[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 11. 2021   Meniny má Milan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ostatky zosnulého saleziána Poláčka previezli z Ríma a pochovali v Černíku
P:3, 14. 03. 2017 08:45, DOM

Černík 14. marca (TK KBS) Vo filiálnej obci farnosti Komjatice, v Černíku, pochovali 11. marca 2017 významného rodáka, kňaza saleziána dona Klementa Poláčka, ktorý zomrel v Ríme 3. marca vo veku 87 rokov. Pohrebná svätá omša sa konala v kostole Ducha Svätého. Predsedal jej Mons. Jozef Haľko, pomocný bratislavský biskup, prítomní boli aj provinciál saleziánov Jozef Ižold SDB a ďalší spolubratia, kňazi - rodáci komjatickej farnosti, ako aj iní kňazi, rehoľné sestry a veriaci – rodáci z Černíka i okolitých farností. Kazateľom rozlúčkovej kázne bol don Štefan Turanský. Za všetkých rodákov sa s don Klementom rozlúčil i starosta obce Černík Ľudovít Kuťka. Po skončení pohrebnej svätej omše boli telesné pozostatky zosnulého dona Klementa Poláčka uložené do novej hrobky v blízkosti svojich rodičov.

Don Klement Poláček sa narodil 7. októbra 1929 v Černíku ako piate zo šiestich detí. Po ľudovej škole v rodisku študoval na biskupskom gymnáziu v Trnave, kde sa stretol ako s profesorom chémie, aj s bl. Titusom Zemanom. V roku 1945 vstúpil do noviciátu k Saleziánom v Hronskom sv. Beňadiku, kde 16. augusta 1946 zložil prvé sľuby. Po internovaní v Podolínci v apríli 1950 bol prevelený na Priehradu mládeže pri Púchove. V apríli 1951 bol účastníkom tretej, neúspešnej výpravy na západ pod vedením bl. Titusa Zemana. Patril medzi málo tých, ktorých sa štátnej bezpečnosti nepodarilo chytiť a zatknúť. Cez hranice do Rakúska sa potom dostal vo veľkej výprave, ktorú začiatkom decembra 1951 zorganizoval František Reves. V Rakúsku ako mladý salezián doštudoval filozofiu v Linci, kde 31. júla 1953 zložil večné sľuby a 1. júla 1957 bol vysvätený za kňaza. Pedagogiku vyštudoval na Saleziánskom pápežskom aténeu. Akademickej práci na saleziánskom Pedagogickom inštitúte v Ríme, ktorý je dnes súčasťou Pápežskej saleziánskej univerzity, zasvätil prakticky celý svoj život. V roku 1962 na inštitúte získal doktorát z psychológie. Vyučoval na saleziánskych školách v Ríme a od roku 1966 bol asistentom na Pedagogickom inštitúte, kde sa v roku 1981 stal riadnym profesorom.

Vo svojom profesionálnom živote pracoval hlavne na poli výskumu a vývoja diagnostických pomôcok a v oblasti voľby povolania. Súbežne s touto prácou sa venoval formácii stredoškolských učiteľov. Neustále pracoval na svojom odbornom raste absolvovaním mnohých zahraničných ciest a nadväzovaním kontaktov s prestížnymi univerzitami a akademickými strediskami vo svete. Je autorom početných odborných publikácií. Medzi najznámejšie patria knihy pre mládež: „Vzrast v láske“ a „Dozrievanie v láske“, ktoré boli v náklade tridsaťtisíc kusov prepašované na Slovensko ešte počas totalitného režimu. Vďaka svojej odbornosti bol don Poláček od sedemdesiatych rokov minulého storočia členom rôznych odborných asociácií, ako napr. Talianskej organizácie školského a profesionálneho zamerania, ktorá spolupracovala v oblasti tvorby talianskych zákonov. Taktiež bol členom mnohých redakčných rád rôznych pedagogických časopisov. Kontakt s vlasťou udržiaval aj cez Vatikánsky rozhlas svojimi príspevkami z oblasti psychológie a pastorácie mládeže. Don Klement zomrel zaopatrený sviatosťami 3. marca 2017 v Ríme.

"Z úprimného srdca v mene Saleziánskej rodiny, príbuzných i farnosti, vyjadrujeme vďaku otcovi biskupovi Jozefovi Haľkovi, prítomným kňazom, rehoľným sestričkám i všetkým veriacim, ktorí dona Klementa odprevadili na jeho poslednej ceste, i tým, ktorí s láskou pomáhali pri organizovaní a priebehu pohrebných obradov," uviedol pre TK KBS Štefan Vícen, farár farnosti Komjatice.

K správe bolo vydané FOTO.

( TK KBS, svi, sal, ml; pz ) 20170314001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]