TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 07. 2020   Meniny má Cyril a Metod       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jordánsko: Kard. Sandri otvoril Svätyňu Mojžišovej pamiatky na vrchu Nebo
P:3, 17. 10. 2016 15:34, ZAHJordánsko 17. októbra (RV) Prefekt Kongregácie pre východne cirkvi kardinál Leonardo Sandri sa ako špeciálny pápežský vyslanec zúčastnil uplynulý víkend na opätovnom otvorení Svätyne Mojžišovej pamiatky na vrchu Nebo.

Pri slávnosti za účasti kustóda Svätej zeme pátra Francesca Pattona, apoštolského nuncia v Jordánsku Mons. Alberta Ortegu a ďalších cirkevných i štátnych predstaviteľov kardinál Sandri požehnal obnovený oltár svätyne. Vo svojej homílii pripomenul duchovné bohatstvo Starej i Novej zmluvy, pričom spomenul aj starobylú kresťanskú tradíciu putovania do Svätej zeme už od prvých storočí, ako aj záslužné dielo biblických archeológov. Pamiatku Mojžiša, najväčšieho z prorokov, ktorého si Boh povolal osobitným spôsobom a „poznal ho z tváre do tváre“, dal do súvisu s vykupiteľským poslaním Ježiša Krista:

„Základ nádeje a víťazstva milosti sú nám dané v Kristovi, ktorý neprišiel, aby «svet odsúdil; ale aby sa svet skrze neho spasil». Musíme pozdvihnúť naše oči a upriamiť ich na Ukrižovaného, ktorý bol pozdvihnutý zo zeme ako Mojžišov had, aby tak každý, kto v Neho verí, mal večný život“.

Počas svojej trojdňovej návšteve Jordánska kardinál Leonardo Sandri tiež navštívil taliansku nemocnicu v Ammáne, ktorá sa stará aj o sýrskych utečencov. Zavítal i do farnosti v meste Marqa, kde sa po slávení eucharistie poďakoval veriacim za ich svedectvo viery a prijatie niekoľkých rodín irackých utečencov. Ďalej už kardinál Sandri:

„Mal som príležitosť pozdraviť skupiny utečencov najmä z Iraku a odovzdal som im povzbudenie a požehnanie od pápeža. Povedal som ich, že musia vedieť, že pápež a celá Cirkev je s nimi, že nikdy nesmú s stratiť nádej v Božiu pomoc a silu, ktorú im Boh dá, aby mohli budovať svoju budúcnosť.

Využijúc svoju prítomnosť v mene pápeža práve na vrchu Nebo, kde Mojžiš uvidel zasľúbenú zem, som sa obrátil na mnohé «zasľúbené zeme», ktoré si každý deň pripomíname: mier, skoncovanie s vojnami a násilím v mene Boha. Povedal som, že všetci dúfame v takú «zasľúbenú zem», v to nové nebo a zem, v budúcnosť bratstva, solidarity a ducha rešpektu voči dôstojnosti muža a ženy na celom svete. To je tá nová zasľúbená zem, ktorú treba vybudovať napriek všetkým ťažkostiam v dnešnom svete“.

Prefekt Kongregácie pre východné cirkvi sa stretol aj s tamojšími chaldejskými katolíkmi a v Madane si v grécko-melchitskej farnosti pozrel mozaikársku dielňu, ktorá poskytuje živobytie irackým utečencom. Rovnaký účel plní aj vývarovňa prevádzkovaná Katolíckou charitou s názvom „Jedáleň milosrdenstva“.( TK KBS, RV ej, ml; mk ) 20161017034   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020