[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 19. 05. 2022   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maďarsko už hľadá spojencov na obranu prenasledovaných kresťanov vo svete
P:3, 01. 12. 2016 09:28, ZAH

Vatikán/ Maďarsko 30. novembra (RV) Na oficiálnu návštevu Vatikánu prišiel minulý týždeň Tamás Török, šéf zvláštneho úradu na pomoc prenasledovaným kresťanom vo svete. Inštitúciu ustanovila maďarská vláda ako podsekretariát pod Ministerstvom ľudských zdrojov. Spolu so sekretárom tohto ministerstva Bencom Rétvarim ich prijal arcibiskup Paul Richards Gallager, sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi. Maďarská delegácia sa potom zišla aj s prefektom Kongregácie pre východné cirkvi a so sekretárom Pápežskej rady Iustitia et Pax.

Idea ustanoviť úrad na obranu kresťanov vo svete vznikla po schôdzke európskych kresťanských parlamentných poslancov s predstaviteľmi blízkovýchodných kresťanov, ktorú nedávno hostilo Taliansko. Na konferencii sa zúčastnila aj maďarská delegácia na čele s premiérom Viktorom Orbánom. Akcia, počas ktorej zazneli svedectvá náboženských predstaviteľov i veriacich laikov z Blízkeho východu, Severnej Kórei a z krajín severnej a strednej Afriky, ukázali dramatické rozmery prenasledovania kresťanov v rôznych častiach sveta. Maďarská vláda sa preto rozhodla upozorniť na tento problém zriadením nového úradu. Ako upozorňuje Bence Rétvari, sekretár ministerstva ľudských zdrojov, nie je to po prvýkrát, čo sa Maďarsko v tejto veci angažuje: "Už v roku 2011, teda ešte pred migračnou krízou, počas maďarského predsedníctva Rady Európskej únie, bolo prenasledovanie kresťanov zahrnuté medzi hlavné témy jeho agendy."

Kresťania sú dnes najprenasledovanejšou skupinou na svete a zároveň sa o nich hovorí najmenej, upozornil maďarský politik. Existujú ďaleko menej početné skupiny, o ktorých sa ďaleko viac hovorí: vznikajú oficiálne vyhlásenia, ideologické dokumenty o legálnej diskriminácii a právnom znevýhodňovaní. Tu však nejde o legálnu diskrimináciu, ale skôr o ohrozenie života, ktorý je nad všetko ostatné. A Maďarsko - ako krajina s kresťanskou tradíciou, kultúrou a náboženstvom - považuje za svoju povinnosť týmto ľuďom pomáhať. Bez preháňania ide o niekoľko miliónov ľudí. Chceme, aby sa týmto problémom nezaoberali iba občianske skupiny a združenia, ale aby túto otázku predložil členský štát aj na Fóre OSN a Rade Európy, uviedli maďarskí politici. Tamás Török povedal, že o podobnej iniciatíve uvažujú aj v Poľsku / Krátené.

( TK KBS, RV, ml; pz ) 20161201024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním