[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Chceme hovoriť v mene migrantov, ktorí zápasia o prežitie
P:3, 08. 09. 2016 16:00, DOM

Bratislava 8. septembra (TK KBS) V Bratislave sa zišli predsedovia biskupských konferencií strednej a východnej Európy. Začiatok podujatia bol spojený s pozdravnými príhovormi, ktoré predniesli predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Pri tejto príležitosti prinášame v plnom znení príhovor bratislavského arcibiskupa metropolitu a predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského.

*

Vaše Eminencie, Excelencie,

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky

vážení hostia,

dovoľte mi, aby som Vás v mene Konferencie biskupov Slovenska srdečne privítal v hlavnom meste Slovenskej republiky, Bratislave, na stretnutí zástupcov biskupských konferencií strednej a východnej Európy. Osobitne medzi nami vítam Jeho Eminenciu, kardinála Pétra Erdo, predsedu Rady európskych biskupských konferencií a predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, pána Andreja Danka.

Krajiny strednej a východnej Európy spája spoločná skúsenosť zo zápasu s komunizmom. Bolo to ťažké obdobie, ktoré nám pomohlo chápať lepšie cenu slobody. Naša spoločná minulosť, neraz aj geografická a jazyková blízkosť sú dobrými predpokladmi k ďalšej vzájomnej spolupráci. Naše stretnutie v Bratislave je motivované životom Katolíckej cirkvi a spoločnosti v poslednom období. Boli sme svedkami dvoch synod za účasti Svätého Otca Františka, ktorých témou bola situácia rodiny. Výsledkom synodálnych diskusií je apoštolská exhortácia Amoris laetitia, ktorá obsahuje mnoho cenných podnetov ku pastorácií rodín v súčasnom svete. Druhým motívom nášho stretnutia je migračná kríza. V minulom roku sme boli v Európe, osobitne na Balkáne, svedkami bezprecedentného príchodu tisícov migrantov. Často ide o ľudí, ktorí prichádzajú z vojnou postihnutej Sýrie a ktorí potrebujú nevyhnutne našu pomoc. Hoci nateraz príliv migrantov ustal, vojna v Sýrii naďalej trvá a spolu s ňou aj humanitárna kríza. Naše biskupské konferencie, naši kňazi a laici na mnohých miestach pomáhali migrantom, aby im nechýbalo jedno a zdravotná starostlivosť. Migračná kríza otvorila mnoho otázok, o ktorých je potrebné otvorene diskutovať. Preto využívame situáciu, keď sa Slovenská republika stala predsedníckou krajinou v Rade Európskej únie, týždeň pred dôležitým samitom Európskej únie v Bratislave, lebo považujeme za dôležité, aby v tejto výnimočnej situácii zaznel hlas Katolíckej cirkvi jasnejšie.

Chceme hovoriť v mene tých, ktorí nemajú možnosti a síl, aby ich bolo počuť. V mene chudobných, ktorým chýbajú prostriedky na dôstojný život. V mene migrantov, ktorí zápasia o prežitie. V mene nenarodených detí, ktorým nebolo dovolené narodiť sa. V mene detí, ktoré sú v našej spoločnosti stále viac predmetom obchodu. V mene manželov, ktorí sa z obavy o svoju budúcnosť boja mať viac detí. V mene občanov našich krajín, ktorí sú denne obeťami korupcie, rozkrádania verejných zdrojov a prebujnelej byrokracie.

Spomienky na tragické vojnové konflikty v poslednom storočí nám pripomínajú, aké dôležité je vzájomné porozumenie a dialóg medzi nami. Dlhoročným ovocím tejto cesty je pokračujúca európska integrácia, prejavujúca sa najmä v Európskej únií. Vďaku si zaslúži každý, kto prispel k zmiereniu medzi európskymi národmi a ku hľadaniu ciest medzi krajinami bývalého východného bloku a západnou Európou.

Je nevyhnutné otvoriť diskusiu o prínose náboženstva pre identitu Európy. EU by mala viesť s cirkvami skutočný, nielen formálny dialóg. Nateraz sa zdá, že cirkvi sú v európskom sekularizovanom priestore podceňované. Je to tak pravdepodobne preto, lebo v Európe je rozhodujúcou ideou tolerancia vychádzajúca zo všadeprítomného relativizmu a agnosticizmu. Buďme si vedomí, že demokracia z hodnôt, ktoré sama vytvoriť nedokáže. Ak chceme rozprávať o našej identite, je nevyhnutné obrátiť našu pozornosť ku rodine, ktorá je privilegovaným miestom, kde sa naša identita vytvára a upevňuje. Žiaľ, v Európe sme v posledných desaťročiach svedkami rozvratu rodiny. Katolícka cirkev je povolaná evanjelizovať rodinu, starať sa o ňu vo chvíľach dobrých aj zlých, poskytovať pomoc jej zraneným členom.

Starostlivosť o rodinu by však mala byť prvoradou úlohou celej spoločnosti. Potrebujeme vrátiť rodine v európskej spoločnosti a vo verejných politikách to miesto, ktoré jej patrí. Ak niečo Európa v tejto chváli potrebuje, tak je to rozumná a presvedčivá demografická politika.

Vážení hostia, úprimne sa teším, že ste si našli vo svojich náročných programoch čas na toto stretnutie. Mám nádej, že vzájomná debata prinesie viacero cenných impulzov pre našu pastoračnú prácu a napomôže porozumieť zložitej situácii, v ktorej sa nachádzame. Rovnako mám nádej, že závery nášho stretnutia budú cenným príspevkom do diskusie k závažným otázkam rodiny a migrácie aj v krajinách, z ktorých prichádzame. Ďakujem za pozornosť.

*

TK KBS vydala k príhovoru AUDIO

( TK KBS, sz; ml ) 20160908025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]