[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ranná homília pápeža Františka kňazom: Stráňte sa pripútanosti k peniazom
P:3, 18. 11. 2016 19:46, ZAH

Vatikán 18. novembra (RV) Vlastnosť, ktorú ľudia ťažko odpúšťajú kňazom je, ak sú pripútaní k peniazom. Nech nám Pán dá milosť kresťanskej chudoby. S týmito myšlienkami sa dnes ráno pápež František prihovoril vo svojej homílii v Dome sv. Marty sekretárom apoštolských nunciov z mnohých krajín sveta. Vo Vatikáne sa nachádzajú pri príležitosti Jubilea spolupracovníkov pápežských zastupiteľstiev pod patronátom Štátneho sekretariátu.

V dnešnom evanjeliovom čítaní Ježiš vyháňa z chrámu predavačov, ktorí premenili Boží dom, miesto modlitby, na „brloh zlodejov“ (Mt 14,22-33). Ako ďalej Svätý Otec vo svojej homílii uviedol, „Pán nám pomáha pochopiť, kde sa nachádza semeno antikrista, semeno nepriateľa, semeno, ktoré ničí jeho kráľovstvo“: a tým je pripútanosť k peniazom. „Srdce, ktoré je pripútané k peniazom je modloslužobné srdce,“ dodal pápež. Ježiš hovorí, že „sa nedá slúžiť dvom pánom“, Bohu i peniazom. Peniaze tu podľa slov Rímskeho biskupa stoja proti Pánovi; my si však môžeme vybrať:

„Pán Boh, dom Pána Boha, ktorý je domom modlitby. Stretnutie s Pánom, s Bohom lásky. A [na druhej strane je tu] pán peňazí, ktorý vniká do Božieho domu, stále sa tam snaží vojsť. A tí, čo menili peniaze alebo niečo predávali, tí si tieto miesta prenajímali! Od koho? Od kňazov... kňazi prenajímali, a následne prichádzali peniaze. Toto je ten pán, ktorý môže zničiť náš život a môže priviesť náš život k zlému koncu, a aj nešťastnému, bez radosti slúžiť skutočnému Pánovi, ktorý jediný je schopný dať nám pravú radosť“.

Či si zvolíme Boha lásky alebo bôžika peňazí, „to je osobná voľba“ každého z nás, vysvetlil Svätý Otec a vzápätí prítomným položil nasledovnú otázku: „Aký je váš postoj voči peniazom? Ste pripútaní k peniazom?“ a pokračoval:

„Boží ľud, ktorý má dobrý čuch, tak ohľadom prijatia a kanonizovania, ako aj odsúdenia – lebo Boží ľud je schopný aj odsúdiť –, vie kňazom odpustiť mnohé slabosti, mnoho hriechov; avšak dve veci odpustiť nevie: pripútanie k peniazom – keď vidí kňaza pripútaného k peniazom, toto mu neodpustí – alebo zlé zaobchádzanie s ľuďmi, keď kňaz zle zaobchádza k veriacimi: toto Boží ľud nedokáže stráviť a odpustiť. Pri iných veciach, iných slabostiach, ostatných hriechoch [si povedia]: ,Áno, nie je na tom dobre, no je chudák sám’... a akosi sa ho snažia ospravedlniť. Nuž, tu odsúdenie nie je také silné a definitívne: Boží ľud dokázal mať pre to pochopenie. [Nie však] vtedy, keď sú pánom peniaze a privádzajú kňaza k tomu, že sa z neho stane šéf podniku či mocipán, alebo môžeme ísť ešte vyššie.“

Svätý Otec František na záver vo svojej homílii pripomenul biblický termín „terafim“, čiže domácich bôžikov, ktorých u seba skrývala Ráchel, manželka patriarchu Jakuba:

„Je to smutné vidieť kňaza, ktorý sa dostáva ku koncu svojho života, je v agónii, je v kóme a jeho príbuzní číhajú, hľadiac čo by mohli vziať. Urobte radosť Pánovi ozajstným spytovaním svedomia: ,Pane, si mojím Pánom ty, alebo toto «terafim» – ako u Ráchel – ukryté v mojom srdci, tento bôžik peňazí?’ A odvážne, buďte odvážni. Urobte rozhodnutia: peniaze natoľko, aby sa dalo vystačiť, ako má čestný zamestnaný človek; postačujúce úspory, ako má čestný zamestnaný človek. Avšak neslobodno sa zameriavať na zisk, je to modloslužba. Nech nám všetkým Pán dá milosť kresťanskej chudoby.“

„Nech nám Pán dá milosť tejto chudoby robotníkov, tých, čo pracujú a zarobia koľko je spravodlivé a nehľadajú niečo navyše,“ dodal na záver svojej rannej homílie pápež František.

( TK KBS, RV ej; pz ) 20161118034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]