[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hnutie za život mimo zákon? Biskupi Francúzska píšu prezidentovi Hollandovi
P:3, 30. 11. 2016 07:27, ZAH

Francúzsko 30. novembra (RV) Vo viacerých krajinách sveta existujú internetové linky pomoci na ktoré sa môžu obrátiť ženy v tiesni, zvažujúce potrat. Nájdu na nich psychoterapeutickú pomoc, ale tiež kontakty na azylové zariadenia a odborníkov, vďaka ktorým potom môžu riešiť svoju konkrétnu životnú situáciu. Francúzskym linkám pomoci teraz hrozí, že budú postavené mimo zákon vinou novej legislatívy, ktorú bude tamojší parlament prerokovávať prvého decembra. Vládny návrh zákona chce totiž rozšíriť trestný čin obmedzovania osobnej slobody tiež na takzvané "dobrovoľné prerušenie tehotenstva". Spomínaným webovými linkám pomoci sa tu kladie za vinu, že "digitálnou formou úmyselne uvádzajú do omylu, zastrašujú a vyvíjajú psychický alebo morálny nátlak, aby ženy odradili od zákroku interrupcie." Pokiaľ bude nový zákon schválený, činnosť francúzskeho Hnutia za život už nebude legálna.

Silné znepokojenie nad návrhom nového zákona vyjadril predseda Francúzskej biskupskej konferencie, ktorý sa v uplynulých dňoch obrátil so zvláštnym listom na prezidenta republiky Francoise Hollanda. "Dobrovoľné ukončenie tehotenstva," píše Mons. Georges Pontier, "je vždy závažný a ťažký skutok, ktorý hlboko dolieha na svedomie, či si to chceme alebo nechceme pripustiť. Viaceré ženy, ktorí v ťažkých situáciách nevedia, či tehotenstvo doviesť do konca, hľadajú radu a majú potrebu s niekým hovoriť." Predseda francúzskeho episkopátu podotýka, že začiatkom tohto roka bol v rámci reformy zdravotníckeho systému zrušený tzv. týždeň na rozmyslenie, povinný pre ženy pred potratovým zákrokom. "Inými slovami," domnieva sa arcibiskup Pontier, "teraz ženy v takýchto zásadných otázkach svedomia nenachádzajú žiadnu oficiálnu podporu".

Internetové linky pomoci, ktoré môžu byť vyhostené do ilegality, tak nahradzujú absenciu miest, kde by sa ženám načúvalo. Ich úspech dokazuje, že spĺňajú určité očakávania. Internetové linky pomoci totiž za garancie úplnej slobody načúvajú všetkým ženám, nie iba tým, ktoré sa rozhodnú pre potrat, "ale tiež tým, ktoré túto ranu spracúvvajú. Ich pomoc vyhľadávajú aj neplnoletí otcovia či dedovia, hovorí marseillský arcibiskup. V súvislosti s návrhom nového zákona upozorňuje na inú občiansku slobodu, známu ako "slobodu prejavu" a varuje pre jej obmedzovaním v rámci internetu. Takéto obmedzovanie je tým závažnejšie, že sa dotýka otázok sloboda svedomia, v konečnom dôsledku tak podrýva samotné princípy demokracie, uzatvára predseda francúzskeho episkopátu list, adresovaný hlave štátu.

( TK KBS, RV, ml; pz ) 20161130002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]