[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Paglia o udelení fakulty všetkým kňazom rozhrešovať z hriechu abortu
P:3, 23. 11. 2016 22:08, ZAHVatikán 23. novembra (RV) Apoštolský list pápeža Františka «Misericordia et misera», ktorý Svätý Otec podpísal v závere Roku milosrdenstva, je bohatý na nové prvky týkajúce sa života Cirkvi. Okrem iného Svätý Otec všetkým kňazom Katolíckej cirkvi dlhodobo udelil fakultu rozhrešovať kajúcnikov, ktorí sa spovedajú z hriechu abortu. Právomoc sňať z penitenta exkomunikáciu, do ktorej upadol samotným podieľaním sa na vykonaní umelého potratu a následne mu udeliť rozhrešenie mohol predtým iba biskup alebo poverený kňaz.

V 12. bode apoštolského listu Misericordia et misera z 20. novembra 2016 sa uvádza:

„Pre potrebu zrušiť každú prekážku, ktorá by stála medzi prosbou o zmierenie a Božím odpustením, udeľujem odteraz všetkým kňazom z moci ich úradu fakultu odpustiť tým, čo spáchali hriech potratu. Fakulta, ktorú som udelil len na obdobie Svätého roku (porov. List, ktorým sa udeľujú odpustky pri príležitosti mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva, 1. septembra 2015) sa teraz rozširuje na ďalší čas, bez ohľadu na to, čo by bolo ustanovené opačne. Chcel by som čo najsilnejšie zdôrazniť, že potrat je vážnym hriechom, pretože ukončuje život nevinného. Rovnako dôrazne však musím a smiem tvrdiť, že neexistuje nijaký hriech, ktorý by Božie milosrdenstvo nemohlo dosiahnuť a zotrieť, keď nájde kajúce srdce, ktoré prosí o zmierenie s Otcom. Každý kňaz má preto byť radcom, oporou a posilou pri sprevádzaní penitentov na tejto ceste osobitného zmierenia.“

K diskusii, ktorá sa v niektorých médiách rozvinula k tejto problematike sa pre Vatikánsky rozhlas vyjadril predseda Pápežskej akadémie pre život Mons. Vincenzo Paglia. Veľký kancelár Pápežského inštitútu Jána Pavla II. pre manželstvo a rodinu vysvetlil, že Svätý Otec v novom apoštolskom liste ani najmenej nespochybňuje závažnosť hriechu proti ľudskému životu. V centre nového dokumentu je podľa jeho slov milosrdenstvo a premena hriešnika:

„Srdcom dokumentu je vrátiť silu zmene milosrdenstvom. Milosrdenstvo nie je abstraktné slovo: v skutočnosti je to Božia sila, ktorá mení príbehy ľudí. Práve preto pápež vyzýva prijať ho a samozrejme šíriť ďalej, lebo ten, kto ho prijíma neostáva rovnaký. Nielenže sa mení on sám, ale je schopný premieňať dokonca aj kultúru“.

Médiá nie vždy informovali korektne v tejto veci ohľadom abortu, ako keby pápežovo rozhodnutie malo tento skutok banalizovať alebo ho preradiť z kategórie ťažkého hriechu. Arcibiskup Paglia na to reaguje:

„V skutočnosti je to presný opak: práve preto, že odpustiť znamená dialóg, uvedomenie si, rozhodnutie už viac neopakovať to, čo sa stalo. V tomto zmysle rozšíriť kňazom (fakultu) znamená dať väššiu príležitosť tomu, kto tento strašný skutok vykonal, aby pochopil závažnosť toho, čo urobil a tak mohol zmeniť život a viac to už neurobiť. V tomto zmysle pápež František – vedomý si tejto závažnosti – chce ponúknuť lepší spôsob, ako zabrániť opakovaniu. Samozrejme, mať väčšiu možnosť prístupu k silnému lieku pomáha tomu, kto je slabý, aby tak ľahko neupadol resp. aby vôbec neupadol. Teda práve preto, že je to mimoriadne závažný čin, je potrebné mimoriadne udelenie milosrdenstva“.

Ten, kto spolupracuje na potrate, automaticky upadá do exkomunikácie „latae sententiae“, čo znamená, že pod tento cirkevný trest sa dostáva samotným činom spáchania deliktu. Mení sa niečo v tejto veci? Mons. Vincenzo Paglia odpovedá:

„Nie. Exkomunikácia latae sententiae zostáva tak, ako je v Kódexe kánonického práva. V tomto zmysle neexistuje žiadna zmena v koncepcii závažnosti hriechu, žiadne zmiernenie: zostáva to trestuhodným usmrtením nevinného a to je mimoriadne závažné. Zmysel pápežského textu spočíva práve v túžbe dať porozumieť, že tomu, kto koná pokánie, aj za tento veľmi závažný hriech, bude odpustené a bude Pánom objatý. V tomto zmysle Boh akoby zabudne na exkomunikáciu, ktorá bola stanovená za tento dramatický čin. Istotne, v tomto pápežovom geste je aj veľké prihliadnutie na slabosť či na drámy mnohých žien, ktoré, ak sú ponechané samy na seba, len ťažko z nich zvládnu vyjsť von a nájsť cestu nielen k tomu, aby nezopakovali to, čo vykonali, ale aj aby cítili pomoc zoči-voči dráme, ktorú vždy každý potrat spôsobuje, aj u samotných žien“.

( TK KBS, RV ej, zk; ml ) 20161123039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]