TK KBS

Dnes je streda 01. 04. 2020   Meniny má Hugo       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa prihovoril za bezdomovcov vystavených mrazu
P:3, 08. 01. 2017 18:58, ZAHVatikán 8. januára (RV) Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána v Nedeľu Pánovho krstu sa Svätý Otec František prihovoril veriacim z okna Apoštolského paláca touto katechézou:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň! Dnes, na sviatok Ježišovho krstu, nám evanjelium (Mt 3,13-17) predstavuje scénu, ktorá sa odohrala pri rieke Jordán: uprostred zástupu kajúcnikov, ktorí smerujú k Jánovi Krstiteľovi, aby prijali krst, je aj Ježiš. Postavil sa do radu. Ján mu v tom chce zabrániť a hovorí: «Ja by som sa mal dať tebe pokrstiť, a ty prichádzaš ku mne?» (Mt 3,14). Ján Krstiteľ si bol totiž vedomý veľkého odstupu, aký bol medzi ním a Ježišom. No Ježiš prišiel práve pre to, aby preklenul túto vzdialenosť medzi človekom a Bohom: ako je naplno na strane Boha, tak je naplno aj na strane človeka a spája to, čo bolo oddelené. Z toho dôvodu žiada Jána o krst, aby sa splnilo všetko, čo je spravodlivé (porov. v. 15), čiže aby sa naplnil Otcov plán, ktorý sa uskutočňuje cestou poslušnosti a solidárnosti s krehkým a hriešnym človekom, cestou pokory a plnej blízkosti Boha k jeho deťom. Pretože Boh je nám tak veľmi blízky, veľmi!

Vo chvíli, keď Ježiš pokrstený Jánom vychádza z vôd Jordánu, z výšky zaznieva hlas Boha Otca: «Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie» (v. 17). A súčasne Duch Svätý v podobe holubice zostupuje na Ježiša, čo dáva verejný začiatok jeho poslaniu spásy, misii charakterizovanej svojím štýlom, štýlom poníženého a tichého sluhu, vyzbrojeného len silou pravdy, ako prorokoval Izaiáš: «Nebude kričať ani hlučne volať, [...] nalomenú trsť nedolomí, hasnúci knôtik nedohasí, podľa pravdy bude vynášať právo» (42,2-3). Sluha ponížený a tichý.

Hľa, Ježišov štýl, a aj misionársky štýl Kristových učeníkov: ohlasovať Evanjelium s miernosťou a neochvejne, bez kriku, bez zahriakovania niekoho, ale mierne a neochvejne, bez arogancie či nanucovania. Pravá misia nie je prozelytizmom, ale priťahovaním ku Kristovi. A ako? Ako sa tvorí táto príťažlivosť ku Kristovi? Osobným svedectvom, počnúc silným spojením s ním v modlitbe, v adorácii a v konkrétnej dobročinnej láske, ktorá je službou Ježišovi prítomnému v tom najmenšom z bratov. V pripodobnení sa Ježišovi, dobrému a milosrdnému pastierovi a v oduševnení jeho milosťou sme povolaní urobiť náš život radostným svedectvom, ktoré osvetľuje cestu, čo prináša nádej a lásku.

Tento sviatok nám dáva nanovo objaviť dar krásy toho, že sme ľud pokrstených, čiže hriešnikov – všetci nimi sme –, hriešnikov zachránených Kristovou milosťou, opravdivo začlenených účinkovaním Ducha Svätého do synovského vzťahu Ježiša s Otcom, prijatých do lona Matky Cirkvi, uschopnených k bratstvu, ktoré nepozná hranice a bariéry.

Nech nám kresťanom Panna Mária pomáha zachovať si stále živé a vďačné povedomie nášho krstu a verne napredovať po ceste začatej touto sviatosťou nášho znovuzrodenia. A vždy pokorne, mierne a neochvejne.“

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a apoštolskom požehnaní Svätý Otec pozval veriacich k modlitbe za 28 detí, ktoré pokrstil v ranných hodinách a za ich rodiny. Aj v predchádzajúci deň pápež udeľoval krst, keď pokrstil mladého katechumena. Veriacich vyzval pamätať v modlitbe na všetkých rodičov, ktorí sa v tomto období pripravujú na krst svojho dieťaťa alebo ho nedávno slávili.

„Zvolávam na nich a na ich deti Ducha Svätého, aby túto sviatosť, tak jednoduchú a zároveň tak významnú, prežívali vo viere a s radosťou,“ dodal pápež.

Ďalšie pozvanie pápeža Františka sa týkalo Apoštolátu modlitby, čiže Svetovej siete modlitby Svätého Otca:

„Chcel by som tiež pozvať k zapojeniu sa do Svetovej siete modlitby pápeža, ktorá šíri, a to aj cez sociálne siete, úmysly modlitby, ktoré odporúčam každý mesiac celej Cirkvi. Takto sa rozvíja modlitbový apoštolát a rastie spoločenstvo.“

Aj v Ríme v týchto dňoch klesli teploty pod nulu. Svätý Otec v tejto súvislosti vyzval k solidarite s bezdomovcami vystavenými mrazu:

„V týchto veľmi mrazivých dňoch myslím a pozývam aj vás myslieť na všetkých tých, čo žijú na ulici, zasiahnutých chladom a toľkokrát ľahostajnosťou. Žiaľ, niektorí to nezvládli. Modlime sa za nich a prosme Pána, aby nám oteplil srdce, aby sme im mohli pomôcť.“

Medzi pútnickými skupinami Svätý Otec osobitne pozdravil mladých, ktorí sa pripravujú na sviatosť birmovania. V tejto súvislosti pripomenul:

„Birmovanie nie je len cieľovým bodom a ako niektorí hovoria, sviatosťou, ktorá dáva „zbohom“. Nie! Je to predovšetkým štartovací bod kresťanského života. Vpred, s evanjeliovou radosťou!“

Pápež František zaželal prítomným dobrú chuť k obedu a poprosil všetkých, aby na neho pamätali v modlitbe.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV jb; pz ) 20170108010   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1186 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020