TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň chorých 2017 pozýva pápež osláviť výnimočným spôsobom
P:3, 24. 01. 2017 09:01, DOMBratislava 24. januára (TK KBS) Katolícka cirkev oslávi 11. februára Svetový deň chorých. V tomto roku ide o jubilejný 25. ročník osláv Svetového dňa chorých. Svätý Otec František preto vyzval osláviť ho výnimočným spôsobom. Pri tejto príležitosti prinášame preklad listu, v ktorom Mons. Jean–Marie Mupendawatu, sekretár Pápežskej Rady pre pastoráciu v zdravotníctve informuje o rozhodnutí Svätého Otca.

*

Vo Vatikáne, 24. novembra 2016

Predsedom Biskupských konferencií
Biskupom zodpovedným za pastoráciu v zdravotníctve

Eminencia, Excelencia, ctihodný otče,

Ako viete, Svätý Otec Benedikt XVI. zaviedol, po vzore iných svetových dní, Svetový deň chorých, ktorý pripadá na 11. februára – liturgickú spomienku Preblahoslavenej Panny Márie Lurdskej. Slávnostnejšie sa má sláviť každý tretí rok, zatiaľ čo ostatné roky sa oslávi primerane na úrovni lokálnych cirkví, v duchu prípravy na toto centrálne slávenie.

V súvislosti s tým, na záver 24. svetového dňa chorých v Nazarete vo Svätej zemi, Svätý Otec František oficiálne odsúhlasil témy na najbližšie tri roky, predstavujúce základ posolstiev, ktoré pápež každoročne adresuje pri tejto príležitosti chorým, ich rodinám, sociálno-zdravotníckemu personálu, kňazom, ktorí sa starajú o duše a venujú sa pastorácii v zdravotníctve, ako aj všetkým, ktorí sa zapájajú v tejto oblasti ako dobrovoľníci.

Preto si dovoľujem predložiť vám zvolené témy, pre uľahčenie vhodnej prípravy na slávenie kompetentnými inštitúciami, zodpovednými za pastoráciu v zdravotníctve.

Rok 2017: centrálne slávenie Svetového dňa chorých
Úžas nad tým, čo Boh vykonal: „Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný...“ (Lk 1, 49).

Rok 2018: slávenie na úrovni miestnych cirkví
Matter Ecclesiae: „´Hľa tvoj syn... Hľa tvoja matka.´ Od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe“ (Jn 19, 27).

Rok 2019: centrálne slávenie v Indii
„Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte“ (Mt 10,8).

Avšak, vzhľadom k tomu, že 11. február 2017 je zhodou okolností 25. výročím prvého Svetového dňa chorých, ktorý sa slávil práve v Lurdoch 11. februára 1992, rozhodol Svätý Otec, že vzhľadom na toto radostné výročie sa 25. svetový deň bude sláviť výnimočným spôsobom.

S vďakou za Vašu cennú spoluprácu Vám posielam svoje úctivé pozdravy a s blížiacimi sa vianočnými sviatkami Vám chcem odovzdať svoje srdečné priania a uistenie o svojich modlitbách za Vás k Ježišovi Kristovi, Lekárovi duše i tela.

Mons. Jean–Marie Mupendawatu
Sekretár Pápežskej Rady pre pastoráciu v zdravotníctve

*

Rada pre pastoráciu v zdravotníctve KBS na čele s jej predsedom Mons. Milanom Lachom, v duchu naplnenia výzvy Svätého Otca, pripravila Iniciatívu, ktorú chce ponúknuť všetkým diecézam, ako spoločný postup pre oslavu 25. Svetového dňa chorých. Jej cieľom je zamerať sa celkom osobne na chorého a trpiaceho v našom okolí.

Iniciatívy k 25. svetovému dňu chorých (sláveného 11. februára 2017)

Téma dňa: Úžas nad tým, čo Boh vykonal: „Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný...“ (Lk 1, 49).

Pri spoločnej diskusii s dobrovoľníkmi nám prišlo, že asi najdôležitejšie je osláviť tento deň s tými, ktorým je hlavne určený.

Ponúkané iniciatívy:

* Slávenie spoločnej bohoslužby s chorými, najmä s tými, ktorých opustenosť, či samotný zlý zdravotný stav neumožní bežne alebo vôbec sa zúčastniť svätej omše bez pomoci iného človeka.

Vo farnostiach žije veľa chorých a trpiacich, ktorí znášajú svoje utrpenie ticho a v ústraní domova, často osamotení. Mnohí túžia po osobnej účasti na svätej omši, spoločnej modlitbe, sviatostiach, pomazaní chorých, ale i po obyčajnom ľudskom stretnutí, rozhovore, posedení pri čaji. Často však nemajú nikoho, kto by ich mohol do kostola priviesť, nikoho, kto by ich navštívil. Buď rodinu nemajú, alebo táto žije ďaleko. A možno manžel, manželka, deti nevládzu priviesť príbuzného na svätú omšu, lebo sú sami chorí alebo inak obmedzení v pohybe, alebo jednoducho v rodine nie je auto alebo vozík na prepravu chorého nevyhnutný. Sú takí, ktorým bezvládnosť neumožňuje už vôbec odisť z domu.

K niektorým prichádza kňaz na návštevu 1x do mesiaca, sú to „tzv. prvopiatkoví“. Sú i takí, ktorých nemá kto prihlásiť na farskom úrade, aby im mohlo byť Cirkvou zabezpečené vysluhovanie sviatostí u nich doma.

