[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 08. 2022   Meniny má Milica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor košického arcibiskupa Bobera pri vysviacke nového biskupa Forgáča
P:3, 01. 09. 2016 10:23, DOM

Košice 1. septembra (TK KBS) V košickej Katedrále svätej Alžbety dnes prijal vysviacku nový pomocný košický biskup Mons. Marek Forgáč, titulárny biskup Seleuciany. Vymenoval ho Svätý Otec František 11. júna 2016. Hlavným svätiteľom nového biskupa bol košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, spolusvätiteľmi kardinál Jozef Tomko a apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Mario Giordana. Mons. Bober predniesol pri vysviacke príhovor, ktorého prepis vám prinášame.

-----------------------------------------------

Milý spolubrat Marek – kandidát na biskupské svätenie, drahí otcovia spolusvätitelia: Eminencia – otec kardinál, Excelencia – otec nuncius! Drahí bratia arcibiskupi, biskupi, kňazi a diakoni, rehoľníci, rehoľné sestry, seminaristi, predstavitelia verejného a spoločenského života, rodičia a rodina otca Mareka, drahí bratia a sestry v Kristovi zídení tu v košickej katedrále, ako aj vy všetci, čo nás sledujete cez vysielanie Rádia Lumen a Televízie Lux!

Sú chvíle v živote, keď máme pocit, že náš Boh je akosi ďaleko. Zdá sa nám, že prebýva vysoko nad nami, že nepočuje naše prosby a neodpovedá na naše volanie. Z času na čas nás prenikne takáto neistota.

Dnes sa však všetky tieto zdania a pocity rozplývajú a nanovo sa tak potvrdzuje prastará skúsenosť veriacich ľudí, že Pán je nám blízko oveľa viac ako si dokážeme predstaviť, a že pozná túžby nášho srdca oveľa skôr, ako ich dokážeme pomenovať a vysloviť.

Dnes je ten deň, keď sa dobrota, blízkosť a milosť Božia stelesňujú v dlho očakávanom a vytúženom dare nového pomocného biskupa pre našu Košickú arcidiecézu. Je to prejav pozornej starostlivosti nášho Najvyššieho pastiera Ježiša Krista, ktorý sa chce k nám ešte viac priblížiť a požehnávať nás cez osobu nového mladého biskupa. Ako hovorí prorok Jeremiáš, mladý vek vôbec nie je prekážkou. Pán pozerá na dôveru a odovzdanosť. Preto mladý prorok pôjde všade, kam ho Pán pošle a povie všetko, čo mu prikáže – bez strachu a bez falošných kompromisov s týmto svetom. (Jer 1, 4-9)

Iba s takýmto priamym srdcom môžeme ospevovať Pánovo milosrdenstvo (Ž 89) a ustavične sa radovať v Ježišovi Kristovi, ako nás k tomu povzbudzuje svätý Pavol apoštol v liste Filipanom (Flp 4, 4-9). O nič nemáme byť ustarostení, veď Pán je pri nás, pomáha nám a živí nás svojim Slovom i Telom. On sa o nás stará. Len zostaňme verní pravde, spravodlivosti, mravnej čistote a usilujme sa o čnostný život.

Toto naše celoživotné úsilie má svoju príčinu, počiatok i cieľ v Ježišovi Kristovi. Aj tí, ktorí sa dostávajú do popredia rodiny veriacich ako biskupi, uvedomujú si, že bez Krista sa dobrý život nevydarí. A preto pastieri Božieho ľudu nemôžu vládnuť autoritou vlastnej moci, ale majú slúžiť Božou mocou. Majú utužovať jednotu silou lásky a pokory. Toto sú Ježišove slová k pastierom. Toto sú jeho pripomienky, ktoré nám sprostredkoval evanjelista Matúš (Mt 20, 25-28): Kto sa medzi vami bude chcieť stať veľkým, bude vašim služobníkom! Láska pastiera i otca, si žiada pokoru a pokora vyživuje službu.

