[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 05. 2024   Meniny má Žigmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rím privítal konferenciu o pastoračnej starostlivosti o zahraničných študentov
P:3, 29. 11. 2016 18:28, ZAH

Rím 29. novembra (TK KBS) V dňoch od 28. novembra do 2. decembra v Ríme prebieha 4. svetový kongres venovaný pastoračnej starostlivosti o zahraničných študentov. Jeho organizátorom je Pápežská rada pre migrantov a cestujúcich, ktorá podobné podujatie zorganizovala v rokoch 1996, 2005 a 2011. Slovensko na tomto podujatí zastupujú prof. František Trstenský, prorektor Katolíckej univerzity pre zahraničné vzťahy, Dr. Marek Varga, duchovný správca Univerzitného pastoračného centra v Prešove a František Bartek, študent Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Štvordňové podujatie za účasti približne 150 účastníkov z celého sveta sa nesie v atmosfére príhovorov pozvaných hostí, diskusií účastníkov, workshopov v jednotlivých skupinách a okrúhlych stolov študentov, ktorí rozprávajú svoje skúsenosti zo štúdia a života v zahraničí. Každý deň sa slávi sv. omša, ktorej predsedajú významní kardináli Svätej Stolice a prihovárajú sa svojimi homíliami: Pietro Parolin, štátny sekretár Vatikánu; kardinál Angelo Bagnasco, predseda Talianskej biskupskej konferencie a prezident biskupských konferencií Európy; kardinál Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru, kardinál Antonio Veglio a ďalší.

Kardinál Veglio, pod ktorého vedením sa celý kongres uskutočňuje, prirovnal život na univerzite k evanjeliovému príbehu o Zachejovi. Univerzity by sa mali stať miestom, kde študenti môžu stretnúť Ježiša, ktorý sa ich dotkne a mení hodnoty ich života. Prvá dva dni v rámci diskusie zazneli aj kritické hlasy, akým spôsobom sa premietli odporúčania predchádzajúcich troch kongresov do praktickej roviny. Diskutujúci sa zhodli na tom, že v tomto smere majú dôležitú úlohu národné biskupské konferencie a jednotlivé diecézy, aby implementovali odporúčania do konkrétnych oblastí akademického života v miestnych spoločenstvách.

„Konferencia pomáha vnímať šírku problémov, s ktorými sa Cirkev v súčasnosti stretáva v akademickom prostredí. Viaceré výzvy na Slovensku nepoznáme alebo nevnímame ich v takej intenzite, ako v iných častiach sveta, napr. pastoračná starostlivosť o kresťanských študentov na univerzitách v moslimských krajinách, či v krajinách, kde je kresťanstvo vo výraznej menšine, napr. v Indii, alebo ekumenický rozmer univerzitnej pastorácie v krajinách západnej Európy," zhodnotil prvé dva dni prof. Trstenský.

Nosnou témou kongresu sú tie myšlienky pápeža Františka z jeho apoštolskej exhortácie Evangelii gaudium, ktoré sa dotýkajú morálnych výziev pre univerzity a celý akademický svet, aby prispel k budovaniu zdravšej spoločnosti. Vyvrcholením bude štvrtková pápežská audiencia, keď účastníkov prijme vo Vatikáne Svätý Otec František.

( TK KBS, vku; ml ) 20161129021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]