[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Novom Meste nad Váhom začali oslavy Základnej školy a Gymnázia sv. Jozefa
P:3, 10. 12. 2016 10:04, DOM

Nové Mesto nad Váhom 10. decembra (TK KBS) Pontifikálnou svätou omšou v kostole Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom, ktorú celebroval trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, sa 9. decembra 2016 začali oslavy 25. výročia založenia Základnej školy a 20. výročia založenia Gymnázia sv. Jozefa. Slávnosť sa konala na sviatok sv. Petra Fouriera - spoluzakladateľa Kongregácie školských sestier de Notre Dame. Zároveň bol sv. Peter Fourier vyhlásený za spolupatróna školy popri sv. Jozefovi. S arcibiskupom Oroschom koncelebrovalo 15 kňazov a 1 diakon - bývalý žiak školy.

Na slávnostnej akadémii, ktorú pripravili študenti a žiaci Spojenej školy sv. Jozefa so svojimi pedagógmi, boli ocenení učitelia a zamestnanci školy, ktorí tu pracovali najmenej 15 rokov. Zúčastnili sa sestry slovenskej i českej provincie za účasti generálnej predstavenej Kongregácie školských sestier de Notre Dame sr. Anežky Bednářovej. Význam katolíckej školy ocenili predstavitelia mesta, Ministerstva školstva, kultúry a športu SR, Trenčianskeho samosprávneho kraja a iní hostia. Spojená škola sv. Jozefa, ktorej súčasťou je základná škola a gymnázium, nadväzuje na tradíciu kresťanského školstva v Novom Meste nad Váhom, keď tu v rokoch 1927 – 1945 existoval Ústav sv. Jozefa. Základnú školu sa vďaka úsiliu rodičov a Kongregácie školských sestier de Notre Dame, ktorá je jej zriaďovateľom, podarilo znovu obnoviť v roku 1991. Cirkevné gymnázium bolo založené v roku 1996. Spojená škola sv. Jozefa datuje svoj vznik od roku 2008.

Prvou riaditeľkou školy bola sestra Inocencia Znášiková, ktorá v roku 2013 prevzala výročnú cenu primátora mesta „Osobnosť mesta“. Z radov absolventov cirkevnej školy si zvolili zasvätený život štyri rehoľné sestry, jeden kňaz a dvaja diakoni. Snahou pedagogického zboru je žiakov nielen vzdelávať, podnecovať ich tvorivosť, rešpektovať ich osobnosť, ale najmä vychovávať v duchu kresťanskej morálky. Usilujú sa vytvárať harmonickú syntézu medzi poznaním a vierou, ale aj medzi vierou a životom. Cieľom ich snaženia je vytvárať v škole ovzdušie preniknuté duchom slobody a lásky podľa evanjelia. Jednotnému pôsobeniu v tomto duchu napomáhajú spoločné sväté omše, modlitby, duchovné obnovy, účasť na kresťanských festivaloch a stretnutiach. Ich poďakovanie patrí všetkým, ktorí priamo alebo nepriamo prispeli k úspešnému fungovaniu školy a zveľaďovali jej dobré meno.

TK KBS informovala sr. Auxilia Matlová

( TK KBS, ama; ml ) 20161210002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]