Milý Marek, som presvedčený o tom, že ak zostaneš taký aký si a ako Ťa aj pozorní mladí ľudia vnímajú, ale aj my – skromný a pritom rozhľadený; s nohami na zemi, reálny, dôveryhodný a zodpovedný – nikdy nebudeš mať problém priblížiť sa všetkým, nehľadiac na vek či postavenie.

Náš Svätý Otec František, ktorý Ťa 11. júna tohto roku vymenoval za biskupa, je Ti najlepším príkladom toho, ako aj v najvyššom úrade môžeš zostať človekom so srdcom plným milosrdenstva, dobroty a pozornosti pre všetkých. Nech Ťa teda nezmení úrad, ktorý Ti bude zverený. Koniec koncov, ani Ty nemôžeš zmeniť charakter a náplň tohto úradu. Ale môžeš ho zaodiať svojou vlastnou tvárou a ochotou nasledovať a ohlasovať Krista. Úrad zvládneš – Boh pomôže i ľudia pomôžu. Najťažšie je zvládnuť seba samého.

Na svojom doterajšom pôsobisku v Univerzitnom pastoračnom centre si dokázal, že chceš žiť s Ježišom v srdci medzi mladými, kdekoľvek sa nachádzajú – na internátoch, na prednáškach, pri svätej omši, spovedi, či rôznych spoločných akciách. Teraz prijímaš úlohu, ktorá Ťa vytrháva z Tvojich doterajších kruhov a posiela Ťa ku všetkým. Budeš poslaný nielen k tým dobrým, verným a bezproblémovým, ale niekedy až na hranice spoločnosti – všade tam, kde ľudia zápasia so životom a potrebujú povzbudenie vo viere, žijú na okraji a často sa vzdávajú aj vedomia vlastnej dôstojnosti.

Zamiluj si všetkých. Nezabúdaj na veľkú výzvu, ktorú v našej arcidiecéze predstavuje Rómska komunita a tiež s láskavým srdcom prijmi za svojich aj členov Maďarského národa, s ktorým nás v tomto regióne spája spoločná história a snaha o upevnenie kresťanských koreňov Európy. Zvlášť sústreď svoju pozornosť na naše školy, formáciu kňazov, univerzitné pastoračné centrá, rehole, zasvätené osoby a ekuménu, ale tiež na naše najväčšie bohatstvo – na rodiny. Svätý Otec nám to vo svojom najnovšom dokumente Amoris laetitia – Radosť lásky naliehavo pripomína: My pastieri musíme povzbudzovať rodiny, aby rástli vo viere (b. 227).

Božím slovom a pravdou budeš teda všetkým bez rozdielu ohlasovať Krista, budeš žehnať a vysluhovať sviatosti. Podujatí, stretnutí a termínov bude vždy veľa. Program bude vždy nabitý. Často budeš nútený zájsť nielen na hranice spoločnosti, či arcidiecézy, ale až na hranice svojich vlastných možností.

Pri tom všetkom nikdy nestrácaj istotu, že Pán je blízko! Kedykoľvek môžeš zavolať a on Ťa vypočuje, dodá nové sily i odvahu, obviaže rany i postaví na nohy. V modlitbe, Svätom Písme a Eucharistii sa Ti zvláštnym spôsobom vždy ponúkne, aby si sa ním v tichu srdca nasýtil. Okrem neho chcem byť aj ja Tvojim bratom, s ktorým môžeš vždy počítať. Verím, že obaja ako spolupracovníci Božej milosti budeme jedno srdce a jedna duša - Cor unum et anima una! A že sa nám spolu s Božou pomocou podarí priviesť našu rodinu veriacich bližšie k Ježišovi a Ježiša bližšie k nej.

