[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ladce majú nový kostol Božieho milosrdenstva, konsekroval ho biskup Galis
P:3, 10. 10. 2016 10:25, DOM

Ladce 10. októbra (TK KBS) Ladce majú nový kostol Božieho milosrdenstva. Za prítomnosti farníkov a hostí z blízkeho i vzdialeného okolia ho v sobotu 8. októbra 2016 konsekroval žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Eucharistickú slávnosť odvysielala naživo Televízia LUX. Hneď na druhý deň - v nedeľu - sa v tomto kostole začali ľudové misie pod vedením P. Petra Hertela.

Správca farnosti Pavol Turza privítal hlavného celebranta Tomáša Galisa. “Je to veľká udalosť v živote nášho farského spoločenstva, keď budete posväcovať nový chrám Božieho milosrdenstva práve v roku Božieho milosrdenstva,” povedal Pavol Turza. Hlavný realizátor stavby Viliam Ondrejka zo spoločnosti ViOn Zlaté Moravce symbolicky odovzdal stavbu investorovi. “Chcem v prvom rade poďakovať Pánu Bohu, že mne a mojim spolupracovníkom umožnil na našej stavebnej púti zúčastniť sa aj tejto stavebnej činnosti v Ladcoch.“ Poďakoval všetkým vlastným pracovníkom i subdodávateľom, ktorí sa na stavbe podieľali, s presvedčením, že vybudovali krásne dielo, ktoré bude slúžiť nielen tejto, ale aj ďalším generáciám. Osobitne vyzdvihol dar priateľstva a dôvery, ktorý sa utužil na tejto stavbe medzi ním a Antonom Barcíkom. „Nech duch tohto priateľstva pôsobí v tejto stavbe, ktorá sa dnes premení na Boží chrám.“

Anton Barcík, generálny riaditeľ Považskej cementárne v Ladcoch, ktorý zabezpečil podstatnú časť finančných zdrojov na stavbu kostola, pripomenul, že posviacka nového kostola je zavŕšením mimoriadnych duchovných udalostí v Ladcoch, ktoré sa začali v tomto  Milosrdnom roku požehnaním kaplnky Božieho milosrdenstva a pokračovali požehnaním krížovej cesty Božieho milosrdenstva.“ Považujem za veľkú Božiu milosť, že práve my, naša generácia, sme  mohli byť priamymi účastníkmi stavby tohto kostola. Iste Boh vybral pre svoj dom to správne miesto a aj ten najsprávnejší čas.“ Biskupovi Galisovi potom odovzdal symbolický kľúč na otvorenie nového kostola.

Žilinský biskup vyzval prítomných, aby „vstúpili do Pánových brán s piesňou chvály a do jeho nádvorí s piesňami oslavnými.“ Celú slávnosť sprevádzal spevom novodubnický súbor The Gospel Family. V interiéri kostola najskôr Kongregácia sestier Matky Božieho milosrdenstva z Krakova odovzdala novému kostolu svoj dar – oltárny obraz milosrdného Ježiša, ktorý je symbolom Božieho milosrdenstva. Do oltára boli umiestnené relikvie sv. Faustíny. Potom sa už začala slávnostná svätá omša - s osobitnou liturgiou posviacky kostola a oltára.

Biskup Galis v homílii pripomenul, že „viditeľné kostoly nie sú obyčajnými miestami zhromaždenia, ale naznačujú a ukazujú Cirkev žijúcu na tom mieste, ktorá je prebývaním Boha s ľuďmi zmierenými a zjednotenými v Kristovi.“ Hlavný celebrant vyzval Ladčanov, aby boli na svoj kostol hrdí: „Apoštol Pavol nielen Korinťanom, ale aj nám odkazuje, že je dobré, keď sa tešíme z nášho murovaného chrámu, ale nezabúdajme, že my sme Boží chrám, my sme Božia stavba. Máme budovať svoju duchovnú stavbu na základe, ktorý je už položený a ním je Ježiš Kristus. Len na Ňom budovaná stavba vydrží. Ja som si vás pripravil ako svoj ľud. Ja som si pripravil uprostred vás svoj príbytok a nielen tento rukou zhotovený...Chcem prebývať uprostred Vás, lebo som Boh s vami, lebo je mojím potešením bývať medzi vami.“

V závere liturgického obradu bola podpísaná pamätná listina, ktorá sa končí slovami: “Nech všetkých, ktorí svojou námahou prispeli k vybudovaniu tohto chrámu, zahrnie Pán požehnaním a potrebnými milosťami v každom podujatí života.“ Ekumenický rozmer duchovnej slávnosti dodal príhovor evanjelického farára Ľubomíra Marcinu, ktorý daroval farnosti liturgické predmety a bibliu Antonovi Barcíkovi. Starosta Ladiec Jaroslav Koyš sa za spoluobčanov poďakoval všetkým, ktorí prispeli k tomu, že obec má v súlade s kresťanským tradíciami Európy po viac ako 500 rokoch vlastný kostol, ako súčasť občianskej vybavenosti. Podčiarkol, že ďakuje nielen za súčasnú, ale aj všetky budúce generácie Ladčanov.

Farnosť vznikla v roku 2011 odlúčením od farnosti Košeca. Výstavba nového kostola trvala približne 2 a pol roka (základný kameň bol požehnaný v marci 2014) a finančná hodnota diela prekročila jeden milión eur. Finančné zdroje na stavbu kostola v rozhodujúcej miere zabezpečila Nadácia AGAPA v spolupráci s členmi vrcholového vedenia cementárne v Ladcoch. Podstatnú časť finančných prostriedkov na stavbu kostola darovala Považská cementáreň, okrem toho viacero menších súkromných darcov. Kapacita kostola je cca 180 ľudí na sedenie. Architektonický návrh vytvoril Ivan Kolenič z Bratislavy. Návrh interiéru je dielo Zdeňka Dvořáka. Originálne bronzové reliéfy krížovej cesty vytvoril medailér Štefan Novotný z Kremnice.

V obci Ladce žije cca 2600 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1472. V Ladcoch sa nachádza aj rímskokatolícky Kostol sv. Valentína z roku 1747 a tri kaplnky: Kaplnka Narodenia Panny Márie z roku 1922 v časti Tunežice, kaplnka Ukrižovaného Spasiteľa z roku 1945 v Horných Ladcoch a najmladšia Kaplnka Božieho milosrdenstva v Skalnom sanktuáriu z roku 2016.

TK KBS informoval Peter Toman

TK KBS vydala k správe FOTO

( TK KBS, pto; ml ) 20161010013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]