[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove na stretnutí s kresťanom zo Sýrie zaznel aj Otčenáš v jazyku Krista
P:3, 08. 12. 2016 10:03, DOM

Prešov 8. decembra (TK KBS) Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU) sa v stredu 7. decembra uskutočnilo stretnutie s pánom Abdo El Haddad, ktorý je kresťanom z mesta Maaloula v Sýrii, posledného miesta na zemi, kde sa hovorí staroaramejským jazykom, ktorým rozprával Ježiš Kristus a jeho apoštoli. „Tritisíc rokov pred Kristom sme začali rozprávať týmto jazykom“, povedal vzácny hosť zo Sýrie. Najdojímavejším momentom stretnutia bola chvíľa, keď sa pán Abdo pomodlil modlitbu Otčenáš v jazyku, v akom ju Ježiš Kristus učil modliť sa svojich učeníkov.

V aule nebolo dostatok miesta na sedenie pre všetkých záujemcov o stretnutie, takže mnohí zostali stáť, aby si vypočuli autentické svedectvo hosťa zo Sýrie. Záujem bol taký veľký aj preto, lebo v našich podmienkach väčšinou veľmi nerozumieme, o čo presne v Sýrii, zmietanej teroristickými útokmi, ide. Abdo El Haddad je očitým svedkom zločinov islamských teroristov Frontu Al Nusra, odnože Al-Káidy v Sýrii, ako aj ISIS a iných teroristických organizácií. Jeho vystúpenie bolo spojené s prezentáciou niekoľkých krátkych filmov s autentickou výpoveďou o udalostiach v Maaloule a následne s bohatou diskusiou. Chodí po svete, aby pravdivo informoval o hrôzach, ktoré do Sýrie prišli zvonku. Jeho svedectvo chce byť signálom, aby sme nikdy neriešili problémy a politické otázky násilnou formou a aby sme svoju kultúru a identitu nikdy nevymenili za žiadnu inú a aby sme zostali verní svojim princípom.

Abdo El Haddad na začiatku svojho vystúpenia vyznal: „Som kresťanom a verím v Ježiša Krista. Ale budem hovoriť ako Sýrčan. V Sýrii nejde o občiansku vojnu, ale o vojnu zvonku, aj keď na ňu boli zneužití aj naši susedia, s ktorými sme celé generácie žili v zhode a priateľstve. Stali sa zradcami, pretože boli zvonku navádzaní na nenávisť a náboženskú neznášanlivosť. Často bola zneužitá ich nevedomosť a nevzdelanosť. Popravili dokonca aj moslimov, ktorí nám prišli na pomoc. Maaloula bola často napádaná pre svoj nesmierny význam v kresťanskej histórii. Posledné útoky boli v septembri 2013, kedy teroristi obsadili mesto na niekoľko mesiacov.“ Vtedy teroristi, medzi ktorými boli aj niektorí moslimskí obyvatelia mesta, vtrhli do domu a podľa rozprávania očitej svedkyne, ktorá nepodľahla zraneniam, ktoré jej spôsobili, rad radom strelou do hlavy zabili troch kresťanov, pretože sa nevzdali kresťanskej viery. Medzi vrahmi bol dokonca ich sused. Obyvatelia mesta museli utiecť a teraz, po oslobodení mesta v apríli 2014, sa postupne vracajú, ale v meste je všetko zničené. Na domoch kresťanov je napísané, že ide o domy tých, ktorí sú vyznávačmi kríža. „Väčšina domov, z ktorých niektoré sú aj dvetisíc rokov staré, bola vyrabovaná a vypálená, vodovodné, elektrické a kanalizačné systémy boli zničené. Cieľom všetkých týchto teroristických útokov bolo vymazať Maaloulu z mapy sveta. Najprv sa nás vrátilo dvanásť, čo vyslalo pozitívny signál ďalším. Štyridsať ľudí bolo zabitých. Šestnásť ľudí bolo unesených, desiati sa za výkupné vrátili, o šiestich stále nič nevieme“, povedal pán Abdo.

Hovoril aj o tom, ako sa rozplakal ako malý chlapec, keď po návrate videl zničený ich chrám. „Ale opravíme a postavíme ho nanovo. Veríme, že Ježiš Kristus bol s nami, lebo kde sú dvaja alebo traja zídení v jeho mene, tam je on prítomný.“ Ďalej povedal: „Sme však muži a ženy cti. Nevypálili sme ani jeden z domov teroristov, ani sme sa nedotkli ich mešity. Keď sa vojna skončí, budeme hovoriť o zmierení.“ Na dôkaz toho, ako sú nadšení pre obnovu svojho mesta, záchranu svojej histórie pre celé ľudstvo a svojej kresťanskej identity, hovoril o slávnosti, ktorú majú každý rok v predvečer sviatku Povýšenia svätého Kríža, keď na skalách okolo mesta o polnoci postavia kríže a zapália ohne. Posledná takáto slávnosť bola v septembri tohto roku. Účastníci stretnutia ju mohli vidieť v krátkom filme.

Maaloula je jedným z najstarších miest na svete a najstarším obývaným mestom v Sýrii, s veľkým symbolickým významom. Ide o posvätné mesto s kresťanskou tradíciou. V Maaloule sa nachádza spolu 17 chrámov, zasvätených väčšinou svätým mučeníkom. Všetky pochádzajú z byzantských alebo ešte skorších čias. Väčšina z nich bola počas bojov znesvätená alebo aj vypálená. V meste sa nachádza najstarší kláštor sveta – Kláštor svätých Sergeja a Bakcha, ktorý bol postavený na ruinách pohanského chrámu v 4 storočí. V ďalšom kláštore – Kláštore svätého Sergeja sa nachádzajú dve z najstarších ikon sveta, z ktorých jedna vyobrazuje výjav z Poslednej večere a taktiež ikonostas, o ktorom bolo vedecky dokázané, že pochádza z obdobia 1. storočia. V Maaloule sa nachádza aj Kláštor svätej Tekly, ktorý tiež patrí medzi najstaršie na svete. Sú v ňom uložené pozostatky svätej Tekly, vznešenej panny a učeníčky svätého apoštola Pavla. „Tie teroristi znesvätili, ako aj hroby našich predkov“, zaznelo v svedectve.

Hosťovi zo Sýrie poďakoval dekan GTF PU Mons. Peter Šturák, ktorý povedal, že podobne ako sv. Mikuláš deň pred týmto stretnutím rozdával deťom darčeky, aj pán Abdo nám priniesol dar v podobe autentického svedectva zo Sýrie. Zároveň pozval všetkých prítomných, aby aj počas blížiacich sa vianočných sviatkov nezabúdali cítiť s tými, ktorí trpia v Sýrii a na iných miestach vo svete. Po skončení stretnutia nasledoval krátky brífing s novinármi.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

( TK KBS, ľp; ml ) 20161208012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]