TK KBS

Dnes je piatok 22. 06. 2018   Meniny má Paulína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na sviatok sv. Štefana pápež upozornil na krutosti voči kresťanom našej doby
P:3, 26. 12. 2016 16:15, ZAHVatikán 26. decembra (RV) Na sviatok sv. Štefana, prvého mučeníka sa Svätý Otec pomodlil s veriacimi na Námestí sv. Petra poludňajšiu mariánsku modlitbu. V katechéze hovoril o mučeníctve kresťanov, ktoré je dnes ešte početnejšie než v minulosti. Krutosti páchané proti kresťanom v dnešnej dobe prirovnal k tej z prvých storočí kresťanstva.

Svet kresťanov nenávidí z rovnakého dôvodu ako nenávidel Ježiša, poznamenal pápež. Vyzval k postoju blízkosti prenasledovaným kresťanom spolucítením, modlitbou, ako aj plačom. Pozornosť veriacich upriamil na ťažko skúšaných kresťanov v Iraku, ktorí slávili vianočnú liturgiu v ruinách zničeného kostola.

Svätý Otec vyjadril sústrasť ruskému ľudu v súvislosti s leteckou tragédiou, pri ktorej v Čiernom mori zahynuli aj členovia umeleckého telesa Alexandrovovcov.

V dnešnom stretnutí s veriacimi sa Svätý Otec poďakoval za všetky pozdravy, ktoré dostal k Vianociam z celého sveta.

*)

Katechéza Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána:

„Milí bratia a sestry, dobrý deň!

Radosť Vianoc napĺňa naše srdcia i dnes, hoci liturgia nám pripomína mučeníctvo sv. Štefana, prvého mučeníka, a pozýva nás prijať svedectvo, ktoré nám svojím obetovaním zanechal. Je to skutočné slávy hodné svedectvo kresťanského mučeníctva, vytrpeného z lásky k Ježišovi Kristovi; mučeníctva, ktoré je v dejinách Cirkvi naďalej prítomné, od sv. Štefana až doteraz.

O tomto svedectve nám hovorí dnešné evanjelium (porov. Mt 10,17-22). Ježiš dáva učeníkom vopred vedieť o odmietnutí a prenasledovaní, ktoré ich postretne: «Všetci vás budú nenávidieť pre moje meno» (v. 22). Ale prečo svet prenasleduje kresťanov? Svet kresťanov nenávidí z toho istého dôvodu, pre ktorý nenávidel Ježiša, pretože priniesol Božie svetlo, no svet má radšej tmu, aby mohol skrývať svoje podlé skutky. Pripomeňme si, že sám Ježiš sa pri Poslednej večeri modlil k Otcovi, aby nás ochránil pred zlým duchom sveta. Medzi evanjeliovou mentalitou a mentalitou sveta teda jestvuje opozícia. Nasledovať Ježiša znamená nasledovať svetlo, ktoré sa zažalo v Betlehemskej noci, a zanechať tmy sveta.

Prvomučeník Štefan, plný Ducha Svätého, bol ukameňovaný, lebo vyznal svoju vieru v Ježiša Krista, Božieho Syna. Jednorodený Syn, ktorý prišiel na svet, pozýva každého veriaceho, aby si vybral cestu svetla a života. V tomto spočíva význam jeho príchodu medzi nás. Keďže diakon Štefan miloval Pána a bol poslušný jeho hlasu, zvolil si Krista, Život a Svetlo pre každého človeka. Tým, že sa rozhodol pre pravdu, stal sa zároveň obeťou tajomstva neprávosti prítomného vo svete. No v Kristovi Štefan zvíťazil!

I dnes Cirkev za to, že dosvedčuje Svetlo a Pravdu, zakusuje na rôznych miestach tvrdé prenasledovania až po najvyššiu skúšku mučeníctva. Koľko našich bratov a sestier vo viere podstupuje znevažovanie, násilie a sú nenávidení kvôli Ježišovi! Poviem vám jednu vec: mučeníkov dneška je viac než tých z prvých storočí. Keď čítame dejiny prvých storočí tu v Ríme, dočítame sa o veľkej krutosti voči kresťanom. Hovorím vám: tá istá krutosť voči kresťanom je i dnes, a vo väčšom počte.

Dnes chceme myslieť práve na tých, čo podstupujú prenasledovanie a byť im blízko naším spolucítením, našou modlitbou a aj naším plačom. Včera, v deň Narodenia Pána, kresťania prenasledovaní v Iraku slávili Vianoce v ich zničenej katedrále: je to príklad skutočnej vernosti evanjeliu. Napriek skúškam a nebezpečenstvám, odvážne dosvedčujú svoju príslušnosť ku Kristovi a žijú Evanjelium nasadením sa pre tých posledných a najviac zanedbávaných, preukazovaním dobra všetkým bez rozdielu. Takto svedčia o pravde a láske.

Keď v našom srdci vytvárame priestor Božiemu Synovi, ktorý sa nám dáva vo svojom narodení, obnovujeme si radostnú a odvážnu vôľu verne ho nasledovať ako jediného vodcu, vytrvalo žiť podľa evanjeliovej mentality a odmietať mentalitu vládcov tohto sveta.

Pozdvihnime našu modlitbu k Panne Márii, Matke Božej a Kráľovnej mučeníkov, aby nás vždy viedla a podporovala na našej ceste nasledovania Ježiša Krista, ktorého kontemplujeme v jasličkách a ktorý je verným svedkom Boha Otca.“

Po modlitbe Anjel Pána a udelení apoštolského požehnania Svätý Otec pokračoval vyjadrením sústrasti Rusku v súvislosti so včerajším leteckým nešťastím s 92 obeťami:

„Chcem vyjadriť moju úprimnú sústrasť nad smutnou správou o zrútení sa ruského lietadla do Čierneho mora. Nech Pán poteší drahý ľud Ruska a rodinných príslušníkov pasažierov na palube lietadla: novinárov, členov posádky a vynikajúci zbor a orchester armádnych síl. Nech preblahoslavená Panna Mária podporuje priebeh súčasného pátrania. V roku 2004 zbor vystupoval vo Vatikáne pri 26. výročí pontifikátu sv. Jána Pavla II. Modlime sa za nich.“

Pápež František nezabudol zaželať k meninám dnešným oslávencom: „Pozdravujem a všetko najlepšie želám všetkým tým, čo nosia meno Štefan alebo Štefánia!“

Na záver sa Svätý Otec poďakoval za pozdravy k Vianociam:

„V posledných týždňoch som dostal mnoho vianočných pozdravov z celého sveta. Nedá sa mi odpovedať na každý jeden z nich, no dnes chcem všetkým vyjadriť moje úprimné poďakovanie, zvlášť za dar modlitby. Zo srdca ďakujem! Nech vás za to Pán štedro odmení!“

Preložila: Slovenská redakcia VR( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20161226002   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 779 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018