TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 08. 2020   Meniny má Ľubomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec: Najbližšie Svetové dni mládeže budú v roku 2019 v Paname
P:3, 31. 07. 2016 12:19, ZAHKrakov 31. júla (TK KBS) Pápež František dnes oznámil, že najbližšie Svetové dni mládeže sa uskutočnia v roku 2019 v Paname. Povedal to na záver slávnostnej svätej omši na tzv. Poli milosrdenstva na Brzegoch v poľskom Krakove. Vypočuli si ho takmer dva milióny ľudí. So Svätým Otcom ju koncelebrovalo 50 kardinálov, 850 biskupov a 20 tisíc kňazov z celého sveta. Nechýbali hlavní predstavitelia verejného života v Poľsku. Toto podujatie predstavovalo veľké Jubileum mladých v rámci mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva.

Pápež František prišiel na miesto po deviatej hodine. V papamobile absolvoval 8-kilometrovú púť medzi sektormi. Vítali ho nadšení mladí ľudia z takmer 200 krajín zo všetkých kontinentov. Privítali ho mávaním zástav svojich krajín a rôznymi pokrikmi, ako napríklad Viva papa Francesco. Veľká časť mladých pútnikov strávila na tomto mieste celú noc, zapojila sa do modlitby, spevu a tancov. Podľa odhadov organizátorov ich bolo v sobotu na mieste okolo 1,6 milióna. Bola medzi nimi aj vyše 4 000 tisícová skupina zo Slovenska.

Pápeža Františka po svätej omši čaká stretnutie s dobrovoľníkmi a potom odletí späť do Ríma. Mottom celosvetového podujatia bol úryvok z Biblie "Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo.. Poľsko navštívil pápež František po prvý raz v živote. Sv. Ján Pavol II. ako pápež navštívil svoju rodnú krajinu deväťkrát, pričom sedemkrát prešiel aj Krakovom. Dnes už emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý pokračuje v tradícii SDM založenej sv. Jánom Pavlom II., uskutočnil svoju cestu do Poľska v roku 2006.

Okrem Krakova zavítal pápež František aj do bývalého nemeckého nacistického vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka. Navštívil aj najvýznamnejšie poľské mariánske pútnické miesto na Jasnej Hore v Čenstochovej. Apoštolskú cestu sprevádzali dôkladné bezpečnostné opatrenia. V Poľsku boli prítomné úrady a hlavy štátov vrátane prezidenta SR Andreja Kisku. Do 2. augusta prebiehajú hraničné kontroly s Poľskom.

Na bezpečnosť počas stretnutia mladých bolo v okolí Krakova nasadených 20-tisíc policajtov, vyše tisíc vojakov, medzi nimi pyrotechnici so stovkou psov špecializovaných na hľadanie výbušnín. V službe bolo viac ako 2 400 profesionálnych požiarnikov, 800 dôstojníkov a 1 500 členov pohraničnej stráže, viac ako 5 000 dobrovoľných hasičov.

Tridsiate prvé Svetové dni mládeže otvorili v utorok otváracou svätou omšou v parku Błonia. Celebroval ju arcibiskup metropolita Krakova, kardinál Stanisław Dziwisz, bývalý osobný tajomník sv. Jána Pavla II. Medzi najväčšie skupiny patria Taliani, Francúzi, Španieli, Nemci, Američania, Brazílčania, Ukrajinci a Portugalci. Svätý Otec priletel do krajiny v stredu.

Patrónmi SDM bol ich zakladateľ sv. Ján Pavol II. a sv. Faustína Kowalská. Svetové dni mládeže sa každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Do Krakova pozval mladých pred tromi rokmi pápež František. Slováci sa na ne oficiálne pripravovali od vlaňajšieho Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade. Hlavným organizátorom SDM je Katolícka cirkev (Pápežská rada pre laikov a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). Spája mladých ľudí z celého sveta.

Svetové dni mládeže vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu. Pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začala veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme. Po Ríme sa SDM konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride a v Rio de Janeiro.

Do Krakova prišlo najviac Slovákov v histórii Svetových dní mládeže. Väčšina z nich sa zúčastnila aj na slovenskom programe v poľskom meste Skawina. Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Majú tiež podporovať angažovanosť mladých v Cirkvi, radovať sa z viery a premýšľať o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. Poľsko privítalo medzinárodné stretnutie mladých už po druhýkrát, v roku 1991 sa uskutočnilo v meste Čenstochová (prišlo tam 1,2 milióna mladých pútnikov z celého sveta).

TK KBS informoval Komunikačný tím SDM( TK KBS, ml, mk ) 20160731003   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020