[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 05. 2021   Meniny má Svetozár       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cesta z chudoby dominovala zasadnutiu lídrov rôznych komisií, rád a skupín
P:3, 12. 12. 2016 09:01, DOMBratislava 12. decembra (TK KBS) Rada Iustitia et Pax, Sociálna subkomisia teologickej komisie KBS a Fórum kresťanských inštitúcií pripravili v uplynulých dňoch už ôsme spoločné zasadnutie. Zorganizovali ho pri príležitosti Dňa ľudských práv pod titulom Cesty z chudoby: Ako pomôcť chudobným dostať sa z kolotoča dlhov a exekúcií?

V prvej časti referovali zástupcovia rád a komisií o svojej činnosti a plánoch do budúcnosti. Okrem hostiteľov a Rady pre Rómov a menšiny, Rady pre pastoráciu v SKCH, Rady pre pastoráciu v zdravotníctve a Bioetickej komisie, Ordinariátu OS a OZ SR sa na stretnutí zúčastnili aj riaditelia charít, lídri rôznych sociálnych inštitúcií a reholí, zástupcovia Evanjelickej diakonie, oddelenia legislatívy a európskych záležitostí Konferencie Biskupov Slovenska, ale aj dobrovoľníci, ktorí chcú dlhodobo stáť pri chudobných a sprevádzať ich.

Druhá časť stretnutia patrila hosťom. Prvým bol Ján Hero, riaditeľ odboru koncepcií a analýz z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, ďalším Mária Kolíková, štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR a tretím Anton Marcinčin, splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov. Všetci prejavilii záujem o dlhodobú a konkrétnu spoluprácu. Sprevádzajúci by mohli napríklad dostať odborné a praktické vedomosti v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti a s Centrami právnej pomoci v súvislosti s novými úpravami exekučného poriadku a osobného bankrotu. Deklarovaná bola aj pripravenosť k intenzívnejšej spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov a s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

„Zastávame názor, že chudoba je taký problém, že vieme s ním bojovať iba spoločne. Preto sa takýmto spôsobom spájame a ponúkame spoluprácu štátu a samospráve. Je legitímne, že pohľad Cirkvi na chudobu a pohľad štátu, samosprávy, tretieho sektora a vedcov je iný. Je potrebné vzájomne sa rešpektovať a napĺňať svoje poslanie a charizmu v pravde a v láske a tak dobre, ako to vládzeme a vieme. Keď každý z nás bude robiť to, čo je jeho úloha a poslanie, môžeme aspoň trochu prispieť k rešpektovaniu ľudských práv chudobných a k zachovaniu ich dôstojnosti. Je potrebné, aby sme sa v pomoci zosúladili, aby pravidlá, ktoré stanovuje štát a samospráva, neboli zamerané populisticky, ale aby prispeli k dôstojnejšiemu životu chudobných, aby zákonné opatrenia umožnili pomáhajúcim inštitúciám lepšie pomáhať a nehádzali im polená pod nohy. Konkrétne môžem spomenúť nedávnu novelu zákona o potravinách, ktorá síce dáva charitatívnym organizáciám možnosť použitia potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, ale za neprijateľných administratívnych podmienok. Chudoby a dlhodobo neriešených problémov je toľko, že si nemôžeme dovoliť súťažiť a vzájomne sa nahrádzať, ale treba budovať sociálnu sieť v synergii a spolupráci pre zabezpečenie ľudských práv chudobných a dobro celej spoločnosti. Ignorovanie týchto skutočností privádza našu spoločnosť k extrémizmu a nenávisti a je otázkou času, kedy sa sociálny zmier naruší,” uviedla predsedníčka Fóra kresťanských inštitúcií Katarína Hulmanová.

Účastníci stretnutia sa v nadväznosti na toto stretnutie chcú venovať posilneniu zázemia pre chudobných a dlhodobému (niekoľkoročnému) sprevádzaniu chudobných s konkrétnym cieľom získať a poskytnúť formáciu a vzdelanie stovke sprevádzajúcich dobrovoľníkov a profesionálov. Združenie Dobrý pastier, ktoré má dlhodobé skúsenosti aj v pomoci  ľuďom v exekúcii, ponúklo prvé základné informačné stretnutie pre pomáhajúcich, ktoré by sa mohlo uskutočniť v januári 2017. Takisto sa bude pokračovať v stretnutiach s ministerstvami a inštitúciami, ktoré sú partnermi v starostlivosti o chudobných, informoval TK KBS Ján Fabičovic z Rady Iustitia et Pax.

K správe bolo vydané ::FOTO::.

( TK KBS, jfa, ml; pz ) 20161212023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]