovaná, utláčaná terorom a násilím alebo kde trpí hmotnou núdzou. Podporuje každoročne približne 6 000 projektov vo viac ako 140 krajinách, kde podnecuje a vyzýva k pastoračnej pomoci. Organizovaná pomoc sa uskutočňuje výlučne prostredníctvom súkromného darcovstva, keďže nadácia nie je financovaná zo žiadnych verejných zdrojov. Nadáciu podporuje viac ako 400 000 darcov po celom svete. Len v roku 2015 vyzbierala ACN vyše 120 miliónov eur z darcovských príspevkov.

Viac sa o poslaní a charizme ACN môžete dozvedieť na stránke www.acn-slovensko.org, ktorá bude postupne doplňovaná o aktuálne informácie a projekty z celého sveta. Na Slovensku môžete misiu ACN podporiť na čísle účtu: SK09 0900 0000 0051 2133 9396. ACN Slovensko pozýva k aktívnej pomoci Cirkvi v núdzi  aj modlitbami a skutkami kresťanského milosrdenstva za trpiacu Cirkev, darcovstvom, dobrovoľníctvom či možnosťou stať sa priateľom ACN. V prípade záujmu je možné kanceláriu kontaktovať na adrese: info@acn-slovensko.org.

TK KBS informoval Peter Novák

( TK KBS, pno, ml; pz ) 20170317020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]