TK KBS

Dnes je streda 21. 08. 2019   Meniny má Jana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František vyjadril sústrasť po úmrtí bývalého vodcu Kuby Fidela Castra
P:3, 26. 11. 2016 18:06, ZAHVatikán 26. novembra (RV) Pápež František zaslal kubánskemu prezidentovi Raúlovi Castrovi kondolenčný telegram k úmrtiu bývalého vodcu Kuby Fidela Castra, ktorý zomrel v noci vo veku 90 rokov.

Svätý Otec vyjadril v liste súčasnej hlave štátu, rodine zosnulého, ako aj celému „milovanému národu“ úprimnú sústrasť. Zároveň dodal: „Modlím sa k Pánovi za jeho odpočinok a celý kubánsky národ odovzdávam do materinského príhovoru Panny Márie z Cobre, patrónky tejto krajiny“.

Bývalý kubánsky vodca Fidel Castro, ktorý zomrel vo veku 90 rokov, sa stretol s troma pápežmi. Nielen o stretnutiach, ale aj o jednom z najkontroverznejších politikov 20. storočia, viac pre Vatikánsky rozhlas prezradil páter Federico Lombardi. Bývalý riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice si zaspomínal na stretnutia pápežov Benedikta XVI. a Františka s komunistickým vodcom Fidelom Castrom:

„Samozrejme vzťah medzi pápežmi a Kubou, medzi pápežmi a Fidelom Castrom, je extrémne dôležitý aspekt z pohľadu dlhej cesty znovuobnovenia vzťahov medzi Kubou a Cirkvou, medzi Kubou a svetom. Sú to udalosti, ktoré zohrali obrovskú úlohu na tejto ceste. Castro sa stretol dvakrát s Jánom Pavlom II. Prvý raz, keď prišiel do Ríma na medzinárodné stretnutie, a tiež neskôr prirodzene počas cesty Jána Pavla II. na Kubu, cesty, ktorá navždy ostane historickou, keďže išlo o prvú cestu pápeža na tento ostrov. Vtedy som tam nebol; bol som však na dvoch ďalších cestách pápežov, Benedikta XVI. a Františka, na ktorých nevyhnutne muselo dôjsť k stretnutiu s Fidelom Castrom. Išlo o jeden z najdôležitejších momentov, i keď už viac nebol hlavným vodcom krajiny“.

Totalitný vládca, ktorý stál na čele Kuby takmer polstoročie, si vedel získať masy ľudí. Preslávil sa najmä svojimi dlhými prejavmi. Páter Lombardi si zaspomínal, ako vystupoval na stretnutí s pápežom Benediktom XVI. a jeho nástupcom Františkom:

„To, čo ma najviac zasiahlo bol jeho záujem počúvať. Zatiaľ čo ľudia by si mohli myslieť, že Castro – bol to človek, ktorý veľa hovoril, mával dlhé príhovory – bude na stretnutí s pápežom veľa hovoriť, vôbec nie, opak bol pravdou. Pápežovi chcel klásť otázky, išlo však o hlboké otázky týkajúce sa histórie, viery, Cirkvi, lebo sa nachádzal v životnej etape, kedy viedol rozsiahle úvahy o dejinách, o stave ľudstva. Teda išlo o otázky celkom zásadné, na ktoré chcel počuť názor veľkej svetovej autority dneška, akou je pápež Katolíckej cirkvi.

Stretnutie s Benediktom bolo poriadne dlhé stretnutie, zdá sa mi medzi pol hodinou a hodinou. Castro kládol otázky a pápež odpovedal s veľkou radosťou, so svojou jasnosťou... A tiež počas nedávneho rozhovoru v rámci cesty pápeža Františka, (...) počas ktorej sa odobral do Castrovej rezidencie, došlo k veľmi srdečnému stretnutiu, kde sa prejavila kultúrna a intelektuálna živosť prezidenta Castra“.

Obaja pápeži darovali najdlhšie žijúcemu diktátorovi svoje knihy. Pápež František napríklad podaroval Fidelovi Castrovi dokumenty Evangelii gaudium a Laudato si´. Ďalej už páter Federico Lombardi:

„To bolo to, čo si želal, aby prehĺbil diskusiu a pokračoval v nej. Teda spomínam si na neho, ako na človeka vedomého si dôležitosti morálnej úlohy vedenia pápeža vo svete a ktorý tiež túžil počúvať múdrosť z pohľadu dnešného sveta“.( TK KBS, RV ej; ml ) 20161126013   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 915 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019