[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Japonsku blahorečili tzv. „Kristovho samuraja“ Justusa Takayamu Ukona
P:3, 07. 02. 2017 16:51, ZAH

Japonsko 6. februára (RV) Krajina vychádzajúceho slnka má nového blahoslaveného. Stal sa ním japonský mučeník zo 16. storočia Justus Takayama Ukon. Slávnostnému obradu za účasti mnohých veriacich predsedal v Osake prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato.

Sochári znázorňujú blahoslaveného Ukona, ktorého mnohí prezývajú „Kristovým samurajom“, ako bojovníka s japonským bojovým mečom, na ktorom je zobrazený ukrižovaný Kristus. Práve ten sa stal symbolom, ktorý vystihuje jeho život: z bojovníka s šľachtickým postavením sa pre vieru v Krista stal človek, ktorý zomiera v chudobe vyhnaný zo svojej krajiny.

Justus Takayama Ukon sa narodil v roku 1552 v Osake. Krst prijal ako dvanásťročný po tom, čo jeho otec vďaka evanjelizácii sv. Františkom Xaverským konvertoval na kresťanstvo. Na územiach, ktoré mala pod kontrolou kniežacia rodina Takayamov, až 25-tisíc z 30-tisícového ľudu prestúpilo na kresťanstvo. Viac už o novom japonskom blahoslavenom pre Vatikánsky rozhlas prezradil kardinál Amato:

„Prijal centrálne posolstvo Ježiša, ktorým bol zákon lásky. Preto bol milosrdný ku svojim poddaným, pomáhal chudobným, dával obživu samurajom, ktorí boli v núdzi. Založil bratstvo milosrdenstva. Navštevoval chorých, bol štedrý v dávaní almužny. Spolu so svojím otcom Dariom sa staral o pochovávanie tých, čo zomreli bez rodiny a osobne prenášal ich rakvu. Toto všetko vzbudzovalo obdiv a túžbu ho nasledovať“.

Prenasledovanie kresťanov v Japonsku sa začalo v roku 1587, keď japonský vodca Hidejoši nariadil vyhostiť z krajiny všetkých misionárov. Ukon spolu so svojim otcom odmietol poslúchnuť, vzdali sa všetkých šľachtických pôct a zvolili si chudobu. Keď šogun Tokugawa v roku 1614 definitívne zakázal kresťanstvo, Ukon spolu s ďalšími tristo kresťanmi utiekol do exilu na Filipíny, kde zomiera len štyridsať dní po príchode, v roku1615. Viac už kardinál Amato:

„Ukon, ktorý bol vychovaný preukazovať česť a lojalitu, bol skutočným Kristovým bojovníkom, nie pre zbrane, na ktoré bol expert, ale pre slovo a príklad. Vernosť Ježišovi Kristovi bola tak mocne zakorenená v jeho srdci, že ho utešovala v prenasledovaní, v exile, v opustenosti. Strata významného postavenia a zníženie sa k životu v chudobe a v skrytosti ho nezarmucovali, ba naopak, robili ho pokojným, dokonca radostným, pretože bol verný krstnému sľubu“.

( TK KBS, RV ej, ml; pz ) 20170207024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]