[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 19. 06. 2021   Meniny má Alfréd       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zosnulú sestru Veroniku Ráckovú pripomína nová pamätná tabuľa v Bratislave
P:3, 18. 10. 2016 11:06, DOM

Bratislava 18. októbra (TK KBS/Rádio LUMEN) Sestru Veroniku Ráckovú pripomína nová pamätná tabuľa v Bratislave. Umiestnená je na budove Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Tabuľu venovanú zosnulej lekárke a sestre z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého odhalili počas medzinárodnej misiologickej konferencie. Sestru Veroniku postrelili počas jej misie v Južnom Sudáne. Zraneniam o niekoľko dní na to podľahla.

Sestra Veronika Rácková absolvovala pred odchodom do Sudánu kurz tropickej medicíny na Vysokej škole sv. Alžbety. Jej zriaďovateľ a bývalý rektor Vladimír Krčméry je rád, že pamätná tabuľa sa nachádza v centre mesta. „Sestrička Veronika je 20 metrov od sídla prezidenta, pretože je to skutočne taký nenápadný hrdina, ale je to osobnosť Slovenska, z ktorej si berú vzor a príklad nielen na Slovensku a v Sudáne, ale všetci tí, čo ju poznali v Ghane, v Keni, všade tam, kde pôsobila,” povedal Krčméry.

O vytvorenie pamätníka sa zaslúžil aj predseda občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia František Neupauer. Hovorí, že sestra Veronika bola pripravená zomrieť za svojich pacientov už tým, že sa rozhodla ísť práve do Sudánu. „Ja ju vnímam ako takú naozaj osobnosť byť pre tých, ktorým mám slúžiť naplno a byť pripravený odovzdať im všetko. Nepozerať možno na iných cez ten taký pohľad, že oni sú možno niekedy menejcenní, menej vzdelaní, ale vidieť v nich, tak ako to ona videla, Krista.“

Sestra Iva Kušíková z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého vnímala svoju spolusestru ako odvážnu a kreatívnu ženu s ťahom na bránu. „To jej rozhodnutie ísť do Sudánu hovorí za všetko, pretože bola provinciálnou predstavenou 6 rokov, mohla si nevybrať tú najťažšiu misiu aká teda existuje v našej kongregácii, ale práveže ona chcela ten život ako lekárka a rehoľná sestra, misijná sestra zasvätiť misiám,” povedala Kušíková. Okrem pamätnej tabule bude zosnulej sestre Veronike Ráckovej venovaný aj dokumentárny film, na ktorom sestra Iva momentálne pracuje (zdroj: Rádio LUMEN).

( TK KBS, RL, jhe; ml ) 20161018015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]