[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 12. 2021   Meniny má Marína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec navštívil mesto Amatrice, ktoré v auguste zničilo zemetrasenie
P:3, 04. 10. 2016 12:01, ZAH

Taliansko 4. októbra (RV) Pápež František dnes ráno prekvapil svojou návštevou obyvateľov hornatej oblasti v strede Talianska, ktorých v auguste postihlo ničivé zemetrasenie. „Som vám nablízku a modlím sa za vás“ - týmito slovami sa  prihovoril ľuďom v mestečku Amatrice, ktorého historické centrum bolo celkom zničené.

Svätý Otec, ktorý prišiel autom krátko po 9.00, najprv zavítal do provizórnych priestorov školy. Žiaci mu zaspievali a obdarovali ho tiež kresbami odrážajúcimi ich spomienky na zemetrasenie.

Pápež František, ktorého sprevádzal biskup Rieti Mons. Domenico Pompili, sa pri východe zo školy podelil so zástupom ľudí o svoje bezprostredné dojmy.

„V prvých dňoch týchto veľkých bolestí som dobre predpokladal, že moja návšteva by možno bola viac na ťarchu než pomocou či pozdravom, a nechcel som prekážať. A preto som počkal, kým uplynie trochu času, aby sa niektoré veci ako škola dali do poriadku. Ale od prvého okamihu som cítil, že musím za vami prísť! Jednoducho preto, aby som vám povedal, som vám nablízku... nič viac, a že sa modlím, modlím sa za vás! Blízkosť a modlitba, toto vám ponúkam. Nech Pán žehná vám všetkým, nech vás Panna Mária opatruje v tomto okamihu smútku, bolesti a skúšky.“

Prítomní prijali od pápeža požehnanie a spolu s ním sa pomodlili Zdravas Mária. Svätý Otec ich k tomu vyzval týmito slovami:

„Kráčajme vpred, vždy je tu budúcnosť. Mnohí drahí nás opustili, ktorí zahynuli tu, pod troskami. Modlime sa za nich k Panne Márii, spravme tak všetci spoločne... Hľaďme neustále vpred. Vpred, odvahu a pomáhajme si navzájom. Spolu sa kráča lepšie, osamote to nejde. Vpred! Ďakujem.“

Podľa slov miestneho farára dona Savina d’Amelia sa rímsky biskup zjavil rovnako nečakane, ako predtým samotné zemetrasenie. Komentoval aj skutočnosť, že Petrov nástupca prišiel práve v deň, keď Cirkev slávi sviatok sv. Františka z Assisi, patróna celého Talianska, a ktorého meno si zvolil ako pápež:

„Je veľmi významné, že sa chcel s nami podeliť o svoj sviatok bez toho, že by dal priestor akejkoľvek vonkajšej okázalosti. Táto blízkosť počnúc deťmi bola veľmi pekná, veľmi významná... Myslím, že slová pápeža Františka môžu pomôcť tomu, aby sme mali dôveru v život. Sme teda povolaní stelesniť túto nádej, ktorú pápež oživil svojimi slovami.“

Svätý Otec objal a pozdravil mnohých ľudí, učiteľov, žiakov, poriadkové sily či hasičov a priblížil sa tiež k tzv. „červenej zóne“, ktorá je z bezpečnostných dôvodov zatvorená. Odtiaľ sa vydal do ďalších mestečiek, ktoré rovnako postihla prírodná katastrofa: Arquata del Tronto, Pescara del Tronto a Accumoli. 

Na ceste z Amatrice viedli pápežove kroky najprv do obce Borbona v oblasti Rieti, kde sa zastavil v domove zdravotnej starostlivosti pomenovanom po sv. Rafaelovi. Pápež František osobne pozdravil každého zo 60 pacientov a spolu s nimi sa naobedoval. Väčšinu klientov tvoria starí ľudia evakuovaní kvôli zemetraseniu.

V zemetrasením úplne zničenej Amatrice zomrelo 236 ľudí, v Accumoli 11 osôb a 50 ľudí v dedine Arquata del Tronto a ďalšej dedinke Pescara del Tronto. Zranenia utrpelo dovedna najmenej 387 ľudí. O svoj domov a strechu nad hlavou prišlo 2500 ľudí, informovali médiá.

Poznámka: Správa bola aktualizovaná

( TK KBS, RV bp; ml ) 20161004025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]