A sú i takí, ktorých zdravotný stav sa zdá byť „nekompatibilný“ s náboženským životom, a tak na nich zabúdame i pokiaľ ide o návštevu chorého alebo vysluhovanie sviatosti pomazania chorých (ľudia dezorientovaní, postihnutí a pod.)

Oni všetci môžu „byť pozvaní“ na oslavu dňa, ktorý im je venovaný. Pater Pio z Pietrelciny“ hovoril, že „v každom chorom človeku je Kristus. A v chudobnom chorom človeku je Kristus dvakrát“. Matka Tereza nás zasa povzbudzuje konať malé skutky s veľkou láskou. Táto „malá“ iniciatíva je pozvánkou vytvoriť počas Svetového dňa chorých spoločenstvo - zdravých v službe chorým - formou :

* Spoločné slávenie svätej omše vo farnosti (najlepšie medzi 9:00 h – 15:00 h) pre zdravých a chorých, ktorým zlý zdravotný stav neumožní bežne či vôbec sa zúčastniť svätej omše bez pomoci iného človeka. Tým pomôžu dobrovoľníci s prepravou na svätú omšu, ako i doprovodom po svätej omši. Niečo ako miestne „putovanie“ do Lúrd, ale vo svojej farnosti.

* Osobnej návštevy v domácnosti chorých, ak im ich zlý zdravotný stav neumožní vôbec sa zúčastniť svätej omše vo farskom kostole.

Podporný návrh prípravy a organizácie :

Pred 11. februárom 2017:

- oboznámenie na svätých omšiach so zamýšľanou iniciatívou, informáciu vyvesiť na výveske, informovať o nej miestne médiá a TK KBS (na reporter@tkkbs.sk)
- počas prvopiatkových spovedí alebo iných návštev chorých – pozvať chorých zúčastniť sa spoločnej bohoslužby (v kostole, alebo domácom prostredí ) - buď pomocou rodinných príslušníkov alebo pomocou dobrovoľníkov - a zistiť ich záujem o účasť na tomto dni.
- možnosť nahlasovania chorých (príbuznými, známymi) na farskom úrade
- prihlasovanie dobrovoľníkov (na prepravu, a/alebo doprovod na svätú omšu, na osobnú návštevu chorého, na prípravu agapé, prípravu kostola na prijatie chorých)

Poučenie dobrovoľníkov o priebehu ich služby

Počas Svetového dňa chorých

Slávenie vo farnosti spoločnej svätej omša pre zdravých a chorých, najmä však tých chorých, ktorým zlý zdravotný stav neumožní bežne alebo vôbec sa zúčastniť svätej omše bez pomoci iného človeka.

Pomoc dobrovoľníkov s prepravou na svätú omšu im zvereného chorého:
- doprovod počas a po svätej omši chorého zvoleným dobrovoľníkom
- možnosť pomodliť sa pred svätou omšou svätý ruženec na úmysel chorých, zomierajúcich, ich rodín, a tých, čo sa o nich starajú

Na svätej omši bude prečítané posolstvo Svätého Otca Františka ku Svetovému dňu chorých.
Na svätej omši bude vyslúžená sviatosť pomazania chorých.
Možnosť zabezpečiť sviatosť zmierenia, pre tých chorých, čo ju potrebujú a želajú si ju.
Po svätej omši môže byť „ Agapé“pre všetkých v priestoroch kostola či farskom priestore - spoločné občerstvenie zabezpečené dobrovoľnými domácimi cukrármi, kuchármi.
Okrem neformálnych stretnutí, počúvania chorých, je možné využiť tento čas i na doplnenie farských zoznamov osôb odkázaných na pomoc iného pre potreby prežívania viery, aby sa na nich nezabúdalo
Ak má farnosť zbor /koncertné teleso / farníka, ktorý hrá na hudobný nástroj..., možnosť krátkeho jednoduchého vystúpenia 15 -20 min.

Osobné návštevy dobrovoľníkov v domácnosti chorých, ak im ich zlý zdravotný stav neumožní vôbec sa zúčastniť svätej omše vo farskej svätyni.

Centrom stretnutia môže byť spoločné slávenie svätej omše na diaľku - napr. počas priameho prenosu svätej omše pápeža Františka a umožniť im znovu zažiť spoločenstvo veriacich.
Podobne pre prvú skupinu, i tu je dôležité aj vytvorenie neformálneho ľudského spoločenstva – podeliť sa o dobrovoľníkom pripravený a prinesený koláč, nápoj a pod.
Návšteva kňaza – podľa „objednania“ za účelom vyslúženia sviatostí, sviatosť zmierenia, sväté prijímanie, sviatosť pomazania chorých – aj v iný deň – podľa dohody.

Po dni chorých s odstupom niekoľkých dní :

Poďakovanie dobrovoľníkom - Modlitbové stretnutie pre dobrovoľníkov Svetového dňa chorých vo farnosti, s vyhodnotením a svedectvami prežitia tohto dňa;
Úvaha vo farnosti o nových možnostiach bližšieho začlenenia chorých, trpiacich a opustených do života Cirkvi (osobných, kolektívnych);
Modlitbová skupina na úmysel chorých a trpiacich vo farnosti alebo ponúknuť obetovať (osobnú či kolektívnu) modlitbu na úmysel chorých, trpiacich, zomierajúcich, ich rodín a tých, čo sa o nich starajú;
Pravidelná mimo - sviatostná návštevná služba chorých a trpiacich laikmi (posedenie, modlitba);
Pomoc pri doprovode na svätú omšu;
Myslieť na podporu rodinných príslušníkov, ktorí sa starajú o chorého príbuzného (spoločenstvo, prednášky so zdieľaním, atď.)

*( TK KBS, mla, ml; pz ) 20170124007   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020