TK KBS

Dnes je sobota 08. 08. 2020   Meniny má Oskár       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Saleziáni pripravili v Baku pápežovi skromnú izbu a obed podľa jeho chuti
P:3, 01. 10. 2016 21:46, ZAHBaku 1. októbra (TK KBS)) Prinášame vám niekoľko zaujímavých informácií o priebehu dňa, počas ktorého Svätý Otec František strávi v hlavnom meste Azerbajdžanu v Baku približne deväť hodín. Keď v roku 2002 prišiel do Baku pápež Ján Pavol II., zavítal do kaplnky v saleziánskom dome v štvrti Genclik. V Baku zostal dodnes jeho ornát, v ktorom vtedy slávil eucharistiu, a v archíve uchovávajú aj kondolenčné knihy z dní, keď zomrel a Azerbajdžanci ho mali vtedy ešte dobre v pamäti. Saleziáni vtedy na naliehanie mnohých pripravili kondolenčnú knihu na podpisovanie priamo v Baku, v dome na Gencliku. Kaplnka na Gencliku má krásnu vitráž s latinskými nápismi, ktorej autorom je slovenský salezián spolupracovník Pavol Rehák.

Pri privítaní Svätého Otca Františka pred kostolom mu bude odovzdávať kvety rodáčka z Baku a momentálne novicka u sestier saleziánok na Slovensku Lamiya Jalilova. Pri svätej omši bude posluhovať Svätému Otcovi ako diakon rodák z Baku – Behbud, ktorý aktuálne dokončuje svoje štúdiá teológie v Sankt Peterburgu v Rusku. Pri obede pápeža so saleziánskou komunitou ho budú obsluhovať dve slovenské sestry saleziánky pôsobiace v Baku od septembra 2015: sr. Slávka Butková, ktorá má práve v deň návštevy – 2. októbra – svoje narodeniny, a sr. Andrea Mladošová.

Obed varí pre Svätého Otca miestny farník pôvodom z Libanonu. Ako kuchár varil obed aj pre Jána Pavla II v roku 2002; inak pracuje v spoločnosti zabezpečujúcej catering aj pre prezidenta na jeho cesty. Obedovať bude Svätý Otec v tej istej miestnosti, kde sa bežne stretáva na stolovanie tunajšia saleziánska komunita. Pápežov sprievod bude mať obed tiež v saleziánskom dome, v sále, ktorá sa používa pre spoločenské a divadelné programy. Na svätú omšu do Kostola Nepoškvrnenej Panny Márie je vstup len na vstupenky, pričom veriaci budú vo viacerých sektoroch: kostol, chór, kaplnka Jána Pavla II., a tiež budú na nádvorí pred kostolom, kde bude zabezpečený prenos na veľkú obrazovku.

Logo návštevy pripravili v Azerbajdžane. Zahŕňa v sebe tri farby krajiny – zelenú, červenú a modrú, tiež symbol ohňa – čo je tradičný prvok Azerbajdžanu, ďalej kríž a náznak srdca. A slová „všetci sme bratia“. V saleziánskom dome si pápež František po obede aj trochu odpočinie. Pripravená je pre neho izba, ktorú doteraz volali „kardinálska“ (spal v nej počas svojej návštevy v roku 2008 aj bývalý štátny sekretár Vatikánu kardinál Tarcisio Bertone). Odteraz bude táto izba „pápežská“. V izby sú pripravené aj všetky liturgické odevy pre Svätého Otca, ktoré sem priniesli z Vatikánu už vopred.

Don Vladimír Fekete sa teší na spoločný obed s pápežom, prezradil, že pápež si to sám prial obedovať so saleziánskou komunitou. „Prijímame ho ako nášho otca, ktorému chceme dať príležitosť, aby sa nás pýtal a aby nám on niečo povedal.“ Podľa dona Feketeho Svätý Otec pije len vodu, na obed bude mať rybu, mäso s ryžou a šaláty a zákusok na koniec. Počas celého dňa bude tlmočiť z azerbajdžanského do talianskeho jazyka a naopak salezián Martin Bonkálo. Spomedzi saleziánov v Baku on najlepšie ovláda azerbajdžanský jazyk a hovorí plynule taliansky (zdroj: Saleziani.sk)( TK KBS, sal, rha; ml ) 20161001006   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020