[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 05. 2024   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František vo Vatikáne vyhlásil Matku Terezu z Kalkaty za svätú
P:3, 04. 09. 2016 15:05, ZAH

Vatikán 4. septembra (RV) Pápež František pri dnešnej kanonizačnej slávnosti vo Vatikáne vyhlásil za svätú Matku Terezu z Kalkaty, zakladateľku Misionárok lásky.

Z gobelínu na priečelí Baziliky sv. Petra žiaril úsmev Matky chudobných vyobrazenej s ružencom v rukách. Na celom svete túto udalosť sledovali prostredníctvom médií nielen veriaci Katolíckej cirkvi. Sestry misionárky lásky na svätorečenie svojej duchovnej matky priviedli na Námestie sv. Petra aj veľký počet chudobných, ktorí pre nich predstavujú živú Ježišovu prítomnosť. Do Vatikánu pricestovalo 20 štátnych delegácií. Prezidenti zastupovali Albánsko a Macedónsku republiku bývalej Juhoslávie, Indiu reprezentoval minister zahraničných vecí, z Tajvanu bol prítomný viceprezident, zo Španielska prišla kráľovná Sofia.

Prítomní boli aj riaditelia FAO a WFP, zložiek OSN zameraných na boj proti hladu vo svete. Medzi hosťami bol aj biskup protestantskej cirkvi v Kalkate a severnej Indii, jordánsky vicepremiér, hlavný predstaviteľ albánskej náboženskej komunity bektašov, delegácia z Taizé a ďalší. Kanonizačný obrad bol súčasťou svätej omše slávenej v bielej liturgickej farbe a s biblickými čítaniami 23. nedele obdobia cez rok. Slávnostný vstup sprevádzala hymna Svätého roka milosrdenstva, do ktorého kontextu sa kanonizácia zaradila ako Jubileum dobrovoľníkov a pracovníkov na dielach milosrdenstva.

Po speve vzývania Ducha Svätého prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kard. Angelo Amato predniesol tzv. „petitio“, čiže žiadosť o zapísanie bl. Terézie z Kalkaty do zoznamu svätých. Ako postulátor kanonizačného procesu bol prítomný otec Brian a spolu s ním sestra Elia od misionárok lásky. Otec Brian Kolodiejchuk je predstaveným kňazskej Kongregácie misionárov lásky, pochádza z Kanady a je ukrajinskej národnosti.

Nasledovalo vzývanie všetkých svätých, po ktorom Svätý Otec František slávnostne predniesol v latinčine kanonizačnú formulu. Relikviár v tvare dreveného kríža s bielo-modrým emblémom srdca priniesla dvojica sestier misionárok lásky v sprievode osôb z rozličných kontinentov s horiacimi sviecami.

Po evanjeliu, ktoré predniesli diakoni po latinsky a grécky v spievanej podobe sa ujal slova Svätý Otec v homílii. Na čele sprievodu s obetnými darmi kráčali Marcilio Haddad Andrino spolu s manželkou a ich dvoma deťmi. Uzdravenie Brazílčana z ťažkého stavu mozgovej infekcie uznala Cirkev za zázrak na príhovor Matky Terezy. Rehoľné kongregácie založené sv. Teréziu z Kalkaty reprezentovali generálna predstavená sestra Prema spolu so spolusestrou a zástupcami mužských vetiev kňazov a bratov.

V závere slávenia, na ktorom sa podľa oficiálneho odhadu zúčastnilo 120 tisíc osôb, sa Svätý Otec osobitne poďakoval predovšetkým misionárkam a misionárom lásky, ktorí sú duchovnou rodinou Matky Terezy: „Nech vaša svätá zakladateľka vždy bdie nad vašou cestou a nech vám pomôže byť vernými Bohu, Cirkvi a chudobným.“

Pápež pozdravil aj oficiálne delegácie a pútnikov, ktorí prišli z rozličných krajín: „Nech Boh požehná vaše národy.“ Ďalej sa prihovoril samotným dobrovoľníkom, pre ktorých bola dnešná svätá omša v rámci Svätého roka vyvrcholením trojdňového programu Jubilea milosrdenstva pre dobrovoľníkov a pracovníkov dobročinných diel:

„S láskou pozdravujem všetkých vás, drahí dobrovoľníci a pracovníci diel milosrdenstva. Zverujem vás do ochrany Matky Terezy: nech vás ona naučí kontemplovať a adorovať každý deň Ukrižovaného Krista, aby ste ho spoznali a slúžili mu v bratoch, ktorí sú v núdzi. Prosme o túto milosť aj pre všetkých tých, ktorí sú s nami spojení prostredníctvom médií v každom kúte sveta.“

Svätý Otec upriamil pozornosť aj na všetkých tých, ktorí z lásky nasadzujú svoje životy napriek všetkému riziku:

„V tomto okamihu by som chcel pripomenúť všetkých tých, čo stravujú svoj život v službe bratom v ťažkých a rizikových podmienkach. Myslím predovšetkým na rehoľnice, ktoré dávajú svoj život bez toho, aby sa šetrili. Modlime sa najmä za španielsku misionárku, sestru Isabel, ktorá bola zavraždená pred dvoma dňami v hlavnom meste Haiti, tak veľmi skúšanej krajiny, pre ktorú si želám, aby prestali také činy násilia a aby tam bola väčšia bezpečnosť pre všetkých. Spomeňme si tiež na sestry, ktoré nedávno zažili násilie v ďalších krajinách. Urobme tak v modlitbe obracajúc sa k Panne Márii, Matke a Kráľovnej všetkých svätých.“

( TK KBS, RV, jb, mk ) 20160904005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]