Marek, zostaň pokorný, vyučuj Božiu múdrosť a upevňuj nádej, že Boh je blízko. Kvôli tejto službe lásky Ti budeme na hlavu vkladať ruky a prosiť Ducha Svätého o potrebné dary pre Teba. Kvôli tomu bude nad Tvojou hlavou otvorený Evanjeliár, aby bolo zjavné, že svoju službu budeš vykonávať pod vedením a v sile Božieho Slova. Veď ho máš viditeľne znázornené aj vo svojom biskupskom erbe - silou lásky ho chceš odovzdávať a pritom všetkým ohlasovať: Dominus prope! – Pán je blízko! Toto je skutočné evanjelium milosrdenstva, ktoré nám ovára oči pre blízkosť nášho Boha. Rozširuj úctu k Božiemu milosrdenstvu a nezabúdaj, že Ty sám si darom Roka milosrdenstva.

Vernosť, zodpovednosť a jednota s kolégiom biskupov a so Svätým Otcom – k tomu si nechaj pomazať hlavu – aby ju nikdy nepremohli svetské myšlienky separatizmu či výnimočnosti, exkluzivity! Každý biskup je učiteľom viery a má byť aj svedkom viery – jednej a spoločnej! Rozmnožuj túto vieru v srdciach ľudí, odovzdávaj ju ďalej, tak ako sme ju aj my sami prijali od našich predchodcov a nebojácnych svedkov.

Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko, pretože práve svätí Košickí mučeníci sú Tvojim veľkým vzorom. Marek, Melichar a Štefan - boli to všetko mladí kňazi, ešte mladší ako Ty! Milovali Krista, Božiu Matku a všetko čo je katolícke! Všimni si, že keď sa v roku 1619 blížilo nebezpečenstvo, všetci katolícki kňazi Košice radšej opustili, okrem našich troch hrdinov, ktorí sa navzájom povzbudzovali k odvahe, lebo cítili, že Pán je blízko. Tak mladí kňazi a tak veľa dokázali! Nezutekali, ale zostali – zostali s Pánom svojho srdca a so svedectvom, živým svedectvom.

A hoci nie všetko, čo povedali a vyslovili, pretrvalo veky, to podstatné čo urobili v rozhodujúcom okamihu, bola odvaha. Coraggio! Bola to odvaha k obete vlastného života z lásky ku Kristovi a Katolíckej cirkvi, ktorá je nadnárodná a nadčasová. Obeta troch kňazských životov, troch mučeníkov, znamenala jar a znovuzrodenie Košickej cirkvi. Čo by ju asi tak mohlo obnoviť a prebudiť z letargie týchto našich dní? Obeta života, alebo príklad dobrého života? Čo je ťažšie? - Pre mňa žiť je Kristus a zomrieť zisk - hovorí svätý Pavol (Flp 1, 21).

Ak máš skutočne rád týchto našich troch svätých bohatierov a čerpáš z nich inšpiráciu, o svoj život sa neboj, ani o to, kde budeš raz pochovaný - či na dedinskom cintoríne, alebo pod nejakou slávnou katedrálou. To je absolútne nepodstatné! Rozhodujúca je láska k Pánovi, Cirkvi a pravde!

Milý Marek, my všetci Ti veľmi prajeme a vyprosujeme, aby si svoju službu vykonával s radosťou, so silou leva a odvahou mučeníkov, s Božím požehnaním a jeho milosťou. Spolu s nami a pre nás dúfaj a ver, že Pán je blízko – aj v časoch nepokoja a bezradnosti. To isté budeme robiť aj my spolu s Tebou a pre Teba.

Ďakujem Ti za Tvoju ochotu a pripravenosť prijať túto neľahkú službu. Ďakujem všetkým členom Tvojej pokrvnej rodiny, predovšetkým Tvojim rodičom za svedectvo viery, ktoré Ti odovzdali. Mám radosť z toho, že prinesieš nové sily, inšpiráciu, povzbudenie, ako aj svoj podiel modlitby a požehnania pre celú Cirkev na Slovensku. Zverujem Ťa pod ochranu Panny Márie Matky Milosrdenstva, pretože komu je ona nablízku, tomu je blízko aj jej Syn. Všetci sa tešíme na Teba, ako na dobrého pastiera, ktorý nám svojou prítomnosťou vždy pripomenie, že Pán je blízko. Amen.

( TK KBS, bb, mk ) 20160901005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus