[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Katedrále svätého Martina sa stretli bratislavskí biskupi so zasvätenými
P:3, 03. 02. 2017 10:20, DOM

Bratislava 3. februára (TK KBS) Bratislavskí biskupi - Mons. Stanislav Zvolenský a Mons. Jozef Haľko - sa na sviatok Obetovania Pána stretli počas svätej omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave so zasvätenými osobami. V homílii biskup Mons. Jozef Haľko postupne rozobral modlitbu obnovy rehoľných sľubov. Vyzdvihol dôležitosť daru, ktorý dostávame a ktorý nás zároveň rozvíja. Vyjadril prosbu Bohu, aby boli zasvätení významní pre tento svet, ktorý žije v tekutej dobe, nemá pevné oporné body, východiská, nemá sa čoho zachytiť.

„Tento svet potrebuje znamenia, že je možné sa odovzdať Bohu. A práve zasvätení môžu byť vzťažným bodom,” povedal biskup Haľko. Po homílii si zasvätení so zažatými sviecami v rukách obnovili svoje rehoľné sľuby. V závere slávnosti poďakovali obom biskupom v mene všetkých zasvätených predsedníčka Konferencie vyšších predstavených ženských reholí sr. Jana Kurkinová FMA a predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených P. Václav Hypius CSsR.

Po svätej omši pokračoval program pre zasvätených v aule Benedkita XVI. Rímskokatolíckej bohosloveckej cyrilometodskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V úvodom tvorivom predstavení zástupcov reholí, kde mali zasvätení ukázať či vedia prebudiť svet, chválili Pána za dar povolania piesňou Magnificat. V pozdrave arcibiskupa Zvolenského zazneli slová vďaky a ocenenia zasväteným. Vyzdvihol ich poslanie a dôležitú prítomnosť v dnešnom svete.

V ďalšej časti stretnutia sa účastníkom prihovoril don Maroš Husár SDB s prednáškou na tému Poklad máme v hlinených nádobách. „Môžeme upadnúť do nebezpečenstva, že sa samy považujeme za protagonistov, ale nie sme to my, čo odovzdávame posolstvo. Ani nás Pán nepovolal, aby sme sa stali manažérmi, ale je tu Boh, ktorý žije so svojim postmoderným ľudom, aby sa prejavil a robil zázraky. Nestráca na sile. Je živý a prítomný. Sme povolaní, nechať ho zjaviť cez nás, cez naše komunity, aj cez naše slabosti, neschopnosti“, povedal vo svojom príhovore don Husár.

Verbista Juraj Begány sa potom podelil o svojej ceste k Bohu cez umenie. Listom sa prítomným prihovoril Sekulárny Inštitút Dobrovoľníčok dona Bosca. Posledné svedectvo patrilo vincentke sr. Damiáne Farkašovej, ktorá predstavila svoju osobnú skúsenosť viery. Po svedectvách moderátorka stretnutia sr. Monika Skalová FMA predstavila aktivity a činnosť redakcie Zasväteného života ako aj nové číslo časopisu Zasvätený život s prílohou štvrtého listu pod názvom Ohlasujte, ktorý je posledným zo série listov pre zasvätených vydaných pri príležitosti ukončeného Roka zasväteného života.

Sviatok Obetovania Pána sa už dvadsať rokov spája s Dňom zasväteného života a to na podnet sv. Jána Pavla II. Bolo to v roku 1997, keď sa po prvýkrát slávil tento deň. Odvtedy sa vo všetkých diecézach stretávajú zasvätení so svojim biskupom, aby spoločne ďakovali a chválili Pána za dar povolania.

TK KBS informovala sr. Monika Skalová FMA

TK KBS vydala k správe FOTO a AUDIO.

( TK KBS, msk, ml; pz ) 20170203014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]