[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 12. 2021   Meniny má Barbora, Barbara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánsky zástupca na MAAE vo Viedni: Logika etiky nahrádza logiku strachu
P:3, 07. 12. 2016 12:51, ZAH

Viedeň 7. decembra (RV) V dňoch 5. až 9. decembra sa koná vo Viedni zasadnutie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE, IAEA) pod názvom „Snahy a účinky“. Na zasadnutí vystúpil aj reprezentant Svätej stolice Mons. Antoine Camilleri, podsekretár pre vzťahy so štátmi. Vo svojom príspevku pripomenul, že medzinárodná komunita nesmie zabúdať na zodpovednosť, ktorú má pri šírení jadrovej bezpečnosti. Logika globálnej etiky nahradzuje logiku strachu. Potrebujeme etiku zodpovednosti, solidarity a spolupráce v oblasti bezpečnosti, aby sme dokázali mať pod kontrolou silu atómových technológií. Hrozby v oblasti jadrovej bezpečnosti tvoria výzvy v oblasti technológií i v diplomatickej oblasti.

Mons. Camilleri pomenoval dve oblasti v ktorých vidí potrebu zlepšiť situáciu. Prvá je oblasť fyzickej ochrany nukleárnych materiálov. Ak dôjde k zneužitiu týchto materiálov, môže to mať katastrofálne následky. Druhá oblasť je ochrana pred útokmi na internete. Je dôležité zamedziť úniku citlivých informácií v oblasti jadrovej bezpečnosti.

Mons. Camilleri poďakoval všetkým štátom, ktoré sú členmi Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu za ich snahu pri dodržiavaní právnych a etických noriem.

Na záver svojho vystúpenia Mons. Camilleri povedal: „Nemôžeme si robiť ilúzie ohľadne výziev, ktoré stoja pred medzinárodným spoločenstvom, ale Svätá stolica pri týchto výzvach zdôrazňuje svoju podporu MAAE“. Citoval slová Svätého Otca Františka z príhovoru, ktorý predniesol na pôde OSN v roku 2015: «Máme povinnosť vložiť sa do snahy o svet bez jadrových zbraní, uplatňovaním Dohody o nešírení zbraní hromadného ničenia v jej plnosti, ako litery tak aj ducha, smerom k úplnému zákazu týchto zbraní.»

( TK KBS, RV ab; pz ) 20161207017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]