TK KBS

Dnes je streda 01. 04. 2020   Meniny má Hugo       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V nedeľu Krstu Pána pápež František pokrstil v Sixtínskej kaplnke 28 detí
P:3, 08. 01. 2017 11:46, ZAHVatikán 8. januára (RV) Na sviatok Krstu Krista Pána pokrstil Svätý Otec František v Sixtínskej kaplnke 28 detí. Sviatosť osobne vyslúžil 13 dievčatám a 15 chlapcom, z ktorých piati budú nosiť meno František. Rodičia detí sú zamestnanci Vatikánu, pracujúci na najrozličnejších úsekoch počnúc administratívou, cez bezpečnostné zložky, médiá či vatikánske múzeá.

Svätú omšu slávil pápež v tento deň tradične ráno o 9.30. Po tom, ako rodičia predstavili mená detí a požiadali Svätú Cirkev o vieru pre svoje deti, zaviazali sa vychovávať ich vo viere. Svätý Otec im v homílii pripomenul, že krstný dar viery spočíva nielen vo vyznávaní ústami pri recitovaní kréda, ale v kresťanskom živote. Okrem iného povedal:

„Drahí rodičia, žiadali ste pre svoje deti vieru, vieru, ktorá im bude daná v krste. Vieru: to znamená život viery, pretože vieru treba žiť. Kráčať po ceste viery a vydávať svedectvo viery. Viera, to nie je odriekanie Kréda v nedeľu, keď ideme na svätú omšu: nie je to len toto. Viera znamená veriť v to, čo je pravdou: Boh Otec poslal svojho Syna a Ducha, ktorý nás oživuje.

Ale viera je aj zverením sa s dôverou Bohu, a toto ich musíte vy naučiť, vaším príkladom, vaším životom. A viera je svetlo: v obrade krstu dostanete zažatú sviecu, ako v prvých dňoch Cirkvi. A preto sa krst v tých časoch nazýval „osvietením“, pretože viera osvecuje srdce, dáva vidieť veci v inom svetle.

Žiadali ste o vieru: Cirkev dáva vieru vašim deťom s krstom, a vy máte úlohu pomáhať jej rásť, chrániť ju a starať sa, aby sa stala svedectvom pre všetkých ostatných. Toto je zmysel tohto obradu. Len toto som vám chcel povedať: uchovávajte vieru, pomáhajte jej rásť, aby bola svedectvom pre druhých.“

Svätý Otec ďalej spontánne reagoval na plač detí, ktorý humorne nazval koncertom. Poznamenal, že iný nebol ani malý Ježiško v jasličkách, ktorého prvá kázeň mala podobu plaču v maštaľke:

„Ježiš robil to isté, či nie? Rád myslím na to, že prvou Ježišovou kázňou bol jeho plač v maštali.“

Ako zvyčajne pápež František napokon pozval prítomné matky, aby svoje deti spokojne nakŕmili, ak vidia, že sú hladné.

Pri obrade asistovali biskupi s diakonmi, ktorí udelili deťom krstné pomazania a odovzdali im biele košieľky ako symbol nevinnosti po zmytí dedičného hriechu. Na záver slávenia eucharistie Svätý Otec udelil požehnanie osobitne matkám a otcom pokrstených detí.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV jb; pz ) 20170108009   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 953 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020